Wakacje nad Biebrzą
Tu spełni się twoje marzenie o życiu bliższym naturze. Czekają na ciebie: nieskażona przyroda i rzadkie gatunki zwierząt.
- Małgorzata Gałązka, Naj
Chcesz zapomnieć o krzątaninie i codziennym zgiełku? Odpoczniesz nad Biebrzą. Tutaj króluje dzika przyroda i jej prawa. Wokoło lasy, bagna, torfowiska, szuwary, w których żyją dzikie zwierzęta i bardzo rzadkie gatunki ptaków, jak np. dubelt czy orlik grubodzioby. Dlatego warto zabrać lornetkę, aparat do robienia zdjęć, a nawet dobry mikrofon i sprzęt formatu minidisc do nagrywania. Przyjemność z podglądania i podsłuchiwania przyrody, a potem z odtwarzania jej odgłosów, murowana! Zawczasu warto się zastanowić, jak zobaczyć to wszystko, co oferuje Biebrzański Park Narodowy. Jeśli nie boisz się wody, masz dwie możliwości: kajakiem albo na tratwie. Takiej stabilnej i bezpiecznej, z domkiem, w którym jest sypialnia, taras, jadalnia i sprzęt potrzebny do normalnego funkcjonowania rodziny. Płynie się nią z nurtem rzeki, powoli, tylko leniwie manewrując wiosłem i smakując biebrzański spokój... Możesz też przemieszczać się rowerem, piechotą, a nawet konno. Warto odwiedzić zwłaszcza rezerwat Czerwone Bagno. To naturalna ostoja łosia oraz tak rzadkich ptaków, jak żuraw, cietrzew czy dzięcioł białogrzbiety. Prowadzi tędy kilka dobrze znakowanych szlaków turystycznych, ale uwaga! Nie wolno zbaczać z przerzuconych przez moczary kładek. Jest także ścieżka dydaktyczna, która kończy się platformą widokową. Z tego miejsca najlepiej podziwiać niezwykłą panoramę rezerwatu. Noclegi? Żaden problem. W rejonie parku działa wiele gospodarstw agroturystycznych, znajdziesz też pola biwakowe oraz hotele i zajazdy dla bardziej wymagających. A więc... nie wahaj się! Jeżeli czujesz, że twoja rodzina powinna odpocząć lub masz wśród krewnych i przyjaciół miłośników przyrody – spakuj się i ruszaj nad Biebrzę. Szczegóły na: www.biebrza.org.pl
www.biebrza.com/eco-traveli
www.agroturystyka-biebrza.pl
CO WARTO ZOBACZYĆ?
W Grzędach działa ośrodek rehabilitacji zwierząt i ptaków. Gdy wyzdrowieją, są wypuszczane na wolność, a te, które nie poradzą sobie w naturze, zostają w ośrodku. Przy leśniczówce Grzędy zaczyna się szlak turystyczny do rezerwatu Czerwone Bagno. W gminie Goniądz czeka atrakcja dla miłośników fortyfikacji: rosyjska twierdza Osowiec z końca XIX w. Przed laty miała ona bronić zachodnich granic imperium carów. Toczyły się tu ciężkie walki w czasie I wojny światowej: trzykrotne próby zdobycia twierdzy (jedna z użyciem gazów bojowych) spełzły na niczym. Dzisiaj jest tam muzeum, które zwiedzicie z przewodnikiem. Jeśli będziecie w pobliżu Polkowa lub Dębowa, pojedzcie nad Kanał Augustowski (świetny zabytek techniki, w I poł. XIX w. połączył Biebrze z Niemnem). Przez śluzę w Dębowie można wpłynąć z Biebrzy do kanału. Warto też powłóczyć się trochę po okolicznych miasteczkach i wioskach. Koniecznie trzeba odwiedzić śliczny Tykocin, z jego żydowskimi zabytkami, Jagłowo – wieś nad brzegiem Biebrzy, w której wszystkie domy zwrócone są w stronę rzeki i pooglądać wiatraki (w Kamiennej Starej, Suchowoli, Nowym Dworze i Zabielu) oraz młyny wodne (w Goniądzu oraz w Karwowie).