Reklama

Najbardziej nietypowe rekordy Guinnessa

Księgę rekordów Guinnessa zaczęto wydawać w 1955 roku. Początkowo miała być zbiorem sensacyjno-humorystycznych informacji, adresowanych do bywalców piwiarni. Z czasem stała się jednak jedną z najbardziej prestiżowych publikacji na świecie. Wydawany co roku informator odnotowuje rekordowe osiągnięcia w różnych dziedzinach. Dokumentuje zarówno naturalne rekordy, jak i te osiągnięte przez ludzi. Znajdują się w niej osiągnięcia sportowe, naukowe czy technologiczne, ale również całkowicie błahe rekordy, jak np. „największa porcja spaghetti spożyta jednorazowo”.

Reklama

Ale nawet w przypadku tak błahych tematów, pobicie rekordu jest obwarowane szeregiem zasad. Nie wystarczy zgromadzić w jednym miejscu wystarczającej liczby osób. Znaczenie ma ustawienie uczestników, kolejność wykonania zadania i jego prawidłowość, nad którą czuwają specjalni obserwatorzy z Guinness World Records™.

Reklama

Co można znaleźć w księdze rekordów Guinnessa?

Księga rekordów Guinnessa jest wydawana w ponad 100 mln egzemplarzy i 37 wersjach językowych, w ponad 100 krajach świata. W Polsce można ją czytać od 1991 roku. Co ciekawe, na początku 2018 roku Polska zajmowała 2 miejsce w księdze, z liczbą 290 rekordów, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym (315 rekordów). Kolejne miejsce przypadło Wielkiej Brytanii (140 rekordów). Publikacja zawiera jednak tylko najciekawsze osiągnięcia, za to w bazie danych Guinnessa można znaleźć ich o wiele więcej. Oto 6 najbardziej zaskakujących rekordów z całego świata!

Reklama
Reklama
Reklama