8 powodów, by pojechać do Bułgarii zimą
- Aldona Wiśniewska, Naj
Czy wiecie, że jedną trzecią terytorium Bułgarii zajmują góry? Choćby dlatego warto wybrać się tam na narty. Nim oczywiście ruszymy latem na bułgarskie plaże...
1 z 9
glowne_BULGAr
Czy wiecie, że jedną trzecią terytorium Bułgarii zajmują góry? Choćby dlatego warto wybrać się tam na narty. Nim oczywiście ruszymy latem na bułgarskie plaże...
2 z 9
sofia
SOFIA I WITOSZA Bułgaria ma 4 główne pasma górskie (Riła, Pirin, Stara Płanina i Sredna Gora) i wszystkie nadają się do uprawiania turystyki i narciarstwa. Blisko stolicy wznosi się jeden z najpo-pularniejszych szczytów, Witosza, który jest... nieczynnym wulkanem. Dojedziecie tam z Sofii w 30 minut. Narciarzy wywozi na szczyt kolejka linowa. Znajdziecie tu 34 km tras i doskonałą szkołę narciarską dla początkujących. A po szaleństwach na stoku wybierzcie się do miasta, na Bulwar Witosza: zamknięta dla samochodów dzielnica w dzień zaprasza do kawiarni i sklepów, nocą – do klubów, barów i dyskotek. Jeśli zapragniecie zwiedzać, w Sofi i znajdziecie wiele historycznych atrakcji, np. Cerkiew Bojańską z XIII w. (wpisana na listę UNESCO), imponujący sobór Aleksandra Newskiego (z pozłacanymi kopułami, wejściem z kararyjskiego marmuru oraz tronami dla cara i patriarchy – z alabastru i onyksu) albo romański kościółek św. Grzegorza – najstarszy budynek w mieście.
3 z 9
borowiec
BOROWIEC Warto tu pojechać nie tylko na narty, ale też ze względu na piękno gór Riła. Ten najstarszy i najbardziej znany w Bułgarii kurort narciarski – odpowiednik naszego Zakopanego – leży zaledwie 72 km od Sofii. Powstał pod koniec XIX w. i do dziś nie stracił na popularności. Znajdziecie tu ponad 45 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności – dla każdego! Dwukrotnie organizowano w Borowcu zawody Pucharu Świata, a trasy dla nart biegowych (nauczysz się na nich jeździć w ciągu jednego dnia) zaliczane są do najlepszych na świecie. Przy dobrej pogodzie warto wybrać się na najwyższy tutejszy szczyt Musała (2925 m n.p.m.), ok. 3 godz. pieszo od najwyższej stacji kolejki. W schroniskach górskich można liczyć na smaczny, gorący posiłek, a w samym Borowcu wybrać się do jednej z oryginalnych karczm, by spróbować przysmaków miejscowej kuchni.
4 z 9
bansko
BANSKO Zabytkowe miasteczko u stóp góry Wichren (2915 m n.p.m.), w Rodopach odwiedzają narciarze z całej Europy. Od Sofi i to zaledwie 170 km. Sezon trwa od połowy grudnia do połowy maja, a warunki narciarskie są doskonałe! 75 km tras, 14 wyciągów oraz wysokość sprawiają, że Bansko cenią nawet profesjonaliści (w lutym odbędzie się tu Puchar Świata). Ośrodek jest przyjazny rodzinom: ma łagodne trasy, szkółki, wypożyczalnie sprzętu. Łatwo stąd odbyć wycieczkę, np. do Melnika, słynącego z win, średniowiecznego klasztoru Riła, gorących źródeł w Ognianowie. Wieczorami kuszą tawerny, gdzie przy grzanym winie zatańczycie i posłuchacie muzyki.
5 z 9
monastyr
MONASTYR RYLSKI Skoro jesteśmy w górach Riła, warto przejechać wąwozem (19 km wzdłuż rzeki) od miejscowości Pastra do stóp góry Maljowica (2729 m n.p.m.), by zobaczyć monastyr, który wygląda jak forteca. Swego czasu był on celem pielgrzymek z całych Bałkanów. Historia bułgarskich monastyrów jest na ogół długa i burzliwa. Rilski – wielokrotnie plądrowany i niszczony, był odbudowywany i ozdabiany przez artystów kolejnych epok. Ich praca do dziś robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Oprócz malowideł ściennych zobaczycie tu m.in. prawdziwy skarb – dwustronny krzyż Rafaela, rzeźbiony w drewnie, z ponad setką scen biblijnych, których bohaterami są precyzyjnie ukazane postacie, nie większe od ziarenek ryżu...
6 z 9
stob
STOBSKIE PIRAMIDY To sławna osobliwość natury, położona w górach Riła, nieopodal miejscowości Stob (26 km od monastyru). Naturalnie ukształtowane stożki wyrzeźbiły w miękkim piaskowcu woda i wiatr. Mają od 6 do 12 m wysokości, jedne są obłe, podobne do grzybów, inne cienkie jak igła. Mają ciekawe nazwy: Kominy, Wieże, Bracia. Najsłynniejsza grupa Piramid to Swatowe (Swaci). Legenda mówi, że przed laty grupa swatów, którzy prowadzili piękną pannę młodą ze Stobu do sąsiedniej wsi, popełniła świętokradztwo: gdy wiatr podniósł tradycyjny czerwony woal, ukrywający twarz dziewczyny, olśnieni jej nieziemską urodą swaci próbowali ją pocałować... Za karę orszak skamieniał i tak stoi do dziś.
7 z 9
pamporowa
PAMPOROWA Kurort w Rodopach (85 km od Płowdiw, 260 km od Sofii). Najwyższy tutejszy szczyt Sneżanka ma 1926 m n.p.m. Tras narciarskich jest ok. 45 km, 5 wyciągów i 13 orczyków. Przeważają trasy średnio trudne i łatwe. W Pamporowej super też jest się opalać: liczba dni słonecznych to aż 240 w roku! Śniegu zimą jest zawsze w bród, temperatura nigdy nie spada poniżej -7˚C. Warto więc wybrać się tu na prawdziwie „południowe” narty! Jeśli szukacie podobnych warunków, łagodnych tras, słońca, niewielkich mrozów, a chcecie zapłacić mniej – zamiast modnej Pamporowej wybierzcie niedalekie Chaparele, zdecydowanie tańsze, choć oferuje podobne atrakcje.
8 z 9
food
PYSZNA KUCHNIA Zamówcie kawarmę – mięso zapiekane w glinianych naczyniach z ziemniakami, cebulą i papryką, oraz szopską salatę – sałatkę z surowych warzyw z dodatkiem ostrego, koziego lub owczego sera. Popularne są kebabcze i kiufte – opiekane na grillu i ostro przyprawione podłużne lub okrągłe kotleciki z mielonego mięsa. Jeśli chcecie spróbować kilku potraw i kilku rodzajów mięsa, wybierzcie zestaw z grilla, zwany meszana skara. Popularne zimą są rozgrzewająca topczeta supa (z mięsnymi pulpetami), plakija i gjuwecz (gęsty gulasz z mięsa albo ryb). Sprawdźcie też u źródła, jak smakuje autentyczny bułgarski jogurt, który kupuje się na wagę, tak gęsty, że można go kroić...
9 z 9
melnik
MELNIK PEŁEN WINA Bułgaria jest piątym w Europie eksporterem wina. Z okolic miasta Melnik (liczy zaledwie 366 mieszkańców!) pochodzą znane i w Polsce wina Sofia oraz Melnik. Urzekną was przyklejone do skał domki kryte czerwoną dachówką, brukowane uliczki... A dookoła malowniczy krajobraz: wąwozy i strome, skaliste skarpy. Wieczór warto spędzić w najstarszej miejscowej winiarni (od ponad pół wieku własność rodziny Manolew). W Nowy Rok zobaczycie obchody święta Survakari: chłopcy chodzą po okolicznych wsiach, życząc napotkanym szczęścia i uderzając ich lekko gałązką, zdobioną cukierkami i kukurydzą.