Jeż pigmejski
Ten uroczy zwierzak jest coraz bardziej popularnym pupilem domowym.

- kobieta.pl
Jeż pigmejski, zwany też jeżem afrykańskim to tak naprawdę jeż białobrzuchy żyjący w dzikich warunkach w centralnej i wschodniej Afryce. Jest on mniejszy od naszego jeża europejskiego, długość jego ciała to około 15-25 cm. Jest on obecnie bardzo popularny jako zwierzę hodowlane, występuje w różnym umaszczeniu: od białego po bardzo ciemne.
Jeż pigmejski to bardzo wdzięczne zwierzątko. Jest zabawne, łatwo się oswaja, a co najważniejsze nie wywołuje reakcji alergicznych.
Z pewnością z racji kolców nie jest to pupil do przytulania, ale i tak daje wiele radości.
Jeże należy trzymać w terrarium ze względu na wysoką temperaturę jakiej potrzebują (22-30 st), w temperaturze poniżej 19 st zwierzątka te stają się ospałe i zdradzają objawy hibernacji. Jeże potrzebują dużo miejsca, dlatego nie można trzymać ich w zbyt małych terrariach. Jako wyściółka świetnie sprawdzają się trociny. Jeż pigmejski to zwierzak bardzo ruchliwy, nawet wypuszczany na mieszkanie potrzebuje dużo przestrzeni w swoim domku i zabawek np. kołowrotka. Jest to też zwierze które walczy o swoje terytorium, dlatego nie można trzymać więcej niż jednego osobnika w terrarium.
Jeże można zazwyczaj nauczyć korzystania z kuwety, można je wykonać z pudełka plastikowego na żywność. Plusem tych zwierzaków jest też to, że w ogóle nie czuć ich w domu tak jak często jest to obecne przy gryzoniach. Jeżowi warto też w terrarium wstawić domek. Jest to bowiem zwierzak nocny i przesypia całe dnie.
Co jedzą jeże?
W naturze ich dieta składa się głównie z insektów. Jeże domowe można karmić dobrą karmą dla kotów, larwami, świerszczami, gotowanym mięsem, owocami, warzywami i gotowanymi jajami.
Jeżom nie wolno podawać mleka, papryki, kukurydzy, ananasa, winogron, suszonych owoców, orzechów oraz słodyczy.
Jeże to bardzo sympatyczne zwierzaki, należy jednak zwrócić uwagę, że to stworzenia nocne. W ciągu dnia nie należy ich budzić i wyjmować bez potrzeby. Ze względu na swoje małe rozmiary są też bardzo delikatne, nie jest to więc pupil dla małego dziecka.
Polecane
Modlitwy adwentowe umocnią wiarę i przygotują na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Jakie są modlitwy adwentowe i kiedy je odmawiać?
Pieśni adwentowe na czas świątecznych oczekiwań. Poznaj ich treść i przygotuj się na Boże Narodzenie
Modlitwy na Wielki Post wspomogą w przeżywaniu czasu pokuty i żalu. Poznaj dokładne znaczenie oraz treść modlitw wielkopostnych
Pieśni na Boże Ciało - wyraz uwielbienia Najświętszego Sakramentu. Jakie pieśni eucharystyczne śpiewać w trakcie mszy i procesji Bożego Ciała?
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa