Narty nie tylko w górach
Nie trzeba koniecznie jechać w góry, by móc szusować na nartach. Wzniesienia Mazur i Kaszub może nie dorównują Karkonoszom ani Tatrom, ale z pewnością nadają się na krótki wypad.
- Naj
Narty na niewielkich górkach to dobry trening dla mniej zaawansowanych, a na wjazd wyciągiem nie trzeba tu czekać – tak jak na bardziej popularnych stokach. Warto o tym pomyśleć przed feriami.
Wieżyca
To najwyższe wzniesienie na Niżu Europejskim. Ma wysokość 329 m n.p.m. Znajdziecie tu 3 wyciągi orczykowe i – do wyboru – 3 trasy zjazdowe o różnej trudności (długości do 300 metrów). Trasy są dobrze przygotowane przez ratrak (maszynę rozprowadzającą śnieg), a także – w razie potrzeby – dodatkowo „dośnieżane” i oświetlane po zmroku, więc można na nich szusować do późnego wieczora. Oprócz głównego stoku jest też mały – idealny dla początkujących i najmłodszych narciarzy. Tutaj są też dwa wyciągi do snowtubingu, czyli zjazdów na specjalnych oponach. Jeżeli nie macie własnego sprzętu, możecie skorzystać z wypożyczalni. Natomiast ci, którzy nie czują się zbyt pewnie na nartach, mają możliwość wynajęcia instruktora ze szkoły narciarskiej. Działa tam również przedszkole narciarskie i miniwyciąg dla dzieci. Przy stokach mieszczą się dwa pawilony z grillem. Możecie tam zjeść kiełbaskę na ciepło bądź po prostu ogrzać się i odpocząć.
Piękna Góra koło Gołdapi
Zima w północno-wschodniej Polsce jest zwykle dłuższa i bardziej mroźna niż w innych regionach. Śniegu też spada tu więcej niż gdzie indziej. Jednym z miejsc na Mazurach, gdzie możecie uprawiać sporty zimowe, jest położona wśród lasów i jezior miejscowość Gołdap. Na jej obrzeżach, dwa kilometry od centrum, znajduje się Gołdapska Góra, zwana też często Piękną Górą ze względu na roztaczające się z niej widoki. Przygotowano tu pięć tras zjazdowych o długości od 200 do 650 metrów. Do waszej dyspozycji są cztery wyciągi, a także kolej linowo-krzesełkowa, działająca przez cały rok. W okolicach Pięknej Góry możecie też spróbować sił w narciarstwie biegowym. Dużą atrakcją jest też 300-metrowy tor saneczkowy. Po całodniowej zabawie, w zajeździe u podnóża stoku, warto spróbować popularnych w okolicy kartaczy – dużych owalnych pyz nadziewanych mięsem.
Góra Kamieńsk koło Bełchatowa
W Polsce centralnej jest mało naturalnych wzniesień, nie dziwi zatem, iż na cele rekreacyjne przeznaczono sztuczny stok. Chodzi o Górę Kamieńsk, usypaną z ziemi pokrywającej pokłady węgla brunatnego w pobliskim Bełchatowie. Jej główna trasa zjazdowa ma 760 metrów długości. Czekają tu na turystów dwa wyciągi i czteroosobowa kolej linowo-krzesełkowa. Jest także tor saneczkowy oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Działa też szkółka narciarska.