Od tych książek się nie oderwiesz! [przegląd redakcji]
Najgłośniejsze książki roku, bestsellery, reportaże z najdalszych zakątków świata, audiobook noblistki i niezawodna klasyka zaskakująco aktualna "w czasie zarazy" - przygotowałyśmy książki, które pomogą Wam oderwać się od rzeczywistości i w czasie przymusowej domowej kwarantanny przeniosą myśli w innym kierunku - najlepiej w tym, o nazwie "totalny relaks".
To czego nam teraz potrzeba to spokój. Ale spokój nie mylony z biernością i ospałością, ale taki, który przynosi świadomość, spokój związany ze zrozumieniem i ucieczką tam, gdzie czujemy się bezpieczni. Niektórzy z nas potrzebują wzruszeń i śmiechu, by się zrelaksować. Inni szukają mocniejszych wrażeń - złości, rozpaczy, łez. Nie ma szablonu emocji, które powinniśmy teraz, w tej trudnej rzeczywistości czuć. Niech każdy z nas znajdzie swój sposób na odpoczynek, relaks, ukojenie nerwów.
Jednymi z najlepiej spędzonych chwil w domowej izolacji są te, spędzone z książką w ręku. Przedstawiamy Wam nasze wybory - książki, które nach zaskoczyły i które pokochałyśmy od pierwszych stron. Znajdziecie je w galerii.
1 z 15
Dom ptaków Eva Meijer
Jest 1938 rok, Len Howard ma 44 lata i łatkę ekscentryczki. Dlaczego? Bo porzuciła karierę skrzypaczki…, by zamieszkać na wsi i obserwować życie ptaków. Nie zapomina jednak o muzyce, a ptaki stają się jej inspiracją. Howard uczy się ich i dokonuje muzycznych transkrypcji ich śpiewu. Magiczna historia. (Wyd. Marginesy)
2 z 15
Trzy kobiety Lisa Taddeo
Autorka oddaje kobietom głos i prawo do opowiadania o tym, co je podnieca, napędza i ekscytuje, a przy tym niczego nie ocenia, nie moralizuje i nie pornografizuje żadnych praktyk ani zachowań. To wybitne osiągnięcie dziennikarskie i narracyjny triumf, przedstawiony szczerze i bezpretensjonalnie – książka pełna niuansów, różnorodnych punktów widzenia, a przede wszystkim nieprzebranej tolerancji i empatii.
3 z 15
Moja osoba. Eseje i przygody Łukasz Najder
Najlepszą rekomendacją książki jest opis autora, Łukasza Najdera: "Moja osoba to zbiór esejów i relacji z osobisto-społecznych wydarzeń, układający się w portret niemłodego mężczyzny wystawionego na działanie czasu, nowych technologii, późnego kapitalizmu i Polski. Ten człowiek przez cały dzień krąży po Ikei, czyta Knausgårda w agroturystyce pod Toruniem, pracuje z domu, objeżdża zapuszczone letniska ze swoich dziecięcych wspomnień, zawala terminy, szkaluje Kubę Wojewódzkiego, prowadzi badania nad toksyczną męskością, pisze o śmierci, nerwicy i Korwinie, na gali MMA TRAUMA wchodzi do klatki z duchem własnego ojca. Jest też wrogiem nostalgii. Bywa martwy w środku. Urodził się w innej epoce. Żyje w Zgierzu. Zostaniecie przyjaciółmi". (Wydawnictwo Czarne)
4 z 15
Eileen Gray. Dom pod słońcem Charlotte Malterre-Barthes, Zosia Dzierżawska
Ten komiks z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej to podróż do jednego z najpiękniejszych domów pod słońcem. Podróż tak fascynująca, jak obecnie niemożliwa. To obraz prawdziwej wizjonerki, która pragnęła żyć na własnych zasadach. Pragnienie artystycznej doskonałości Eileen Gray sprawiło, że w latach 20. stworzyła dom swoich marzeń na południu Francji, który zyskał miano kamienia milowego projektowania, a ona sama uznawana była za pionierkę modernistycznego designu. Do pewnego czasu – dokładnie do tego, gdy zniknęła z kart historii. Historia przenosi w czasie i miejscu tak realnie, że czujemy na skórze słońce Lazurowego Wybrzeża. W obecnej sytuacji kwarantanny – uczucie bezcenne. (Marginesy)
5 z 15
Asteroidy i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym Katarzyna Jasiołek
Pozycja dla miłośników polskiego wzornictwa czasów PRL-u. Asteroid i półkotapczan to opowieść o tym, w jakich okolicznościach powstawały meble, szkło, tkaniny, oświetlenie czy ceramika, dostępne (czy raczej wiecznie niedostępne) w polskich sklepach po 1945 roku, ale także o tym, kto tworzył te, które nigdy nie trafiły na sklepowe półki. Wciągająca historia, przywołująca filmy, w których grają ikony designu, i mówiąca o wydarzeniach, bez których wiele wspaniałych obiektów nigdy by nie powstało.(Marginesy)
6 z 15
Moja żona czesze jeże. Rozmowy małżeńskie Błażej Strzelczyk
Mamy dla Was propozycję wręcz idealnie wpasowującą się w klimat domowej izolacji, którą spędzamy często ze swoim partnerem. Nie zawsze w zgodzie i wystarczająco cierpliwi. Warto również z nim podzielić się tą lekturą.
"Warto się przytulać. Całować. Wspólnie oddychać. Nie rzucać talerzami. Nie mieć racji. I nie być miłosnym radykałem. Cieszyć się sprawami małymi: że dało się radę dobiec na czas na przystanek, i wielkimi: że umiało się znieść porażkę. Warto za sobą tęsknić. Przede wszystkim: dobrze jest ze sobą rozmawiać. Pielęgnować miłość.To są historie o kochaniu. I o starzeniu się. Rozmowy ze starymi kochankami o tym, co jest na końcu. I co zostanie, gdy ciało się wyczerpie, pamięć zawiedzie, a zapał zgaśnie", tak o swojej książce pisze sam autor, Błażej Strzelczyk. (Wydawnictwo Czarne)
7 z 15
Albert Camus Dżuma
W streszczeniach lektur szkolnych znajdziemy opis dzieła Camus jako metaforycznie przedstawionej walki dobra ze złem. "Z jednej strony jest opowieścią o ataku epidemii tej choroby w algierskim mieście Oran, a z drugiej alegorią zła, które drzemie w ludziach i wychodzi na światło dzienne w ekstremalnie trudnych warunkach". Czy jednak w obecnej sytuacji potrzebujemy metafor? Temat człowieczeństwo i pomocy bliźniemu w czasie epidemii okazuje się być wyjątkowo aktualny. (PIW)
8 z 15
Honor.Opowieść ojca, który zabił własną córkę Lene Wold
Wstrząsający reportaż norweskiej dziennikarki Lene Wold, która ryzykując swoje życie próbuje zrozumieć to, nad czym równocześnie rozmyśla czytelnik: co kieruje ojcem, który zabija ukochane dzieci? Na przykładzie historii Rahmana, Aiszy i Aminy próbuje zrozumieć, co kieruje Jordańczykami, którzy w XXI wieku wciąż kultywują krwawą tradycję honorowych zabójstw. Co ważne, autorka z niezwykłą otwartością, bez krzywdzących stereotypów wysłuchuje zarówno sprawcy, jak i siostry ofiary. (Wydawnictwo Czarne)
9 z 15
Pies jest miłością Clive Wynne
Dorota Sumińska, najsłynniejsza polska weterynarz, napisała o tej książce: „Prawda znana od początków ludzkiego i psiego świata, ale tylko tym, którzy kochali psa i byli przezeń kochani, poparta spojrzeniem naukowca. Wielu z nas łaknie „szkiełka i oka” w sprawach, które wystarczy poczuć. Każdemu z nich polecam książkę”. Polecamy ją i my – i to zdecydowanie nie tylko psiarzom.(Marginesy)
10 z 15
Król darknetu Nick Bilton
"Król darknetu to trzymające w napięciu studium obłędu napędzanego poczuciem władzy i wnikliwa kronika jednego z najważniejszych śledztw we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. To także historia o tym, że nie ma zbrodni doskonałej. Wystarczy jeden mały błąd, by wygodny fotel bossa nielegalnego imperium zamienić na twardą pryczę w więziennej celi". opis wydawnictwa (Wydawnictwo Czarne)
11 z 15
Loteria Miles Hyman
Gdy w 1948 roku „The New Yorker” opublikował opowiadanie o miasteczku, w którym odbywają się zagadkowe "loterie", tekst wywołał taki skandal, że wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty. Dziś to najlepsza rekomendacja dla czytelników. To, co łączy go z dziejszą rzeczywistością to aktualność pytań, które stawia: o społeczny konformizm, tradycję,przemoc i strach jako narzędzie kontroli.
12 z 15
Przez Zośka Papużanka
"Mężczyzna wynajmuje mieszkanie, rozstawia sprzęt i zaczyna przez okno podglądać i fotografować mieszkańców sąsiedniego bloku. Nie wychodzi, zakupy robi przez internet, nie kontaktuje się z nikim. Kiedyś mieszkał naprzeciwko, a teraz aparatem poluje na żonę, którą porzucił kilka lat wcześniej. Jak się poznali? Dlaczego rozstali? Kim jest mężczyzna? Czy zjawia się dlatego, że chce wrócić? A może chce jej i sobie coś udowodnić?". To pierwsza od czterech lat powieść Zośki Papużanki, uznanej za jedną z ciekawszych polskich pisarek, nominowanej do Paszportów "Polityki". (Marginesy)
13 z 15
Księgi Jakubowe Olga Tokarczuk
Audiobook noblistki, Olgi Tokarczuk to ponad 40 godzin czytane przez Danutę Stenkę, Wiktora Zborowskiego, Jana Peszka, Agatę Kuleszę, Maję Ostaszewską, Adama Ferency i Mariusza Bonaszewskiego. Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy.Uczta dla ucha. (Wydawnictwo Literackie)
14 z 15
Pszczelarz z Aleppo Christy Lefteri
W 2016 roku Christy Lefteri, córka imigrantów cypryjskich, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii w trakcie tureckiej inwazji w 1974 roku, pracowała jako wolontariuszka w ośrodku dla uchodźców w Atenach. Pszczelarz z Aleppo to powieść zainspirowana wstrząsającymi opowieściami, które usłyszała tam od uciekinierów, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niezwykle pouczająca i wzruszająca lektura, która przynosi nadzieję i otuchę. Ale bez łez się nie obędzie. (Wydawnictwo Literackie)
15 z 15
Normalni ludzie Rooney Sally
To jedna z najgłośniejszych powieści 2018 roku autorstwa Sally Rooney, którą wydawca określa mianem "Salingera doby Instagrama". "Normalni ludzie" opowiada o miłości. To współczesna historia Romea i Julii, która unika sentymentalizmu. Nie bez powodu powieść została nominowana do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Ponadto stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran.(Wydawnictwo W.A.B.)