8 powodów by zwiedzić Szkocję
Nasze romantyczne wyobrażenia o Szkocji powstały z legend o rozległych wrzosowiskach, krystalicznie czystych jeziorach, wyłaniających się spośród mgieł zamczyskach oraz... destylarniach whisky.
- Joanna Bajorek, Naj
1 z 9
kiltg
Nasze romantyczne wyobrażenia o Szkocji powstały z legend o rozległych wrzosowiskach, krystalicznie czystych jeziorach, wyłaniających się spośród mgieł zamczyskach oraz... destylarniach whisky.
2 z 9
edynburg
EDYNBURG Neoklasyczna architektura i górująca nad miastem twierdza Eidyn (czyt.ejdn) sprawiają, że uzna-wany jest za jedno z najpiękniejszych miast świata. Od zamku biegnie historyczna ulica Royal Mile (Królewska Mila). Mieszczą się przy niej m.in. Instytut Scotch Whisky Experience, muzea Pisarzy i Dzieciństwa. Spacer kończy Pałac Holyroodhouse (czyt. holyrudhauz), rezydencja M. Stuart – sławnej Królowej Szkotów.
3 z 9
glasgow
GLASGOW Nie tak piękne jak Edynburg, ale za to pełne życia centrum kulturalne, kulinarne, zakupowe i rozrywkowe. Wspaniałe historyczne budowle znajdziecie w całym mieście, zaś patronat bogatych mecenasów sztuki sprawia, że tutejsze galerie i muzea mogą się pochwalić dziełami Botticellego, Giorgione i Rembrandta. Warto też zajrzeć do tutejszego Centrum Nauki.
4 z 9
highlands
HIGHLANDS (czyt. Hajlands), wyżyna i Góry Kaledońskie to kraina górali, wrzosowisk, dudziarzy, klanów i dramatycznych historii. Serce Szkocji! Połączenie niepowtarzalnych krajobrazów, tradycji i poczucia nostalgii – za nieco wyidealizowaną przeszłością. Deszcze sprawiają, że wodospady są tu piękne, a mgła nabiera odcieni godnych pędzla artysty. Szkoccy górale ubierają się w tradycyjne kilty (plisowane spódnice), w przyjęte przez klany rodowe kraciaste wzory, czyli tartany. Najstarszy z nich pochodzi z 245 r. Żaden dźwięk nie kojarzy się bardziej ze Szkocją niż dudy, które słychać w pubach i na ulicach.
5 z 9
loch_ness
JEZIORA Mówi się na nie loch: w języku gaelickim słowo to oznacza akweny, które powstają zarówno z górskich wód, jak i z wdzierającego się fiordami w głąb lądu morza. Słynne Loch Ness jest jednym z najgłębszych i najdłuższych jezior, no i podobno mieszka w nim potwór Nessie, po raz pierwszy widziany w VII w. Powiadają, że co pewien czas daje o sobie znać.
6 z 9
zamek
ZAMKI Są jedną z największych atrakcji Szkocji. Często pozostają w prywatnych rękach, ale można je zwiedzać. Do najciekawszych należą: pełen przepychu Culzean (czyt. kullan), Caerlave-rock (czyt. keilewerok) z XIII w., bajkowy Glamis (czyt. glamz) z 1372 r., zamek Makbeta – Cawdor (czyt. kaladar) oraz zbudowany na wyspie XIII-wieczny Eilean Donan (czyt: eiln donnan).
7 z 9
wyspa
WYSPY Szkocja od zachodu na północ otoczona jest wyspami. Ponad 600 porozrzucanych wzdłuż wybrzeża atlantyckiego to Hebrydy, z magiczną Skye (czyt. skaj), czy Islay (czyt. aeila), na których wytwarza się wyborną whisky słodową. Na wysuniętych na północ Orkadach powitają was wspaniałe plaże, a na Szetlandach stare warownie wikingów i rezerwat na skraju urwisk, będący ulubionym miejscem lęgowym ptaków.
8 z 9
shutterstock_41621641
HAGGIS I INNE SMAKOŁYKI Szkocja nie należy do kulinarnych rajów, ale wiele smaków zadziwi was pozytywnie. Fantastyczne są steki i pieczenie ze słynnej rasy rudych, kudłatych krów. Pyszna jest wieprzowina i jagnięcina. Legendarny haggis, gotowane w baranim żołądku podroby baranie z dodatkiem whisky, też wart jest spróbowania. Tak jak hotch potch, jednogarnkowe danie z jagnięciny, wszechobecna owsianka, grzyby, bogactwo ryb i owoców morza. Przede wszystkim jednak najlepsza jest whisky i równie świetne piwo.
9 z 9
shutterstock_77046547
SZLAK WHISKY Scotch, czyli szkocka whisky, to produkt numer jeden, tradycja i marka. Aby mogła nosić swoją nazwę, musi powstać w Szkocji i leżakować przez co najmniej 3 lata. W całym kraju istnieje możliwość zwiedzania destylarni. Poza wytwórnią Chivas Regal (wstęp ok. 4 funtów – ok. 20 zł) zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne. Na koniec zawsze odbywa się degustacja.