Reklama

SEXED PL kampania Anji Rubik

W ramach głośnej kampanii edukacyjnej zapoczątkowanej przez modelkę Anję Rubik, w filmikach #SEXED PL wystąpiły znane twarze z branży kultury i polityki. Robert Biedroń, prezydent Słupska, opowiadał o swoim coming oucie jako homoseksualista, aktor Maciej Stuhr zachęcał do rodzicielskiego uświadamiania o seksie własnych dzieci, a Monika Brodka przyznawała, że w młodości miała "wiele szczęścia, że nikt nie wykorzystał jej naiwności". Wszystkie internetowe filmiki miały na celu uświadamia młodzież, ale też dorosłych, dla których tematyka własnego ciała to tabu lub wody nieznane. Akcja spotkał się z bardzo dobrym odbiorem społecznym i otrzymała duże wsparcie mediów. Teraz w ramach festiwalu Netia Off Camera, który właśnie rozpoczął się w Krakowie, Anja Rubik stworzyła we współpracy z jego organizatorami specjalną sekcję filmową SEXED PL.

Reklama

Sekcja SEXED PL Netia Off Camera

Filmy wybrane przez Rubik i odpowiedzialnych za program Netia Off Camera mają poruszać bardzo szeroką tematykę seksualności, około erotyczną - od aktywizmu społecznego, poprzez odkrywanie własnej tożsamości seksualnej, orientacji, po seksualne manifesty, mówiące o przyjemności i świadomości jaką daje seks, a jednak przestrzegające tym samym przed ryzykiem, które może ze sobą nieść. W programie SEXED PL Netia Off Camera m.in."Piękny kraj" Francisa Lee, "120 uderzeń serca" Robina Campillo i "Let's talk about sex" Jamesa Houstona. Cały festiwal kina niezależnego w Krakowie potrwa do 6.maja 2018.

"120 uderzeń serca" fabuła

Francuski reżyser i scenarzysta Robin Campillo, który przed kilkoma laty za sprawą "Eastern Boys" triumfował na naszym festiwalu, zdobywając główny laur konkursu „Wytyczanie Drogi”, wraca do Krakowa z nowym filmem. Opowiada tym razem o rzeczywistości, jaką dane mu było poznać, przenosząc akcję do Francji początku lat 90. Czasu, kiedy rozszalała się epidemia AIDS, zbierając kolejne ofiary, przy cichym przyzwoleniu rządu oraz koncernów farmaceutycznych. Campillo koncentruje się na mechanizmach funkcjonowania organizacji ACT UP (AIDS Coalition to Unleash Power), w której zresztą sam aktywnie przez jakiś czas działał.

"Let's talk about sex" o czym jest ten film?

Do dokumentu cenionego australijskiego fotografa mody oraz reżysera Jamesa Houstona dobrze pasowałby tytuł jednego z kultowych dzieł Woody’ego Allena: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać. Houston koncentruje się na problematyce seksualności amerykańskich nastolatków, ukazując pewną ambiwalencję, która temu tematowi towarzyszy. Z jednej strony żyjemy w czasach, gdzie przesyconymi erotyką treściami jesteśmy wręcz bombardowani, z drugiej publiczna debata na te tematy wciąż mieści się w sferze tabu. Reżyser przekonuje, że największą cenę płacą za to nastolatki. Efektem braku rzetelnej, spójnej edukacji na dużą skalę są nieplanowane ciąże w bardzo młodym wieku, choroby przenoszone drogą płciową oraz zakażenia wirusem HIV.

Reklama

Jeśli będzie w długi weekend w Krakowie, warto zajrzeć na Netia Off Camera, polecamy!

Reklama
Reklama
Reklama