Święta 2017: Gwiazda betlejemska
Święta 2017 zbliżają się wielkimi krokami... Jedną z najpopularniejszych świątecznych dekoracji jest gwiazda betlejemska. Sprawdź gdzie ją kupić, jak pielęgnować i skąd wzięła się jej nazwa!
- Redakcja
Gwiazda betlejemska: gdzie kupić?
Można kupić w wielu supermarketach, jednak my polecamy udać się do dobrej kwiaciarni. Boże Narodzenie to szczególny czas, gwiazda betlejemska nada wnętrzu ciepłego, świątecznego charakteru. Jeśli jednak kupimy ją w sprawdzonej kwiaciarni, gwiazda betlejemska będzie przystrajać nasz dom jeszcze wiele miesięcy po świętach.
W okresie Bożego Narodzenia spotyka się ludzi sprzedających gwiazdę betlejemską na straganach lub w przyulicznych kioskach. Zdecydowanie nie polecamy kupować gwiazdy betlejemskiej w takich miejscach, gdyż kwiat bardzo nie lubi niskich temperatur i nawet krótkotrwałe spadki temperatury mogą poważnie zaszkodzić gwieździe betlejemskiej. Kupując gwiazdę betlejemską trzeba również uważać, by nie narazić jej na zimno w czasie transportowania, a także nie połamać jej delikatnych i kruchych łodyżek. Przy wyborze dobrze kierować się gęstością ulistnienia oraz tym, by gwiazda betlejemska była dobrze porozgałęziana i tworzyła zwartą całość. Ładny okaz będzie piękną dekoracją na Boże Narodzenie.
Gwiazda betlejemska: jeden kwiat, wiele nazw
Czy wiedzieliście, że gwiazda betlejemska to tylko jedna z kilku nazw jakich używa się do określenia tego czerwonego kwiatka? Gwiazda betlejemska znana jest również jako poinsecja, płonący kwiat, wilczomlecz nadobny i Euforbia pulcherrima. Dlaczego gwiazda betlejemska ma tyle nazw?
Aztecka legenda głosi, że "płonący kwiat", jak roślina została nazwana przez Azteków, jest zabarwiony krwią azteckiej bogini, której z powodu nieszczęśliwe miłości pękło serce - i z jej krwi wyrosła właśnie gwiazda betlejemska. Nazwa wilczomlecz pochodzi z kolei od silnie drażniącego skórę białego soku, który wycieka przy najmniejszym nawet skaleczeniu gwiazdy betlejemskiej. Nazwa nam najlepiej znana - czyli właśnie gwiazda betlejemska - pochodzi od okresu kwitnienia poinsecji - czyli okresu Bożego Narodzenia.
Gwiazda betlejemska: jak pielęgnować?
Gwiazda betlejemska kwitnie w miesiącach zimowych poprzedzających Boże Narodzenie. Nie oznacza to jednak, że lubi niskie temperatury. Gwiazda betlejemska do prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatur z zakresu od 18 do 21 stopni. Należy za wszelką cenę unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to, że gwiazda betlejemska traci liście.
Najlepszym miejscem dla gwiazdy betlejemskiej będzie bardzo jasny, dobrze nasłoneczniony zakątek o umiarkowanej wilgotności powietrza. Gwiazda betlejemska nie powinna się też przegrzewać - jeżeli temperatura przekroczy 22-23 stopnie, liście gwiazdy betlejemskiej mogą żółknąć i odpadać. Jeżeli chcemy, by gwiazda betlejemska przystrajała nasz stół w czasie Bożego Narodzenia, pamiętajmy, że gwiazda betlejemska potrzebuje dobrego naświetlenie, nie powinniśmy jej zatem trzymać na stole dłużej niż 2-3 dni.