6 najbardziej zaskakujących rekordów Guinnessa
Księga rekordów Guinnessa to nie tylko rejestr największych wyczynów sportowych czy osobliwych skrajności - od najwyższych szczytów po najdłuższy wiek. To również prawdziwa kopalnia grupowych rekordów, które zaskakują swoją oryginalnością. I choć różnią je cele oraz forma - mają jeden wspólny mianownik: wszystkie na swój sposób łączą ludzi.
- Redakcja
Najbardziej nietypowe rekordy Guinnessa
Księgę rekordów Guinnessa zaczęto wydawać w 1955 roku. Początkowo miała być zbiorem sensacyjno-humorystycznych informacji, adresowanych do bywalców piwiarni. Z czasem stała się jednak jedną z najbardziej prestiżowych publikacji na świecie. Wydawany co roku informator odnotowuje rekordowe osiągnięcia w różnych dziedzinach. Dokumentuje zarówno naturalne rekordy, jak i te osiągnięte przez ludzi. Znajdują się w niej osiągnięcia sportowe, naukowe czy technologiczne, ale również całkowicie błahe rekordy, jak np. „największa porcja spaghetti spożyta jednorazowo”.
Ale nawet w przypadku tak błahych tematów, pobicie rekordu jest obwarowane szeregiem zasad. Nie wystarczy zgromadzić w jednym miejscu wystarczającej liczby osób. Znaczenie ma ustawienie uczestników, kolejność wykonania zadania i jego prawidłowość, nad którą czuwają specjalni obserwatorzy z Guinness World Records™.
Co można znaleźć w księdze rekordów Guinnessa?
Księga rekordów Guinnessa jest wydawana w ponad 100 mln egzemplarzy i 37 wersjach językowych, w ponad 100 krajach świata. W Polsce można ją czytać od 1991 roku. Co ciekawe, na początku 2018 roku Polska zajmowała 2 miejsce w księdze, z liczbą 290 rekordów, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym (315 rekordów). Kolejne miejsce przypadło Wielkiej Brytanii (140 rekordów). Publikacja zawiera jednak tylko najciekawsze osiągnięcia, za to w bazie danych Guinnessa można znaleźć ich o wiele więcej. Oto 6 najbardziej zaskakujących rekordów z całego świata!
1 z 5
Największy Toast Pod Ramię
Jeszcze do niedawna prym w tej kategorii wiedli Japończycy – wówczas Największy Toast Pod Ramię wzniosły łącznie 1154 osoby. Jednak w tym roku Polacy ustanowili nowy rekord, gromadząc w jednym miejscu aż 1373 osoby. Na czym dokładnie polegało ich zadanie? Uczestnicy mieli utworzyć zamknięty krąg biorąc się pod ramię, a następnie wspólnie wznieść toast i wypić kieliszek wódki, nie przerywając kręgu. Zorganizowana przez Żołądkową de Luxe akcja zakończyła się sukcesem. Rekord został pobity 18 października w krakowskim Klubie Studio.
2 z 5
Największe zgromadzenie osób przebranych za słoneczniki
Bicie rekordu odbyło się w listopadzie 2017 roku, w chińskim Guangzhou (prowincja Guangdong). W przedsięwzięciu udział wzięły setki rodzin, ustanawiając nowy rekord 889 osób przebranych za słoneczniki i zgromadzonych w jednym miejscu. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku, mieli na sobie zielone stroje i żółte nakrycia głowy przypominające płatki słoneczników. Zorganizowany przez lokalny oddział firmy deweloperskiej Mayland City event miał na celu promowanie wśród mieszkańców spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
3 z 5
Największa mozaika wykonana z odpadów z recyklingu
Czy ze śmieci może powstać sztuka? Ten rekord Guinnessa to przykład na to, że tak! Ponad 100 wolontariuszy z Libanu ułożyło ogromną mozaikę z odpadów z recyklingu. Przedstawia ona dwie łodzie pływające na morzu, a za projektem tej ilustracji stoi libański artysta Pierre Abboud. Mozaika mierzy 971,37 metrów kwadratowych i powstała z ponad 10 000 puszek, butelek oraz innych odpadów z recyklingu. Akcja została zorganizowana przez libańską agencję eventową Memories Events Management (UAE), a jej celem jest zachęcanie do recyklingu oraz wspierania środowiska.
4 z 5
Największa liczba osób malujących usta szminką
Ostatni rekord w tej dziedzinie został ustanowiony w 2015 roku. Tym razem wyzwanie podjęła filipińska marka kosmetyczna VICE Cosmetics, która postanowiła w ten sposób uczcić pierwszy rok działalności. Rekord padł podczas festiwalu muzycznego Ganda For All. Zamiast tradycyjnych biletów na koncerty, uczestnicy musieli kupić na wejściu szminkę, której następnie mieli nałożyć na usta w tym samym momencie. Organizatorom udało się zgromadzić 6900 osób.
5 z 5
Największa kwitnąca wiśnia wykonana z klocków LEGO
Czy może być lepszy sposób by uczcić wiosnę i tradycyjne japońskie święto Hanami? Największa (podparta) kwitnąca wiśnia z klocków LEGO to pomysł pracowników LEGOLANDU w Nagoi. Organizatorom zależało na tym, by uczcić pierwszą rocznicę działania parku. Drzewo mierzy 4,38 metrów wysokości, 5,42 metrów długości i 4,93 metry szerokości, a do jego zbudowania wykorzystano ponad 800 000 klocków. Projekt kwitnącej wiśni z klocków LEGO powstał w Czechach, a jego przygotowanie zajęło ponad 6700 godzin.