Niezapomniany urlop za grosze
Możesz spędzić czas w pięknym miejscu, wyspać się komfortowo, nie płacąc za pokój w drogim hotelu. Oto nasze pomysły ma zagraniczne wojaże za grosze.
- Elżbieta Wichrowska, Claudia
1. ZAMIAST HOTELU WEŹ MIESZKANIE
Jeśli zamierzasz z rodziną albo przyjaciółmi wybrać się na weekend do Paryża, spędzić urlop w okolicach Barcelony albo w Sopocie, pomyślcie o wynajęciu mieszkania albo samodzielnego pokoju. To najlepszy pomysł na tani nocleg w większych miastach. Mnóstwo ofert znajdziesz w światowych serwisach Wimdu (wimdu.pl) i Airbnb (airbnb.pl), gdzie zwyczajni ludzie, nie hotelarze, oferują do wynajęcia pokoje, mieszkania, czasem domy.
System komentarzy, które wystawiają użytkownicy serwisów, pozwala uniknąć wpadek (gdy np. spodziewasz się cichego apartamentu, a dostajesz przechodni pokój). Bezpieczne są też płatności – pieniądze tra ają najpierw na konto serwisu, do wynajmującego tra ą dopiero po twojej wizycie, o ile nie zgłosisz reklamacji. Dzięki temu ryzyko oszustwa nie istnieje.
2. BYĆ NA PRAWACH GOŚCIA
Couch surfing, czyli korzystanie z wzajemnej gościnności, do niedawna popularny wśród „rasowych” podróżników sposób na niemal darmowe wojaże, zyskuje zwolenników wśród „zwykłych” urlopowiczów. Aby skorzystać z couch surfingu, trzeba przyłączyć się do społeczności, której członkowie są gotowi zapraszać do siebie turystów i sami z takich zaproszeń korzystają. W wybranym miejscu na świecie dostajesz darmowy nocleg, musisz jedynie zadeklarować, że też kiedyś kogoś ugościsz.
Jeśli chcesz poznawać nie tylko miejsca, ale i ludzi, couch surfing jest dla ciebie. Wystarczy zalogować się w serwisie couchsurfing.org lub bewelcome.org. Ostatnio społeczności „kanapowych surferów” zaczęły się specjalizować, rowerzyści np. mają stronę warmshowers.org.
3. A MOŻE... NOCLEG W KLASZTORZE?
Nie zależy ci na tym, żeby mieć room service i śniadanie w restauracji? Rozejrzyj się za noclegiem w tak nietypowym miejscu, jak klasztor. Noclegi udostępniają np. siostry brygidki w 14 krajach, m.in. w Anglii, Szwecji, Danii, Szwajcarii. Noclegi w klasztorach popularne są we Włoszech (zwłaszcza w rzymskich klasztorach), we Francji (w Paryżu przy Bazylice Sacré-Cœur Dom Gościnny Ephrem ze stoma łóżkami dla gości), w Finlandii, Bułgarii. Klasztory otwierają bramy dla turystów także w Polsce. Średnio za noc w eremie zapłacisz od 1 do 20 euro, ale są miejsca, gdzie będziesz ugoszczona za darmo.
4. HOSTEL – TANI NIE ZNACZY DO BANI
Tę dużo tańszą alternatywę dla hotelu znajdziesz w każdym większym mieście na świecie. Wersja najbardziej ekonomiczna przewiduje nocleg w wieloosobowym pokoju ze wspólną łazienką, ale w hostelach są też pokoje mniejsze, tzw. prywatne, o komforcie porównywalnym, a czasem nawet wyższym od hotelowego. To, co zdecydowanie różni hostel od hotelu, to atmosfera: bardziej swobodna i sprzyjająca integracji.
5. JESZCZE TAŃSZY KEMPING
Do wyboru masz spanie w domku kempingowym (zwykle nieco droższe) lub we własnym namiocie. Na zachodzie kempingi od dawna były i nadal są popularne, dzięki temu doskonale wyposażone (m.in. w komfortowy węzeł sanitarny) i bezpieczne. W niektórych krajach (np. w Austrii) pod względem komfortu kempingi konkurują z hotelami, oferują SPA, baseny, kino. W Polsce glamping – ekskluzywne pola namiotowe – to jeszcze rzadkość, ale jest ich coraz więcej, m.in. na Mazurach i Pojezierzu Kaszubskim.
GDZIE SZUKAĆ MIEJSCÓWEK?
● TRAVIGO.PL tu możesz sprawdzić cenę hotelu i porównać ją na setkach stron rezerwacyjnych.
● BOOKING.COM popularna wyszukiwarka noclegów z wiarygodnymi opiniami na temat noclegu.
● HOTELSCOMBINED.COM wyszukiwarka przegląda bazy innych wyszukiwarek (duża oferta noclegów w hostelach, pensjonatach).
● HOSPITIES.IT, GOODNIGHTANDGOODBLESS.COM – strony, na których znajdziesz informacje o noclegach w klasztorach.
● VACANSOLEIL.PL; SELECTCAMP.PL, GLAMPING.COM – oferta kempingów w każ-dym zakątku świata i o dowolnym standardzie.