7 winnic: dobry trunek, zabawa, śpiew
Chociaż raz warto wybrać się do dobrej winnicy i spróbować młodego wina. W tym celu nie musicie ruszać na wielką wyprawę. U sąsiadów: na Węgrzech, w Czechach i Słowacji trwają festiwale tych trunków. A i w Polsce znajdzie się coś ciekawego.
- Monika Sobień, Naj
1 z 8
wino_gl
Chociaż raz warto wybrać się do dobrej winnicy i spróbować młodego wina. W tym celu nie musicie ruszać na wielką wyprawę. U sąsiadów: na Węgrzech, w Czechach i Słowacji trwają festiwale tych trunków. A i w Polsce znajdzie się coś ciekawego.
2 z 8
shutterstock_49191637
POCHWAŁA CZERWONEGO WINA W VILLÁNY Miasto Villány, malowniczo położone między zielonymi pagórkami na południu Węgier, wygląda jak śródziemnomorska oaza. Nie bez przyczyny ta okolica jest nazywana „Toskanią Węgier”. Każdego roku zjeżdżają tu tłumy, by posmakować napoju, który jest wizytówką tego regionu – czerwonego wina z charakterystycznym głębokim posmakiem. Villány czeka na gości o każdej porze roku, lecz my radzimy wybrać się tam w pierwszy weekend października. Wtedy traficie na winobranie, znane jako Festiwal Czerwonego Wina lub Dni Bachusa. Główną atrakcją tej imprezy jest sobotni pochód przez miasto: tancerze, jeźdźcy, winiarze i muzycy przechodzą barwnym i gwarnym korowodem, bawiąc się i zachęcając gości do degustacji miejscowych, wyjątkowych win.
3 z 8
shutterstock_62266768
SŁODKI TOKAJ To najsłynniejsze węgierskie wino, produkowane w regionie Tokay-Hegyalja, ma lekko żółtą barwę. Jego początki wiążą się z legendą. Mówi ona, że dawno temu wpadł do krateru na pobliskiej Łysej Górze pewien młodzieniec. Tęskniąca za nim rusałka wylała na jej zbocze morze łez. Łzy wsiąkły w glebę, a później w winorośla. To właśnie łzom zakochanej rusałki Tokaj zawdzięcza charakterystyczny, słodki smak. W tym roku święto tego wina potrwa od 30 września do 2 października. Najlepsi winiarze w regionie za-prezentują swe najznakomitsze trunki. Zaplanowano aukcje win i darmowe degustacje. Organizatorzy przygotowują programy folklorystyczne, imprezy sportowe oraz korowód winobrania.
4 z 8
shutterstock_83173999
BIAŁE WINO I TANIEC W MÓR Do tego miasteczka w północno-zachodnich Węgrzech warto przyjechać 29 września i zostać do 2 października. Traficie wówczas na radosne święto na cześć białego wina Ezerjó. Mieszkańcy regionu obchodzą święto od 1936 r. Oprócz kiermaszy, degustacji oraz zwiedzania piwnic z winami wart polecenia jest wielki bal, którego uczestnicy wybierają królową wina. I jeszcze pokaz sztucznych ogni na zakończenie. A jeśli nie widziałaś nigdy na żywo prawdziwego, skocznego czardasza, to właśnie w Mór będziesz miała okazję: jednocześnie ze świętem wina odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Tańca Ludowego.
5 z 8
shutterstock_84985168
RYCERSKIE KLIMATY NA ZAMKU KARLŠTEJN Czeskie wina stają się coraz modniejsze. Pewnie dlatego, że są coraz lepsze. By się przekonać, warto pojechać 25 i 26 września na zamek Karlštejn, w środkowych Czechach. Ten słoneczny region (ok. 35 km od Pragi) zaprasza do degustacji regionalnych win. Czesi zaczęli je wytwarzać za czasów króla Karola IV (ponad 600 lat temu). Obecnie zabawa na Karlštejnie odbywa się w średniowieczno-rycerskim klimacie. Na zamku zjawi się monarcha ze świtą. Rycerze w zbrojach stoczą walkę, a widzów – popijających wino i kosztujących lokalnych specjałów – zabawią tancerze i kuglarze. Wieczorem zamek i okolica rozbłysną w świetle korowodu pochodni.
6 z 8
shutterstock_84544231
WINOBRANIE ŚW. WACŁAWA Pełne zabytków czeskie miasto Kadaň leży ok. 30 km od granicy z Niemcami. Piękny zamek, klasztor franciszkański i kościół Jana Chrzciciela są godne zwiedzania o każdej porze roku. Ale jeśli chcesz tę wycieczkę połączyć z popijaniem świeżego wina, odwiedź Kadaň podczas festiwalu zwanego Świętowacławskim Winobraniem. Odbywa się on pod koniec września. Szczegóły na: www.mesto-kadan.eu
7 z 8
shutterstock_56639083
DZIEŃ OTWARTYCH PIWNIC Najsłynniejszy słowacki szlak wina, zwany Małokarpackim, ciągnie się od Bratysławy po Trnavę. Tam w każdy weekend października można próbować świeżego trunku, ale prawdziwa uczta odbędzie się 18 i 19 listopada. Wtedy mali i wielcy producenci otworzą wrota piwnic – odkryją tajniki produkcji, poczęstują winem, będzie też można kupić ten zacny trunek do domu, na zapas. 18 listopada piwnice będą otwarte od godz. 14 do 21, a następnego dnia od 12 do 21. Bilet kosztuje zwykle ok. 40 euro (w tej cenie wstęp do wszystkich piwnic, talon na zakup wina podczas degustacji, kieliszek degustacyjny z logo imprezy i mapka orientacyjna). Bilety będzie można kupić, wypełniając formularz na stronie www.mvc.ska
8 z 8
shutterstock_80375413
TOAST NA DOLNYM ŚLĄSKU Wprawdzie kultura smakowania wina w naszym kraju dopiero się rozwija, lecz już możemy pochwalić się pierwszymi festiwalami ku jego czci. Większość (np. w Miejscu Piastowym, Jeleniej Górze, Janowcu lub Mszanie Dolnej) odbywa się od maja do lipca, ale i jesienią coś się znajdzie. Polecamy Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku w Grodźcu w województwie dolnośląskim, które odbędzie się 8 i 9 października. W przerwach między spacerami wokół straganów z winami i miodami można obejrzeć pokazy walk rycerskich i sztuki rzemieślniczej. Chętni do tańca mogą poskakać w rytm muzyki zespołów folklorystycznych, a fani kulinariów – kibicować w konkursie na najlepsze potrawy na miodzie i winie.