Reklama

Petanque to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, głównie ze względu na swoją mocno rozwiniętą formę rekreacyjną oraz bardzo proste zasady gry. Grających miłośniczek i miłośników „bul”, w każdym wieku, możemy spotkać praktycznie wszędzie, gdzie znajdziemy trochę wolnej przestrzeni. Wystarczy wziąć bule w ręce, wyjść na dwór i dobrze się bawić podczas gry. Tak jak będzie to miało miejsce 14 września podczas 21. Otwartych Mistrzostw Wrocławia w petanque Crédit Agricole Cup.
Historia kulą się toczy, czyli gdzie pierwszy raz rzucono kulą?
Petanque znana jest już od ponad 100 lat, a jej nazwa wywodzi się z prowansalskiego wyrażenia ped tanco (fr. pieds tanqués), czyli stopy razem. Przywędrowała do nas z południowej Francji, a dokładnie z Prowansji, gdzie po raz pierwszy w taką jej wersję, jaką znamy dzisiaj, zagrano w 1907 roku. Podobnie jak bowls i boccie, jej korzenie sięgają gry w kule uprawianej przez rzymskich legionistów, którzy rozpowszechnili ją w całym basenie Morza Śródziemnego. Co ciekawe, pierwsze bule były wykonane z drewna i obijane dookoła gwoździami. Dopiero w 1930 roku przyjęto używanie bul ze stali. I tak zostało do dzisiaj.
Czy zasady mogą być prostsze?
W petanque można grać w dwie, trzy, cztery, a nawet w sześć osób – wszystko zależy od rodzaju rozgrywki, jaką chcemy podjąć. 14 września br. podczas zawodów we Wrocławiu kobiety, mężczyźni a także dzieci rywalizować będą w trzyosobowych drużynach - tak zwanych tripletach. Gra toczy się na utwardzonej powierzchni o wymiarach 15 x 4 metry. Oczywiście na potrzeby gry rekreacyjnej boisko może być większe lub mniejsze, a jego powierzchnia praktycznie dowolna. Zadaniem każdego zawodnika jest rzucenie z wytyczonego okręgu buli w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki, zwanej po francusku cochonnet, a po polsku świnką. Gra składa się z kilku rozgrywek, czyli okresów od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce gracze starają się umieścić swoją bulę jak najbliżej świnki lub wybić punktowane (stojące najbliżej niej) bule przeciwnika. Rzut oddaje zawsze zawodnik zespołu, którego bula znajduje się w tym czasie dalej od celu niż bula przeciwnika. Po zakończeniu rozgrywki gracze podliczają punkty, zdobyte tylko przez zwycięzcę rozgrywki, który dostaje 1 punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż bule przeciwnej drużyny. Grę wygrywa osoba bądź zespół, którzy jako pierwsi osiągną wynik 13 punktów.
Petanque w Polsce
Do Polski metalowe kule przywieźli polscy repatrianci, którzy wracali do kraju w latach siedemdziesiątych XX wieku. Dopiero w 2002 roku utworzono Polską Federację Petanque, która zrzesza blisko tysiąc licencjonowanych graczy z 28 klubów z całej Polski. Szacuje się, że rekreacyjnie kulami rzuca kilkanaście tysięcy osób, w tym wiele kobiet.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama