Berlin: Metropolia po sąsiedzku
Historyczne zawiłości i podziały już dawno poszły w niepamięć, a Polacy masowo zaczęli odkrywać tę najbliższą nam zachodnią metropolię. Czas na Ciebie.
Berlin to nie tylko stolica Niemiec, ale także centrum kulturalne, gospodarcze i finansowe Europy Środkowo-Wschodniej. Turystów zachęca do odwiedzin nie tylko bogata historia miasta nad Sprewą, ale także jego oferta kulturalna. Wyjazd do Berlina może obfitować w wiele atrakcji, nie musi być za to drogi.
Berlin słynie z rozbudowanej bazy noclegowej, która powinna dogodzić nawet najbardziej wyrafinowanym gustom. Jeśli jednak chcemy skupić się na poznawaniu miasta i jego codziennego życia, warto pomyśleć nad wynajęciem mieszkania lub pokoju bezpośrednio od berlińczyków. Taką opcję umożliwia m.in. działający także w Polsce serwis Wimdu. Dzięki temu możemy nie tylko zaoszczędzić, ale także poznać miasto z pierwszej ręki, co wpisuje się w niezwykle popularny obecnie trend tzw. "social travelingu". Mamy więc szansę doświadczyć prawdziwego berlińskiego życia i poznać części miasta omijane zwykle przez turystów.
Bliska odległość od polskiej granicy (tylko 100 km) sprawia, że Berlin jest dla nas wprost na "wyciągnięcie ręki". Oprócz szeroko rozwiniętej oferty lotniczej (w tym szalenie popularnych tanich linii lotniczych), możemy się do niego dostać także samochodem, wykorzystując na przykład otwarty w zeszłym roku ostatni odcinek autostrady łączącej Warszawę ze stolicą Niemiec.
Równie popularny jest transport autokarowy. Bilety na PolskiBus.com, przewoźnika szturmem zdobywającego polski rynek, kosztują około stu złotych w dwie strony (a zdarzają się nawet takie za symboliczną złotówkę!).
Po Berlinie najłatwiej poruszać się komunikacją miejską, która dociera do wszystkich ważnych atrakcji turystycznych i węzłów komunikacyjnych. Jeśli planujemy zostać w Berlinie dłużej niż na weekend, warto zaopatrzyć się w bilety trzy- lub siedmiodniowe, uprawniające do jazdy autobusami, metrem (u-bahn) i podmiejską kolejką (s-bahn), a dogodne połączenia sprawdzić można na stronie internetowej bahn.de. Co ciekawe, zlokalizowane w całym mieście automaty biletowe operują w kilku językach, także po polsku!
Wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla tych, których interesuje oferta kulturalna miasta, jest Berlin WelcomeCard. To połączenie biletu na komunikację miejską i specjalnej karty turystycznej, uprawniającej do zniżek sięgających nawet 50% w muzeach, restauracjach i klubach. Dodatkowo, każdego miesiąca można z dzięki niej skorzystać z dwóch specjalnych ofert, np. bezpłatnego zwiedzania miasta z przewodnikiem. WelcomeCard dostępna jest w trzech opcjach, 48- i 72-godzinnych oraz 5-dniowej.
A gdy już zwiedzimy liczne muzea i atrakcje turystyczne (polecamy zwłaszcza Wyspę Muzeów na Sprewie z zachwycającym Muzeum Egipskim), możemy wybrać się na... zakupy! Berlin to ogromne centrum handlu i mody, od słynnego domu towarowego KaDeWe po luksusowe butiki przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta, Unter den Linden. Centra i galerie handlowe oferują wybór nie tylko tych marek, które jeszcze nie są dostępne w Polsce, ale także znanych nam firm, często w rozsądniejszych cenach. Może warto więc zaoszczędzone na podróży i noclegu pieniądze przeznaczyć na takie przyjemności?