Reklama

Mięso na grilla: jakie gatunki wybrać?

Wspólne grillowanie to świetny pomysł na spędzanie wakacyjnego urlopu. Niektórzy regularnie spędzają w ten sposób czas ze znajomymi, łącząc grillowanie z zabawą i wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Podczas gdy jedni grillują w domowym ogródku, inni wolą oddać się tej rozrywce na działce czy podczas pobytu w dogodnym miejscu turystycznym.

Reklama

Przed rozpoczęciem grillowania każdy staje przed pytaniem, jaki gatunek mięsa wybrać. Co będzie smakowało zaproszonym osobom? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy też od naszych własnych umiejętności, tzn. czy będziemy potrafili przyrządzić i właściwie doprawić dany gatunek mięsa.

Do wyboru mamy najczęściej następujące gatunki mięsa:

  • wieprzowina,
  • wołowina,
  • drób,
  • baranina,
  • dziczyzna.

Wybór odpowiedniego gatunku jest uzależniony od pewnych czynników. Po pierwsze, istotne są preferencje kulinarne naszych gości. Jeśli towarzystwo gustuje w wieprzowinie, to naturalnie będziemy starali się przyrządzić np. stek z karkówki albo szaszłyki. Jeśli wolimy delikatniejsze mięso – jak drób – nastawmy się na piersi albo udka z kurczaka. Wybór mamy całkiem spory. Pamiętajmy przy tym, że każdy gatunek mięsa wymaga nieco innego sposobu przyrządzania. Inaczej dobierane są także przyprawy i dodatki.

Gdy już wiemy, jakie mięso chcemy przyrządzić, powinniśmy się odpowiednio przygotować do grillowania. Jak przyrządzić mięso, zanim wyląduje na grillu?

Jak przygotować mięso na grilla?

Przygotowanie mięsa do grilla jest stosunkowo proste, choć musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim powinniśmy grillować świeże mięso, oczywiście rozmrożone. Jeśli chcemy, aby było ono smaczne i aromatyczne, musimy zadbać też o odpowiednie przyprawy i dodatki.

W zależności od preferencji towarzystwa i wyboru gatunku mięsa, możemy przebierać w różnych przyprawach. Pamiętajmy, aby marynata do grilla była dostosowana do rodzaju mięsa. To bardzo istotny element przygotowania mięsa. Istnieje bowiem wiele rodzajów marynat, które mogą okazać się pomocne w grillowaniu – jedne są bardziej kremowe, inne mają słodkawy lub kwaśny posmak. Zastosowanie właściwej marynaty jest uzależnione od gatunku mięsa, jaki wybraliśmy.

Czym przyprawić mięso na grilla?

Sekretem udanego grilla jest nie tylko dobór odpowiedniego mięsa, ale także właściwych przypraw i dodatków, które wzbogacą smak naszej potrawy. Aby odpowiednio przyprawić mięso, warto kierować się kilkoma zasadami i dobierać sprawdzone rozwiązania.

Najczęściej stosowane przyprawy i dodatki do grilla to:

  • papryka,
  • oliwa z oliwek,
  • ketchup,
  • musztarda,
  • czosnek,
  • tymianek,
  • rozmaryn,
  • pieprz,
  • sól.

Wszystkie te składniki będą pomocne w przygotowaniu mięsa na grilla i sprawią, że przyrządzone potrawy będą wszystkim smakowały. Warto przy tym mieć na uwadze, iż każdą z przypraw należy stosować z umiarem. Na przykład nadmierna ilość soli może negatywnie wpłynąć na smak potrawy, podobnie rzecz ma się z pieprzem czy czosnkiem.

W przypadku niektórych gatunków mięs – jak np. wołowiny – można rozważyć jeszcze inne dodatki, oprócz tych wspomnianych: na przykład marynowanie w wytrawnym winie z pewnością nada stekowi wołowemu odpowiedniego smaku i aromatu.

W czym marynować mięso na grilla?

Jak zamarynować mięso na grilla, aby potrawa była miękka i soczysta? Istnieją sposoby, dzięki którym grillowanie będzie przebiegało bez zarzutów.

Przygotowanie marynaty nie jest trudne. Choć w sklepach możemy kupić już gotowe, doprawione mięsa i marynaty, to warto postawić na własne, sprawdzone składniki. Podstawą marynaty są oliwa z oliwek, ocet, czosnek, pieprz, sól, a niekiedy jogurt, cytryna albo białe wino. Wiele zależy od tego, jaki gatunek mięsa będziemy marynowali. Niektóre marynaty nie tylko wzbogacają smak, ale potrafią także zmiękczyć mięso i sprawić, że będzie ono bardziej soczyste. Pamiętać należy o tym, aby marynować mięso odpowiednio długo –przynajmniej dwie godziny, choć optymalny czas sięga nawet kilkunastu godzin.

W przypadku grillowanych żeberek sprawdzą się marynaty z musztardą i miodem, z kolei do drobiu – marynaty jogurtowe, z czosnkiem, pieprzem i solą. Niektórzy miłośnicy wieprzowiny marynują mięso w musztardzie z dodatkiem soku z pomarańczy i imbiru. Jak widać, nie ma jednej reguły i dobór marynaty jest uzależniony od konkretnego dania, które chcemy przyrządzić.

Potrawy mięsne z grilla

Jakie potrawy mięsne z grilla warto przyrządzić? Męskie barbecue party zazwyczaj nie może obejść się bez:

  • steków wieprzowych,
  • udek z kurczaka,
  • piersi z kurczaka,
  • szaszłyków drobiowo-wieprzowych,
  • żeberek,
  • kiełbasy wieprzowej,
  • polędwicy wołowej,
  • burgerów z mięsa mielonego.

Wszystkie te potrawy zadowolą najbardziej wybrednych mięsnych smakoszy. Odpowiednio przyrządzone, sprawdzą się na każdym barbecue. Oczywiście, należy zadbać o odpowiedni zestaw dodatków do mięsa. W tym kontekście sprawdzą się na przykład pomidory, sałaty, rukola czy grillowane warzywa. W przypadku kiełbasy skuteczne będą nawet najprostsze rozwiązania – ketchup, musztarda, chleb. Warto mieć także pod ręką ogórki kiszone. Sprawdzonym, sezonowym przysmakiem są chociażby ogórki małosolne, które świetnie komponują się z daniami z grilla.

Potrawy mięsne powinny być odpowiednio długo grillowane, w zależności od gatunku i grubości mięsa. Do przyrządzenia wielu potraw potrzebujemy – oprócz rusztu – także tacek aluminiowych, na których smażymy niektóre mięsa (np. piersi z kurczaka).

Grillowane mięso najlepiej zjeść zaraz po przyrządzeniu. Odpowiednio przyprawione i wypieczone, będzie wówczas najbardziej smakowite oraz aromatyczne. Wraz z dodatkami i napojami urozmaici spotkanie w męskim gronie.

Choć mięsne potrawy stanowią fundament udanego barbecue, istnieją też wegetariańskie alternatywy dla miłośników grilla. O czym dokładnie mowa?

Co oprócz mięsa kładziemy na grilla?

Pamiętać należy, że grill to nie tylko potrawy mięsne. Choć utarło się przekonanie, że grillowanie wiąże się wyłącznie z daniami mięsnymi, to istnieje wiele alternatyw specjalnie dla osób, które gustują w innych rodzajach posiłków.

Co najczęściej – oprócz mięsa – ląduje na grillu? Ciekawym pomysłem są chociażby warzywa grillowane. Możemy przyrządzić na przykład smaczną kukurydzę. Potrzebujemy do tego odrobiny oleju, soli i oczywiście kolbę kukurydzy. Bardziej aromatyczna będzie natomiast papryka grillowana, która wymaga dodatkowo odpowiedniej kompozycji ziół. W podobny sposób możemy też przyrządzić cukinię.

Możemy zdecydować się także na miks warzyw w postaci szaszłyków, złożonych z papryki, cebuli, pieczarek, cukinii i pomidorów. Grillowane warzywne szaszłyki to doskonała – a przy tym mniej kaloryczna – alternatywa dla ich mięsnego odpowiednika. Z myślą o wege znajomych można też przyrządzić tofu z grilla. Aby danie odpowiednio smakowało, należy je dzień wcześniej zamarynować (składnikami marynaty mogą być m.in. papryka, musztarda, czosnek, imbir, curry).

Oprócz potraw warzywnych możemy również zdecydować się na grillowane owoce. Wbrew pozorom, na grilla nadaje się sporo smakowitych owoców, jak np. banany, jabłka, ananas, brzoskwinie. Wraz z dodatkami – cynamonem, cukrem, czekoladą, cytryną –smakują wyśmienicie, stając się urozmaiceniem każdego grilla.

Na tym lista bezmięsnych potraw z grilla się nie kończy. Oprócz warzyw i owoców, na grillu bardzo często lądują sery. Popularnością od wielu lat cieszą się przede wszystkim oscypki i sery typu camembert. Podawane są najczęściej z żurawiną. Sprawdzą się nie tylko jako alternatywa dla dań mięsnych, ale także jako dodatek lub przekąska między posiłkami. Grillowany ser to dziś często podstawa, która sprawdzi się w każdym towarzystwie.

Reklama

Istnieją więc liczne alternatywy dla mięsnych dań z grilla. Dzięki temu grillowanie to świetny sposób na spędzanie czasu dla każdego, niezależnie od kulinarnych gustów i upodobań. Męskie barbecue party nie musi być zatem ograniczone tylko do dań mięsnych – znajomi na pewno sięgną również po grillowane sery czy chrupiące warzywa.

Reklama
Reklama
Reklama