Reklama

Skoki na bungee odbywają się zwykle z obiektów ruchomych typu dźwig czy wysoki podnośnik, a także w zależności od możliwości, z mostów i wiaduktów. Podstawową zasadą jest jednak to, żeby wysokość była odpowiednio duża, jak również, żeby podczas swobodnego spadania nie uderzyć w pobliski obiekt. Można skakać już z 40 metrów, ale wtedy długość skoku ogranicza się do kilku metrów swobodnego spadania. Najczęstsze wysokości z jakich oddaje się skoki to 70-100m, gdyż można wtedy poczuć fazę lotu, a sam skok przez zastosowanie trochę bardziej elastycznej liny jest płynniejszy.
Często początkujący skaczący boją się ostrego szarpnięcia za nogi. Jeżeli źle zostanie oddany skok, to ludzkie ciało może gwałtownie zmienić pozycję na taką głowa w dół. Taka sytuacja jest bardziej nieprzyjemna niż niebezpieczna. Instruktorzy jednak będący podczas realizacji nie dopuszczają do takich sytuacji. Wyraźne instrukcje powodują, że oddający skok swobodnie opada głową w dół, co pozwala na swobodny lot i spokojne, stopniowe naprężenie liny.
Najważniejszym zabezpieczeniem w skoku na bungee jest lina, która jest niemal kosmiczną konstrukcją, gdyż nie może się zerwać. Najbardziej newralgicznymi elementami są łączenia lin w elementami mocującymi. Dlatego właśnie w tym przypadku stosowane są podwójne zabezpieczenie, które dodatkowo chronią skaczącego w przypadku zerwania podstawowego przyczepu. Człowiek, również jest przypięty do liny na dwa sposoby: niesamowicie mocnym zabezpieczeniem wokół kostek, ale również poprzez linę łączącą bungee ze specjalną uprzężą. Praktycznie nie ma mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie.
Bezpieczeństwo skaczącego zapewniają także instruktorzy, którzy są na miejscu każdej profesjonalnej realizacji skoku na bungee. Wydają oni bardzo jasne komunikaty, które należy bezwzględnie wykonywać i przygotowują merytorycznie skaczącego przed oddaniem skoku – wyjaśnia Kornel Piesio z serwisu Prezentmarzeń. Skoki na bungee to popularna dziedzina sportów ekstremalnych w Polsce, która wielu osobom pozwala na posmakowanie mocnych emocji i przeżycie prawdziwej przygody. Co ciekawe, skoki na bungee można również odbywać w tandemie i to często Panie są prowokatorkami takich niestandardowych niespodzianek – dodaje Kornel Piesio.
Skoki na bungee, jak każda forma sportów ekstremalnych niosą ze sobą pierwiastek ryzyka i stres, ale po oddaniu skoku pozostaje odczucie odprężenia, mnóstwo pozytywnych wrażeń i niesamowite wspomnienia.
O ile pierwszy skok na bungee budzi wiele obaw i emocji, gdy jest już po wszystkim, przychodzi chęć aby spróbować ponownie. Skoki na bungee są jedną z najpopularniejszych atrakcji ekstremalnych, które dostarczają dużą dawkę emocji w ciągu najkrótszego czasu. Ich historyczny początek jest datowany na rok 1979, kiedy to oddano skoki w Wielkiej Brytanii z Mostu Clifton Suspension w Bristolu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama