31 dni urlopu dla każdego? Trwają konsultacje w sprawie zmian w Kodeksie pracy
31 dni urlopu dla każdego, bez względu na staż pracy - taka zmiana w Kodeksie pracy jest właśnie konsultowana przez Radę Dialogu Społecznego. To jedna z trzech propozycji, nad którymi pochylą się przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związki zawodowe. Każda z nich zakłada jednak zwiększenie ilości płatnych dni wolnych dla pracowników.
31 dni urlopu dla każdego? Trwają konsultacje
Rada Dialogu Społecznego rozpoczęła konsultacje dotyczące zwiększenia ilości płatnych dni wolnych od pracy. Przypomnijmy, że na ten długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy i wynosi 20 dni dla osób pracujących krócej niż 10 lat oraz 26 dni dla osób z dłuższym stażem pracy. Mowa o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę. Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące urlopu to pomysł Rady Dialogu Społecznego, w której znajdują się przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych. Podczas rozmów przedstawione zostały trzy propozycje: pierwsza z nich, to zapewnienie 31 dni wolnych bez względu na staż pracy, druga to długi urlop dla osób, które przepracowały co najmniej 30 lat, trzecia - 26 dni urlopu dla wszystkich pracowników. Jak podaje radiozet.pl, pod uwagę brana jest raczej trzecia opcja, która może być najbardziej satysfakcjonująca zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.
Kinga Duda ma nową pracę. Czym teraz będzie zajmować się córka prezydenta?
Kinga Duda podjęła decyzję o budowaniu swojej kariery zawodowej w Polsce. Córka prezydenta rozpoczyna niebawem praktykę w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza.Dni ustawowo wolne od pracy w 2021
Oprócz 20 lub 26 dni płatnego urlopu, umowa o pracę przewiduje szereg dni wolnych, związanych ze świętami kościelnymi i państwowymi. W 2021 roku są to:
- 1 stycznia - Nowy Rok
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli
- 4 kwietnia - Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
- 5 kwietnia - Wielkanoc, drugi dzień świąt
- 1 maja - Święto Pracy
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
- 23 maja - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 3 czerwca - Boże Ciało
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
- 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych
- 11 listopada - Święto Niepodległości
- 25 grudnia - Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
- 26 grudnia - Boże Narodzenie, drugi dzień świąt
Warto przypomnieć, że jeśli święto wypada w sobotę, pracownikowi należy się odbiór dnia wolnego.