Cesarski Wiedeń przed świętami
To jedna z najpiękniejszych stolic Europy! Warto wybrać się tu na początku grudnia, by zaznać atmosfery wielkiego miasta szykującego się do świąt, przejść śladami Habsburgów, kupić prezenty pod choinkę lub pójść do opery. A kto zostanie do stycznia, może pójść nawet na dworski bal...
- Aldona Wiśniewska, Naj
1 z 9
vienna_gl
To jedna z najpiękniejszych stolic Europy! Warto wybrać się tu na początku grudnia, by zaznać atmosfery wielkiego miasta szykującego się do świąt, przejść śladami Habsburgów, kupić prezenty pod choinkę lub pójść do opery. A kto zostanie do stycznia, może pójść nawet na dworski bal...
2 z 9
shutterstock_66417493
JARMARKI ŚWIĄTECZNE Od 12 listopada do Bożego Narodzenia na placach miejskich odbywają się jarmarki.Można tu spróbować aromatycznych pierników, pieczonych kasztanów, rozgrzewającego ponczu. I zaopatrzyć się w prezenty: dzieła rąk rzemieślników i artystów, wina, słodycze, ozdoby choinkowe. Place i otaczające je parki wydają się nierzeczywiste w powodzi światełek.Jeden z najpiękniejszych jarmarków odbywa się przed pałacem cesarskim w Schönbrunn. Jeśli lubisz rękodzieło i szukasz oryginalnych prezentów, polecamy jarmarki na Karlsplatz, Rathausplatz, Maria Theresien-Platz, Prinz-Eugen-Strasse 27.
3 z 9
hofburg
HOFBURG Pałac cesarski, siedziba dynastii Habsburgów, to miejsce, którego nie sposób pominąć! Warto przejść się po apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety, zwanej Sissi (większość to pokoje przechodnie, mało przytulne, a WC jest ciasne i skromne), dzięki czemu łatwo sobie wyobrazić, że życie w tym kapiącym od złota miejscu nie musiało być szczęśliwe. W sylwestra zaś możecie bawić się tu na Balu Cesarskim, rozpoczynającym wiedeński karnawał. To pierwszy z 300 balów sezonu!
4 z 9
opera
OPERA WIEDEŃSKA Gmach powstał za czasów Franciszka Józefa. Opera stała się miejscem modnym i kochanym. Niemal codziennie można obejrzeć na jej scenie coś innego. W ostatni czwartek karnawału odbywa się w operze bal na ponad sto par, inaugurowany przez prezydenta republiki. Panny z najlepszych domów debiutują tu w towarzystwie. A w Nowy Rok tradycyjnie wystawiana jest „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa.
5 z 9
shutterstock_27163753
PRATER Łąki nad Dunajem, dawne tereny myśliwskie cesarza stały się miejscem spacerów i przejażdżek wiedeńczyków. A ponad sto lat temu powstało tu olbrzymie wesołe miasteczko z gigantycznym Diabelskim Młynem, karuzelą łańcuchową, strzelnicami, huśtawkami i prostym jedzeniem. W sylwestra na Praterze odbywa się pokaz ogni sztucznych. Tańczyć możecie w Praterdome – największej dyskotece w Austrii.
6 z 9
muzeum
MUSEUMS QUARTER MQ, Dzielnica Muzeów, powstała w dawnych stajniach cesarskich. Obejrzyjcie tu m.in. wystawę secesyjnej biżuterii albo malarstwo Gustawa Klimta, jednego z największych malarzy austriackich. Dzielnica Muzeów tętni życiem: zawsze tu pełno młodzieży, artystów, ulicznych performerów. Na gości czeka też jedna z najlepszych knajpek w Wiedniu – Glacis Beisl, z uwspółcześnioną wersją tradycyjnej wiedeńskiej kuchni (menu dnia – 7,80 euro). A na dziedzińcu, w pawilonach z lodu, w grudniu można będzie się napić gorącego ponczu.
7 z 9
dom_h
BAŚNIOWE DOMY HUNDERTWASSERA To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Wiednia – dzieło architekta, który nie znosił współczesnej, bezdusznej architektury. Dom Sztuki (przerobiona fabryka mebli) i dom mieszkalny, który zaprojektował, wyglądają jak siedziby baśniowych istot, a nie zwykłych wiedeńczyków. Podłogi bywają tu krzywe, ściany obłe, każde okno może być inne, a zieleń ma ogromną swobodę. Innym znanym dziełem Hundertwassera jest wiedeńska elektrociepłownia. I ona kojarzy się z dziecięcą, pełną cudów bajką.
8 z 9
kon
HISZPAŃSKA DWORSKA SZKOŁA JAZDY Słynna ze swoich koni – mlecznobiałych lipicanów – warta jest odwiedzenia nie tylko przez miłośników tych zwierząt. Pokazy wyższej szkoły jazdy, czyli prawdziwy koński balet organizuje się tu kilka razy w miesiącu (bilety od 23 do 142 euro, w zależności od miejsca). Codziennie, można natomiast obserwować treningi mistrzowskich par – jeźdźców i koni – w najpiękniejszej i największej na świecie krytej ujeżdżalni, pamiętającej monarchię (godz. 10.00-12.00, bilety po 12 euro).
9 z 9
targ
NACHMARKT I FLOHMARKT To największe w mieście targowisko, istniejące od XVIII w., zwane jest „żołądkiem Wiednia” (działa na nim ok. 120 stoisk z jedzeniem i lokali). Kupicie tu niemal wszystkie przysmaki świata: od owoców morza po sery, przyprawy, egzotyczne owoce i warzywa. Warto zaopatrzyć się w wina, Kürbiskernöl, czyli olej z pestek dyni, i doskonałe octy smakowe, sprzedawane na wagę. Nachmarkt to miejsce, gdzie można dobrze i niedrogo zjeść – polecamy tutejsze sushi albo malutką, klimatyczną restaurację Neni (Nachmarkt, stoisko 150). Danie obiadowe kosztuje 8,50 euro. W soboty warto przyjść tutaj na Flohmarkt, czyli „pchli targ” ze starociami – to doskonałe źródło oryginalnych prezentów pod choinkę!