Cztery grzechy główne turysty w górach
Niewygodne buty, brak mapy czy termosu mogą ci zepsuć wypoczynek. Przypomnij sobie kilka zasad bezpieczeństwa w górach.
- Naj
1. Zagubienie w górach
– żeby tego uniknąć, przed wyjściem w trasę dokładnie ją prześledź na mapie, sprawdź poziom trudności szlaków, ile czasu zajmie ci jej pokonanie. Wyruszając, weź naładowany telefon komórkowy, z wpisanymi numerami telefonów alarmowych GOPR lub TOPR (Tatry): 0-601 100 300. W miejscu pobytu zostaw informacje o trasie i przewidywanej godzinie powrotu. Wędrując, musisz orientować się w terenie, wiedzieć, gdzie aktualnie jesteś, znać kierunki stron świata, w których biegnie szlak, znać aktualny czas marszu od momentu wyjścia (dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć decyzję: zawrócić, czy nie – bo bliżej jest do punktu końcowego). Nie zbaczaj z trasy. Jeżeli się zgubisz, nie panikuj, nie biegaj bez zastanowienia w poszukiwaniu drogi. Zawróć tam, gdzie ostatnio widziałaś znak szlaku. Nie wyruszaj w trasę samotnie.
2. W górach podczas burzy nie jest bezpiecznie.
Dlatego zawsze przed wyruszeniem na szlak sprawdź prognozę pogody. Zapakuj kurtkę przeciwdeszczową i wiatro-chronną, czapkę (latem kapelusz lub chustkę), rękawiczki, koszulę, skarpetki na zmianę, podręczną apteczkę, latarkę, zapałki, mapę, przewodniki, kompas lub nawigację GPS. Jeśli zaczyna się burza, opuść eksponowane miejsca, szczyty, granie, bo to w nie uderzają pioruny. Do dolin udaj się oznakowanymi ścieżkami. Nie chowaj się pod samotnie stojącymi drzewami (pioruny) ani ścianami skalnymi (lawiny). Wychodź na trasę rankiem, bowiem pogoda pogarsza się najczęściej wczesnym popołudniem, ok. godz. 13.
3. Wędrówka w sandałkach
Nawet jeśli ruszasz w łatwą trasę, załóż dobre, sportowe buty, sięgające powyżej kostki, z antypoślizgową podeszwą, najlepiej „oddychające”. Jeśli skręcisz nogę, dzwoń po GOPR lub TOPR.
4. Zdjęcie z misiem
W Tatrach możesz spotkać niedźwiedzia. Nie próbuj się do niego zbliżać, robić zdjęć. Spokojnym krokiem niezwłocznie się oddal. Nie biegnij. Misie mają słaby wzrok. Jeśli zauważyłaś zwierzę z daleka, może nie wyczuło twojego zapachu. Jeśli zostanie nagle zaskoczone w bliskiej odległości, np. podczas żerowania lub odpoczynku, może zaatakować. Agresywna może być także matka, jeśli znajdziesz się pomiędzy nią a jej młodymi.