Reklama

Nowością zaś, szczególnie użyteczną dla kobiet, jest pomoc nie tylko w razie wypadku, ale także awarii. Oferują ją zarówno towarzystwa ubezpieczeniowe (np. „Autopomoc” w PZU, „Program Pomocy” w Link4, „Assistance Pomoc w drodze” Generali), jak również inne firmy, w ramach oferowanego przez nie szerszego pakietu usług (np. „Asystent w koncie” w BNP Paribas Fortis).
Nieważne, czy awaria będzie poważna, czy błaha; jeśl i spowoduje unieruchomienie samochodu, otrzymasz pomoc niemal natychmiast. Samochód zostanie naprawiony, a jeśli będzie to niemożliwe – odholowany we wskazane miejsce. Dystans bezpłatnego holowania zależy od szczegółów umowy, może wynosić nawet 150 km. Gdy okaże się, że problem jest poważny i naprawa zajmie więcej niż jeden dzień, dostaniesz samochód zastępczy. Warunki jego użyczenia zależą od opcji ubezpieczenia. Czasem jest to auto, którym dysponuje serwis, ale częściej samochód z wypożyczalni. Jeśli dysponujesz polisą w bogatszej wersji, możesz zażyczyć sobie podstawienia go pod dom lub w dowolne, wskazane przez siebie miejsce.
W ramach assistance pomoc uzyskasz też, gdy złapiesz gumę lub zabraknie ci paliwa albo zatrzaśniesz kluczyki w samochodzie. Podczas wojaży zagranicz- nych, jeśli z jakichś powodów nie będziesz mogła kontynuować podróży, wyręczy cię kierowca zastępczy, możesz też poprosić o zorganizowanie noclegu, a jeśli zajdzie potrzeba – także o pomoc tłumacza i prawnika.
Assistance można kupić w pakiecie z innymi ubezpieczeniami – wówczas jest dodawane gratis lub za niewielką opłatą. Można też je nabyć jako niezależną polisę. Roczny koszt zależy od towarzystwa, wybranego wariantu oraz zakresu ochrony, wynosi od kilkudziesięciu do ok. 200 zł rocznie. Biorąc pod uwagę średnie ceny holowania samochodu: od 2 do 3 zł za km, z pewnością to się opłaca.
SPRAWDŹ, KIEDY POMOCY NIE UZYSKASZ
Zanim wybierzesz polisę, zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia, bo w poszczególnych towarzystwach różnią się one dość istotnie. Dowiedz się, czy na pomoc będziesz mogła liczyć zarówno 20, jak 200 km od domu. Czy ubezpieczenie obowiązuje w Polsce, czy na terenie całej Europy (to drugie przyda się zwłaszcza osobom często podróżującym służbowo). Czy określone usterki nie są wyłączone z zakresu udzielanej pomocy. Może się okazać, że zostaniesz poratowana, jeśli zabraknie benzyny, ale w razie awarii akumulatora będziesz musiała radzić sobie sama.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama