Reklama

Dzika wyprawa do Norwegii w celu podziwiania fiordów, klimatyczne wycieczki po szwedzkich miasteczkach, czy może uporządkowania Dania, która zachwyca architekturą, ale także widokami. Tanie bilety lotnicze, siatka połączeń promem umożliwia szybkie zaplanowanie wyjazdu. Określ, czego potrzebujesz i na tej podstawie zaplanuj ciekawy wypoczynek. Dowiedz się, z jakimi kosztami powinieneś się liczyć i jaką walutę zabrać do poszczególnych państw. Gdzie najkorzystniej wymienić NOK, SEK, czy DKK i zoptymalizować koszty wyjazdu.

Reklama

Budżetowy wyjazd - czy to możliwe?

Mówi się, że kraje skandynawskie należą do czołówki najdroższych państw i faktycznie tak jest, jednak nie oznacza to, że niemożliwym jest zaplanowanie budżetowego wyjazdu. Wiele zależy od długości naszej podróży. Sam transport będzie kosztował tyle samo, niezależnie na ile dni jedziemy, jednak musimy uwzględnić ceny noclegów, wyżywienia, atrakcji, czy wypożyczenia auta lub biletów na komunikację miejską. Ceny różnią się w zależności od regionu - w stolicach, czyli w Oslo, Sztokholmie czy Kopenhadze zapłacimy najwięcej za kwatery oraz posiłki w restauracjach. Dla osób, które lubią przygodę i szukają jak najkorzystniejszej opcji na wyjazd dobrym pomysłem jest zaplanowanie wyjazdu latem - wówczas możemy wybrać pole namiotowe lub camping. Co do samego transportu, tanie linie lotnicze oferują bilety w korzystnych cenach z kilku polskich lotnisk, przykładowo przelot do Norwegii i z powrotem może nas kosztować nawet mniej niż 70 zł. Bilety na prom do Szwecji to już wyższe koszty, jednak mamy możliwość dostania się do innego kraju z własnym samochodem, dzięki czemu nie będziemy musieli myśleć o wynajmie pojazdu na miejscu.

Ile koron szwedzkich zabrać do Szwecji?

Szwecja jest odrobinę tańsza od Norwegii, jednak duże miasta, podobnie jak stolica są mimo wszystko droższe niż inne regiony turystyczne w zachodniej Europie. Bilety na komunikację miejską są wysokie, dlatego warto poszukać kart zniżkowych, które oferują dla turystów rabaty na atrakcje, ale także na transport. Przed wyjazdem warto zadbać, aby wymienić korony szwedzkie online. Gotówka w walucie SEK praktycznie wychodzi z użycia, a Szwedzi podejrzanie patrzą na osoby, które podczas zakupów nie wybierają płatności bezgotówkowych. Korzystny kurs korony szwedzkiej online znajdziesz np. tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/sek-pln/. Wówczas po wymianie środków i przelaniu ich na konto walutowe możesz płacić kartą bez stresu o niekorzystne przewalutowanie lub dodatkowe koszty transakcji.

Czy do Norwegii warto zabrać korony norweskie w gotówce?

Nie można nie zauważyć, że Norwegia jest drogim krajem, a w szczególności, dla osób, które nie zarabiają w koronach norweskich. Ceny w restauracjach, a w szczególności w centrum dużych miast są wysokie, jednak wyżywienie na własną rękę pozwoli zopymalizować koszty wyjazdu. Na jakie ceny powinniśmy się przygotować? Za kawę w kawiarni zapłacimy około 30-40 NOK, a za piwo w pubie od 80 NOK w górę. Cena korony norweskiej wynosi aktualnie około 0,45 zł, a jej kurs można śledzić tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/nok-pln/. Jeżeli chodzi o płatności, to zdecydowanie w większości miejsc zapłacimy bezgotówkowo, dlatego planując podróż do Norwegii warto zabrać tylko symboliczną kwotę NOK w gotówce.

Ile koron duńskich musisz wymienić na wyjazd do Królestwa Danii?

Dania to dobry pomysł na wyjazd rodzinny, ale nie tylko. Choć wielu osobom może się kojarzyć tylko z Legolandem w Billund, to ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Jadąc do Danii możemy wybrać zwiedzanie urokliwych miasteczek, ale także podziwianie dzikich zakątków oraz rozległych plaż, które są zdecydowanie bardziej różnorodne niż te, które widzimy np. nad naszym Bałtykiem. W przypadku zwiedzania większych miast np. Kopenhagi warto rozważyć zakup karty turystycznej, która oferuje rabaty lub darmowe wejścia na atrakcje turystyczne, a czasami umożliwia też korzystanie z transportu publicznego. Z pewnością pozwoli to zaoszczędzić kilka koron duńskich niż w sytuacji zakupu pojedynczych biletów. Jak płacić w Danii? Warto wiedzieć, że sklepy mogą odmówić możliwości zapłaty DKK w gotówce w określonych godzinach, czyli od 22:00 do 06:00, a w niektórych regionach nawet od godziny 20. Przepisy mają zmniejszyć ryzyko napadów i zarazem zwiększyć bezpieczeństwo pracowników pracujących w handlu. Dlatego większość środków, jakie zabierzmy do Danii lepiej mieć na koncie walutowym i płacić na miejscu kartą. Gdzie można kupić korony duńskie online? Np. w serwisie Walutomat: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/dkk-pln/.

Pamiętaj o tym przed wyjazdem!

W przypadku podróży do krajów skandynawskich samo sprawdzenie prognozy w trakcie pakowania nie wystarczy. Lepiej być gotowym na każde warunki i mieć zapasową cieplejszą odzież na wypadek nieoczekiwanych sytuacji. O co jeszcze warto zadbać wcześniej? Z pewnością o kwestię wymiany waluty, skoro do państw skandynawskich lepiej zabrać środki na karcie zamiast w gotówce, to odpuśćmy sobie wymianę w kantorze stacjonarnym. Oprócz tego, że trzeba będzie poświęcić czas na taką transakcję, to na dodatek punkty w lotniskach i w typowo turystycznych miejscach oferują wysokie marże. Waluty typu NOK, DKK, czy SEK lepiej i taniej kupić online.

Reklama

Materiał powstał z udziałem Walutomat.pl

Reklama
Reklama
Reklama