Paulina Ołowska: polska artystka jedną z najbardziej wpływowych osób 2016
Polska artystka doceniona w rankingu New York Times za swoją twórczość.
Kim jest Paulina Ołowska?
„The New York Times” opublikował listę najbardziej wpływowych osób kultury za rok 2016. Na liście 28. geniuszy kreatywności obok takich nazwisk jak Michelle Obama, Lady Gaga i Donatella Versace znalazła się polska artystka Paulina Ołowska.
Paulina Ołowska to polska malarka, fotografka, autorka kolaży, rysunków, wideo. Sztuki piękne studiowała m.in. w Chicago i na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Była stypendystką Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, Centro de Art Communication Visual (Arco) w Lizbonie, Center of Contemporary Art w Kitakyushu i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie.
Twórczość Ołowskiej jest powszechnie znana i ceniona w świecie. Artystka miała indywidualne wystawy w londyńskim Tate Modern, CCA Wattis Institute for Contemporary Arts w San Francisco, nowojorskiej galerii Metro Pictures, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern and Contemporary Art w Bolzano. Jej prace pokazywane są w najważniejszych polskich instytucjach wystawienniczych.
Tak „New York Times” napisał o twórczości Pauliny Ołowskiej”:
To najbardziej optymistyczna, a zarazem sentymentalna polska artystka, która maluje zapomnianą przeszłość, wierzy w nią i nią żyje.
Gdzie można zobaczyć prace Pauliny Ołowskiej?
Pracę artystki „Design for a Dress No. 1” można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum (największy polski dom aukcyjny). Cena wywoławcza to 6.5 tysięcy złotych. „Design for a Dress No. 1” to projekt sukienki w geometryczne wzory nawiązujące do mody lat 70. XX wieku. Ołowska, wzorując się na pracach zawodowych projektantów, ukazała zarówno przód, jak i tył ubrania oraz dała wskazówki co do barw materiałów. potrzebnych do jej uszycia.
23 listopada pod młotek na aukcji Sztuka Współczesna: Nowe pokolenie po 1989 roku pójdą także dzieła Rafała Bujnowskiego, Radka Szlagi, Marcina Maciejowskiego i Normana Leto.
Wystawy prac można zobaczyć w następujących terminach:
15-17 listopada 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny
20-23 listopada 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:16 (sobota), Dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A