Reklama

Prace nad płytą rozpoczęły się 10 sierpnia. Od początku były bardzo intensywne. „Nagrywaliśmy codziennie po 12 godzin! Musieliśmy po kolei nagrywać różne partie: z chórem, orkiestrą, solistami, gitarzystami i perkusistą – mówi kompozytor. Kilkudziesięcioosobowa orkiestra miała zapis nutowy liczący 2,5 tysiąca stron, a wokaliści prawie 50 stron tekstów autorstwa Zbigniewa Książka.

Reklama

Nowa płyta Rubika jest inna w brzmieniu niż dotychczasowe. Artysta oprócz orkiestry symfonicznej i fortepianu, do instrumentarium dołączył również gitarę elektryczną, gitarę akustyczną, gitarę basową, instrumenty perkusyjne i perkusję. Ma nadzieję, że zarówno ci, którzy cenią i lubią jego twórczość, jak i ci bardziej sceptyczni będą mile zaskoczeni. „Nie będzie to jednak zwrot o 180 stopni. Nadal będzie w tym rozpoznawalna moja muzyka” – podkreśla. Na płycie usłyszycie nie tylko współpracujących z Rubikiem od lat wokalistów jak: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Ewa Prus, Michał Gasz czy Grzegorz Wilk, ale też samego Piotra Rubika i... jego córkę Helenkę, którzy wspólnie wykonują utwór zatytułowany „Piosenka dla Helenki”.
Na pytanie, jak córka wypadła podczas nagrań kompozytor odpowiada: „Wypadła świetnie! Na początku była trochę speszona studiem nagraniowych ale potem bardzo jej się podobało! Helenka dorastając w domu pełnym muzyki, ma świadomość co to jest mikrofon, studio nagraniowe, instrumenty itd.”. Przyznaje, że córeczka bywała nieco speszona obecnością osób, których wcześniej nie znała, jak np. reżysera dźwięku, ale szybko zaprzyjaźniła się z całą ekipą, która… bardzo chętnie częstowała ją jej ulubionymi żelkami.

Album nosi taki sam tytuł jak książka Marco Polo – „Opisanie świata”. To właśnie przemyślenia tego słynnego Wenecjanina zainspirowały Piotra Rubika i Zbigniewa Książka do ich nowego, wspólnego projektu. Wśród 19 utworów na płycie znajduje się również ten tytułowy, który zdaniem twórców jest właśnie takim opowiedzeniem świata bez fizycznego objechania kuli ziemskiej. W tym rozumieniu, jak Marco Polo, kompozytor i autor podejmują próbę podzielenia się swoją "wyprawą w głąb siebie" w celu opisania świata AD 2011.


Piotr Rubik urodził się 3 września 1968 roku w Warszawie. Od dziecka kształcił się jako wiolonczelista, najpierw w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Warszawie, potem w Liceum Muzycznym im. Karola

Reklama

Szymanowskiego w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako wiolonczelista współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, m. in. Orkiestrą Światową Jeunesses Musicales i Sinfonia Varsovia. Od dziecka wiedział, że jego główną pasją jest kompozycja. Na swej artystycznej drodze współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami pisząc dla nich utwory, akompaniując jako pianista czy prowadząc koncerty jako dyrygent. Jako producent muzyczny zrealizował przeszło 30 albumów, między innymi dla Michała Bajora czy Małgorzaty Walewskiej. Jego pierwszym dużym przebojem był “Dotyk” śpiewany przez Edytę Górniak. Pisze muzykę filmową (m. in. “Ja wam pokażę”, “Ryś”). Jego utwory promowały duże, polskie produkcje filmowe takie, jak “Quo vadis” czy “Zemsta”. Jest twórcą sygnałów radiowych i telewizyjnych (m. in. “Wiadomości”, “Tomasz Lis na żywo”, oprawa programu I Polskiego Radia). Największą popularność przyniosły mu wielkie formy wokalno - instrumentalne takie jak oratoria “Tu es Petrus” czy “Psałterz wrześniowy”. Przeboje z tych dzieł - “Niech mówią, że to nie jest miłość” (uznana polską piosenką wszechczasów w plebiscycie Radia Zet) czy “Psalm dla ciebie” przez wiele tygodni utrzymywały się na szczytach list przebojów. Płyty Piotra Rubika sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Kompozytor jest laureatem wielu nagród, m. in. 1 miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2005 r, Super Jedynka za płytę roku oraz Super Super Jedynka dla najpopularniejszego wykonawcy w 2006r, Wiktor 2006, Telekamera 2007, 1 miejsce na festiwalu Top Trendy w 2007r (kolejne statuetki Top Trendy otrzymał też za 2008 i 2009 rok), Teraz Polska 2007, Róże Gali 2007.

kobieta.pl
objęła patronat nad płytą.
Wszystkim Polecamy!

Reklama
Reklama
Reklama