10 powodów by zwiedzić Sycylię
Wystarczy jeden powód, by poznać tę największą wyspę na Morzu Śródziemnym: fenomenalna kuchnia. Lecz smakołyki to nie wszystko. Słoneczna ojczyzna Don Corleone kryje wiele zagadek i niezwykłych zjawisk. Wyjedziesz oczarowana. I na pewno zechcesz wrócić.
- Monika Sobień, Naj
1 z 11
sycylia_gl
Wystarczy jeden powód, by poznać tę największą wyspę na Morzu Śródziemnym: fenomenalna kuchnia. Lecz smakołyki to nie wszystko. Słoneczna ojczyzna Don Corleone kryje wiele zagadek i niezwykłych zjawisk. Wyjedziesz oczarowana. I na pewno zechcesz wrócić.
2 z 11
sycylia_1
1 BUON APETIT! Kuchnia sycylijska ma do zaoferowania znacznie więcej niż klasyczne włoskie przysmaki. A to za sprawą dawnych mieszkańców wyspy. Żyli tam niegdyś Grecy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Hiszpanie – i wszyscy zostawili potomnym to, co najlepsze w ich jadłospisach. Na Sycylii skosztujesz wspaniałych makaronów z warzywami, owocami morza i rybami. Nie oprzesz się też daniom z mięs, cytrusów, bakłażanów, migdałów i kuskusu, doprawionego szafranem lub ognistym pepperoncini. To raj na ziemi dla łasuchów. Lokalne słodycze są pyszne, ale – uwaga! – naprawdę słodkie: robione głównie z marcepanu i słodkiego serka ricotta, z dodatkiem kandyzowanych owoców i czekolady.
3 z 11
sycylia_2
2 RAJSKI OGRÓD Wyspa od wiosny aż do października tonie w kwiatach. Znajdziesz wśród nich rzadkie, tylko na Sycylii występujące odmiany orchidei, peonii i lilii. Najbardziej wyjątkowe rosną w dolnych partiach wulkanu Etna, na zboczach gór Nebrodi i Madoni oraz w rezerwacie Zingaro (na północy wyspy, tuż przy miasteczku Castellammare del Golfo).
4 z 11
sycylia_3
3 WIELKI BŁĘKIT Kąpiele w krystalicznie czystym morzu uszczęśliwią wszystkich amatorów pływania. Prócz kolorowych głębin – idealnych do nurkowania, kamienistych zboczy, jaskiń i płytkich lagun, z których można obserwować ptaki, znajdziemy na Sycylii świetne miejsca do plażowania. Rozległe i piaszczyste wybrzeża znajdują się zwłaszcza na północy i zachodzie wyspy (polecamy najbardziej wysunięty na północ cypel San Vitolo Capo). Możesz też spróbować windsurfingu. Najlepsze do niego warunki są na wybrzeżu północno-wschodnim.
5 z 11
sycylia_4
4 ŚLADAMI ODYSEUSZA Jeśli nie nasyciłaś się jeszcze urodą lazurowej wody, wybierz się w rejs po 17 wulkanicznych Wyspach Liparyjskich (największa to Lipari; prom zatrzymuje się w miasteczku o tej samej nazwie). Ujrzysz tu niesamowite skamieniałości, stoki z warstw pumeksu, jęzory obsydianu i wygasłe kratery. Na wyspie Vulcano warto zanurzyć się w kąpieli siarkowej. A wieczorem popłyń na Stromboli. Znajduje się tam aktywny wulkan, który o zmroku wyrzuca snopy iskier.
6 z 11
sycylia_5
5 MRUCZĄCA ETNA Sycylijczycy nazywają swój największy czynny wulkan kobietą, bo często pomrukuje i złości się, strasząc lekkimi wybuchami. Nie to, co zlokalizowany na kontynencie Wezuwiusz. Ten długo siedzi cicho, ale gdy ryknie, niszczy wszystko potokami lawy. Dlatego miejscowi porównują go do mężczyzny. Na szczyt Etny wjedziesz samochodem terenowym, który zabiera turystów. Widok na całą wyspę i wybrzeża Kalabrii robi piorunujące wrażenie. Na tę wycieczkę zarezerwuj cały dzień. Pamiętaj o dobrych butach i kurtce: temperatura na samej górze spada poniżej zera!
7 z 11
sycylia_6
6 TAORMINA Schodząc z Etny, warto pojechać do Taorminy – ekskluzywnego kurortu. Nie jest to miejsce typowo sycylijskie, bo pełne przepychu, lecz niewątpliwie piękne. Wizytówką Taorminy jest ogromny i wspaniale zachowany Teatro Greco (teatr grecki) z III w. p.n.e. Stąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków świata: na dymiącą Etnę, miasto i wybrzeże Sycylii. Teatr najlepiej zwiedzać rano albo wieczorem, żeby uniknąć najazdu wycieczkowiczów.
8 z 11
sycylia_7
7 PALERMO I MONREALE Stolica Sycylii jest jak państwo w państwie: ma osobliwy charakter i pełno tu skrajności. Biją w oczy oznaki wielkiego dobrobytu i obszary nędzy. Surowa architektura normańska sąsiaduje z wybujałą – barokową. Palermo jest bardzo hałaśliwe i pełne życia. Nie wjeżdżaj tu samochodem: to komunikacyjna dżungla, której boją się nawet Sycylijczycy. Na szczęście jest mnóstwo tanich autobusów, którymi można dostać się do centrum. Z Palermo koniecznie podjedź do odległego o 8 km Monreale. Zobaczysz tam najwspanialszą ze wszystkich normańskich budowli sakralnych: katedrę, której wnętrze pokryte jest szczerozłotą mozaiką.
9 z 11
sycylia_8
8 KIERUNEK: ZACHÓD Palermo to dobry punkt wypadowy do zwiedzania zachodniej części wyspy. Najlepiej zacząć od ukrytego w chmurach średniowiecznego miasteczka Erice, następnie zajrzeć do Segesty z ruinami świątyń oraz do starożytnego miasta Mozia na wysepce San Pantaleo. Na trasie zatrzymaj się w małej rybackiej miejscowości Castellammare del Golfo. Główna droga z Palermo zaprowadzi cię na wzgórze widokowe, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama: na miasto i zatokę.
10 z 11
sycylia_9
9 SYRAKUZY – MIASTO ARCHIMEDESA Kto twierdzi, że nie można mieć wszystkiego, nie był w Syrakuzach. Starożytne miasto, w którym zginął Archimedes, genialny grecki matematyk i filozof, kipi od zabytków. Lecz są w nim również atrakcje dla leniuchów. Rano wylegujemy się tam z drinkiem pod palmą na plaży, a po południu idziemy w teren. Zwiedzamy katedrę na wysepce Ortygii, zatrzymujemy się w Teatrze Greckim, a na koniec wchodzimy do Ucha Dionizosa – jaskini z niezwykłą akustyką. Według legendy, Dionizos wykuł ją, by podsłuchiwać więźniów. Nie można ominąć Sanktuarium Madonna della Lacrime, z cudownym obrazem Matki Boskiej, z którego w 1953 r. popłynęły łzy.
11 z 11
sycylia_10
10 AGRIGENTO, CZYLI SAM NA SAM Z GRECKIMI BÓSTWAMI Pamiętasz burzliwe związki kochliwego Zeusa z Demeter i Afrodytą? Mit o Prometeuszu? Nigdzie tak nie oczaruje cię mitologiczna atmosfera, jak w Dolinie Świątyń w Agrigento na południowym wybrzeżu Sycylii. Najlepiej zachowana antyczna świątynia, Tempio Della Concordia, zawdzięcza dobrą formę chrześcijanom, którzy w VI w n.e. przerobili ją na swój kościół. Do dzisiaj pełni ważną funkcję rytualną. Jeśli będziesz tam w sobotę, zobaczysz młode pary, które przybywają w dzień ślubu modlić się o pomyślność. Najlepiej zwiedzać park archeologiczny wieczorem. Nie ma już tłumu turystów, a budowle są wspaniale oświetlone.