Indie
Buddyjski klasztor Tikse w jałowym kaszmirskim Ladakhu. Buddyzm niegdyś odgrywał znaczącą rolę na całym subkontynencie, ale dziś żywy jest głównie w okolicach Himalajów.
- National Geographic
Odkrycia geograficzne na Wschodzie są tak stare, jak fascynacja Indiami. Kto wyruszał na Wschód - Marco Polo, Ferdynand Magellan, Krzysztof Kolumb - ten płynął do Indii. Karaiby to Indie Zachodnie, pierwotni mieszkańcy Ameryki to Indianie (Red Indians).
Z kolei Indie, choć później, po swojemu odkrywały, a nawet podbijały świat. Świadczy o tym hinduizm w Indonezji, buddyzm w Tybecie, Mongolii i Indochinach, emigracja indyjska w Afryce Południowej i na Malajach. Ale największą zdobyczą "terytorialną" Indii jest wpływ ich uniwersalnej kultury.
Pierwszą globalizacją w historii człowieka była prawdopodobnie globalizacja indyjska. W starożytności poza Indiami filozofowano jedynie w Grecji. Zainteresowanie indyjską mitologią, religiami, mistyką, przyniosło kulturze europejskiej dzieła profesjonalistów najwyższej klasy, jak Max Mueller, Artur Basham, Mircea Eliade, Herman Hesse, Guenther Grass, Jerzy Grotowski, Peter Brook. Ze strumieni indyjskich czerpie także kultura masowa, której pierwszym na tym polu propagatorem i beneficjentem był zespół "The Beatles".