ZOOM na Szczecin - Miasto pływających ogrodów
Szczecin posiada wiele cech wyróżniających i w skali Polski unikatowych – tylko mało kto poza mieszkańcami Szczecina o nich wie – a szkoda, bo Szczecin „odkryty” fascynuje. Jest zupełnie innym miastem niż w wyobrażeniach.
Różnorodności miasta nie oddadzą także przewodniki turystyczne. Na każdym kroku zieleń i urzekająca secesyjna zabudowa przenika się z nowoczesną architekturą. Piękne kamienice i gwiaździsty układ ulic upodabniają Szczecin do Paryża. Okoliczne tereny – puszcze, rezerwaty przyrody i jeziora stwarzają wielkie szanse dla rozwoju turystyki, i podnoszą jakość życia zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto. Szczecin zaskakuje także ciekawymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu.
Szczecin stawia na ekologię i jachting.
Wśród niezaprzeczalnych atutów Szczecina jest z pewnością jego położenie. Woda i zieleń stanowią tutaj ponad połowę powierzchni miasta. Niewiele jest w Europie takich miast. Obserwując Szczecin z lotu ptaka można zobaczyć, że stanowi on konglomerat wysp, kanałów, plaż i zatok. To zalety, dzięki którym Szczecin stanie się w przyszłości „nową zieloną Wenecją” za sprawą odważnej wizji rozwoju, która mierzy w stereotypowe rozumienie miasta. Zagospodarowanie licznych wysp Śródodrza, kanałów i wielkich rozlewisk na południu i wschodzie sprawi, że Szczecin stanie się ekologicznym miastem na wodzie, pływającym ogrodem. Na tej wizji oparta została przyszłość miasta i powstał projekt Floating Garden 2050 („Pływający Ogród”). Oznacza to, że Szczecin może oferować mieszkańcom zalety metropolii, jednocześnie zachowując atmosferę spokoju. Miasto stanie się oazą, w której można wypocząć podczas podróży, a w której mieszkanie będzie się kojarzyć z otaczającą zielenią, licznymi atrakcjami rekreacyjnymi i z relaksem. Miasto już pracuje nad projektami, które mają urzeczywistnić nową wizję.
Realizując wizję Floating Garden 2050 miasto stawia na ekologię i jachting. Szczecin już teraz jest dla wielbicieli jachtingu jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów w Europie, gdzie można żeglować po rzece, jeziorze i zalewie, a także wypłynąć przez Zatokę Pomorską na Bałtyk. Jezioro Dąbie, Międzyodrze, Zalew Szczeciński to prawdziwa mekka dla żeglarzy i wodniaków. Miasto ma także potencjał, aby stać się najnowocześniejszą i największą mariną w rejonie Bałtyku. Miasto inwestuje w rozwój marin i rozbudowę związanej turystyką wodną infrastruktury. Wybudowano kilkaset metrów nabrzeża, nowoczesne centrum sanitarne na Wałach Chrobrego. Miasto zakupiło kilkanaście pomostów cumowniczych. Część z nich stanęła na Wyspie Bielawa i będą służyły Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem na Odrze, pozostała część trafiła do przystani Pałacu Młodzieży. W tej przystani wybudowany został hangar na flagowy jacht miasta "Dar Szczecina". Pogłębiono podejścia do nabrzeży na Wałach Chrobrego - łącznie pogłębiono Odrę na długości prawie 2500 metrów. Powstało łącznie blisko 400 metrów nowego nabrzeża. W niedalekiej przyszłości na Wyspie Grodzkiej powstanie port jachtowy na 150 jednostek. W zachodniej części wyspy wybudowany zostanie bulwar spacerowy z miejscami postojowymi dla jachtów i dla tramwaju wodnego. Bulwar wraz z zielenią będzie doskonałym miejscem dla wypoczynku i rekreacji z pięknym widokiem na Wały Chrobrego.
Zwiedzanie miasta od strony wody
Miłośnicy sportów wodnych i wodnej turystyki mogą zwiedzić Szczecin z kajaka. Można poczuć ducha starego portowego miasta, a z drugiej strony podziwiać oazę zieleni i spokoju, z której wyłaniają się położone na nadodrzańskich skarpach budynki i strzeliste wieże kościołów, Wałów Chrobrego, Pomorskiej Akademii Medycznej Zaletą tego rodzaju turystyki jest też możliwość obejrzenia malowniczych i intrygujących zakątków miasta, które często dostępne są tylko z wody. Szczecińska „Wenecja” to jeden z najciekawszych przykładów zabudowy przemysłowej Szczecina, który warto obejrzeć płynąc kajakiem. Tutaj znajdowały się zakłady, których produkty spożywcze znane były w całych Niemczech. Obecna "wychodząca z wody" zabudowa pochodzi głównie z lat 1900-1910 i przywodzi na myśl przedwojenne miasto. Można ją także obejrzeć, korzystając z rejsu białą flotą w górę Odry.
Turystyka miejska
Zwolennicy turystyki miejskiej mogą podziwiać piękną secesyjną architekturę, udając się w podróż po Szczecinie Miejskim Szlakiem Turystycznym. Siedmiokilometrowa trasa prowadzi pośród najciekawszych zakątków Szczecina i wskazuje aż 42 miejsca będące świadectwem barwnych dziejów miasta. Cały szlak jest doskonale oznakowany - wyznacza go namalowana na chodniki czerwona, dobrze widoczna linia. Zwiedzanie miasta można kontynuować także przechodząc Podziemnymi trasami Szczecina - to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny, umieszczony na głębokości ok. 5 pięter. Dla turystów odwiedzających Szczecin przejazdem miasto proponuje „Szczecin w pigułce” - trasę turystyczną wiodącą przez najbardziej charakterystyczne i godne zobaczenia zakątki miasta. Od czerwca 2010 odwiedzając Szczecin, przy okazji większych imprez, można wznieść się w niebo balonem i zobaczyć miasto z lotu ptaka.
Szczecin dla aktywnych
Szczecin oferuje warunki do różnych form aktywnego wypoczynku. Parki i lasy w samym mieście i na jego obrzeżach są idealnym miejscem spacerów, joggingu, nordic-walk czy jazdy rowerem. Same ścieżki rowerowe w Szczecinie i regionie liczą ponad 100 kilometrów. Puszcza Bukowa z malowniczym Jeziorem Szmaragdowym oraz Puszcza Wkrzańska rozciągająca się od Jeziora Głębokiego to wiele ścieżek i szlaków wytyczonych w urozmaiconym terenie i różnorodnych krajobrazowo. W Szczecinie działają cztery kąpieliska, park linowy przy kąpielisku nad Jeziorem Głębokim. Na granicy Szczecina, przy Rondzie Hakena działa nowoczesny tor kartingowy o długości 527 metrów. W podszczecińskim Binowie, w środku Puszczy Bukowej znajduje się klub golfowy z 9- i 18-dołkowym polem, gdzie wykorzystano naturalny pofałdowany teren oraz istniejące oczka wodne, nadając mu formę parku.
Do Szczecina można bardzo łatwo dojechać pociągiem. Miasto przeznacza też duże środki finansowe na poprawę infrastruktury drogowej. W ciągu najbliższych 2 lat zrealizowane zostaną inwestycje o wartości ok. 240 mln złotych, m.in. tak ważne projekty, jak Trasa Północna, Obwodnica Śródmiejska i modernizacja ulicy Struga, dzięki której diametralnie zmieni się główna trasa wjazdowa do miasta. Łatwiej więc będzie wybrać się np. na weekend do Szczecina i przy okazji odwiedzić Berlin czy wybrać się na jednodniową wycieczkę do Kopenhagi.
Planując wakacje czy weekend w Szczecinie warto sprawdzić wcześniej kalendarz imprez kulturalnych odbywających się mieście. Szczecin jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych regionu. To miejsce, gdzie spotykają się odmienne style i trendy artystyczne, także te promieniujące z Berlina czy ze Skandynawii – co pozytywnie wpływa na bogactwo jego oferty kulturalnej. W mieście odbywają się znaczące festiwale teatralne: Kontrapunkt, jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce i Spoiwa Kultury, festiwal artystów ulicy. Każdego roku organizowanych jest tu wiele wartych uwagi wydarzeń artystycznych z udziałem międzynarodowych gwiazd. Jednym z najważniejszych jest Szczecin Plus Music Fest, który prezentuje najważniejsze zjawiska współczesnej muzyki etnicznej i jazzu. Szczecin to „polskie Glasgow”: duża i ceniona w Europie andergrandowa scena muzyczna (działa tu ponad 700 zespołów). Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Boogie Brain” zdobył już rzesze fanów w całej Europie. Polskie młode talenty promuje Szczeciński Festiwal Młodych Talentów GRAMY. Od siedmiu lat czerwcu Szczecin zamienia się w światową stolicę sztuki wizualnej za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE.