Polki pracujące za granicą mają duże problemy: WSTRZĄSAJĄCE badania
Badania pokazały, że Polki pracujące w Holandii często są ofiarami molestowania seksualnego. Dlaczego nie potrafimy się bronić?
Polki pracujące w Holandii są molestowane seksualnie
Coraz więcej Polek wyjeżdża do pracy za granicę. Jednym z popularniejszych kierunków jest Holandia. Jak podaje Polsat New, Polki migrujące do Holandii są znacznie bardziej narażone na molestowanie seksualne w swoim środowisku pracy niż Holenderki. Badanie przeprowadzone przez FairWork- organizację broniąca interesów migrantów zarobkowych, pokazało olbrzymią skalę tego problemu.
Molestowanie seksualne jest jednym z sygnałów mogących wskazywać na złe warunki pracy i/lub wyzysk pracowników. Polskie kobiety mają być częstszymi ofiarami molestowania w związku ze słabą pozycją zawodową i pochodzeniem kulturowym - mówią przedstawiciele FairWork
Organizacja FairWork bliżej przyjrzała się sytuacji Polek w Holandii, po tym, jak coraz częściej dostawała sygnały od kobiet. Według ustaleń, Polki padły ofiarą fizycznych ataków, od niechcianego dotykania lub przytulania do usiłowania gwałtu. Jak się okazało kobiety zwykle reagowały biernie. Chociaż Polki czuły się niekomfortowo przebywając ze sprawcą, często nie określały swoich doświadczeń jako molestowanie seksualne.
Dlaczego Polki nie potrafią się bronić?
Jak się okazuje Polki nie są przygotowane do takich wyjazdów do pracy za granicą. Wyjeżdżając do pracy nie wiedzą, jakie przysługują im prawa i jak mogą się bronić. Jest to szczególnie widoczne w przypadku ataków słownych. Brak asertywności jest wpisany częściowo w wychowanie polskich dziewczynek, a później kobiet, które od najmłodszych lat uczone są grzeczności i tego co im wypada, a co nie.
Społeczeństwo polskie nie uczy kobiet asertywności, ale uczy je poświęcania siebie, bycia uległymi i nie sprawiającymi problemów - czytamy w raporcie organizacji
W przypadku przemocy fizycznej, Polki mają już większą świadomość, tylko często nie potrafią się skutecznie obronić, bojąc się utraty pracy. Brak znajomości języka jest dodatkowym problemem.
Organizacja FairWork chciałaby stworzyć w Holandii instytucję, która wspierałyby ofiary molestowania seksualnego ze środowisk migracyjnych i oferowałaby pomoc w innych językach niż holenderski.
Pracodawcy muszą lepiej chronić kobiety, a ofiary muszą mieć możliwość dochodzenia swoich praw bez obawy zwolnienia - przekonują autorzy badania.
Problem molestowania seksualnego kobiet w miejscach pracy na pewno dotyczy większości kobiet z różnych krajów. Widać to było chociażby na przykładzie głośnej kampanii #MeToo, dzięki której problem ten ujrzał światło dzienne. Badanie przeprowadzone przez organizację FairWork pokazało trudną sytuację Polek, ponieważ akurat było ono robione z uwzględnieniem kobiet z naszego kraju, ale skala problemu jak widać jest cały czas ogromna, dlatego piszemy o tym i będziemy cały czas pisać, żeby nagłaśniać całą sytuację.