Książki warte przeczytania na weekend
Jesienna pogoda nie zachęca do aktywnego weekendu? Spędźcie go z książką pod kocem! Tym razem weekendowo polecamy Wam książki warte przeczytania.
- Redakcja
Dobra, angażująca książka, napisana świetnym językiem to pozycja na wagę złota. Zwłaszcza, że nadchodzi jesień, a statystyki nie kłamią - przy zmiennej pogodzie częściej spędzamy czas wolny w domu i sięgamy po powieść. Doskonale czytają się kryminały, ale też powieść feministyczna czy książki o celebracji życia, czyli tzw. slow life. Warto też rzucić okiem na książki warte przeczytania o dizajnie czy świetne reportaże.
My wybrałyśmy 10 książek wartych przeczytania, z którymi literacką przygodę warto zacząć już w ten weekend.
ZOBACZ NASZE POMYSŁY PREZENTÓW NA DZIEŃ CHŁOPAKA!
SPRAWDŹ INSPIRACJE NA DEKORACJE Z DYNI!
1 z 10
Na linii świata Manuela Gretkowska
Natasza, studentka psychologii, dorabia, rozbierając się na seksczacie. Jeden z klientów – genialny programista z Doliny Krzemowej – proponuje jej zaskakujący kontrakt. Dziewczyna jedzie do Kalifornii, tam gdzie projektuje się przyszłość. I gdzie często trzęsie się ziemia.A potem dzieje się coś, czego ani ona, ani nikt inny nie potrafi wytłumaczyć. Ta powieść Gretkowskiej ma nieco z klimatu apokaliptycznych seriali o zagrożeniach, które niosą nowe technologie np. "Czarne lustro" czy "Westworld".
2 z 10
Lagom Linnea Dunne
Lagom to nowy trend po duńskim hygge. Żyjąc w stylu lagom, możesz: •zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, •poprawić równowagę między pracą a życiem osobistym, •wprowadzić do domu porządek, •stać się bardziej świadomym konsumentem, •dbać o relacje z ważnymi dla ciebie osobami, •promować dobre jedzenie w szwedzkim stylu, •mieć własne uprawy i nauczyć się zbieractwa, •uprawiać sport na łonie natury, •prowadzić szczęśliwsze i bardziej zrównoważone życie.
3 z 10
Black water Louise Doughty
Niesamowicie wciągający thriller o szpiegostwie, miłości i odkupieniu. Historia z wyjątkowo mroczną atmosferą, mocno trzymającą w napięciu. Ta powieść potwierdza, że Louise Doughty należy do grona najważniejszych współczesnych powieściopisarek.
4 z 10
Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcin Wicha
Marcin Wicha najpierw pisał o dizajnie w kontekście prac swojego ojca, teraz poświęca książkę matce.
Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad.
Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.
5 z 10
Wszechświat w twojej dłoni, Galfard Christophe
Christophe Galfard, uczeń samego Stephena Hawkinga, zabierze cię na niezwykłą wyprawę 10 milionów lat świetlnych od Ziemi, pokaże powierzchnię gasnącej gwiazdy lub zmniejszy cię do rozmiarów atomu. Dzięki sile wyobraźni, bez trudnych definicji i skomplikowanych obliczeń odkryjesz prawdziwe piękno Wszechświata. Niezwykła opowieść o odległych galaktykach, podana w wyjątkowo magiczny sposób.
6 z 10
Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień, David Lagercrantz
Jeśli tak jak my jesteście fankami sagi skandynawskiej "Millenium" i mrocznej hakerki Lisabeth Salander, musicie sięgnąć po tę książkę. Lisbeth Salander odbywa karę w więzieniu dla kobiet Flodberga i stara się nie wchodzić w żadne konflikty. Ale pewnego dnia staje w obronie prześladowanej dziewczyny z Bangladeszu i ściera się z przywódczynią więziennego gangu. Tymczasem Holger Palmgren informuje Lisbeth, że posiada dokumenty, które rzucają nowe światło na wydarzenia z jej dzieciństwa. Hakerka prosi o pomoc Mikaela Blomkvista. Śledztwo doprowadza ich do Leo Mannheimera, bogatego maklera giełdowego. Nagromadzenie wątków nie czyni tej książki chaotyczną, wręcz przeciwnie. Szwedzki kryminał ma się bardzo dobrze i to jest tego kolejny dowód.
7 z 10
Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego, Brendan I. Koerner
Lata 60. i 70. w Ameryce to nie tylko wolna miłość, hippisi na Woodstocku i trwająca wojna w Wietnamie. To także okres, w którym kwitł proceder porywania samolotów. Niektórzy sprawcy tych porwań wciąż są na liście FBI, ale żyją gdzieś w tropikalnej głuszy. To świetna podróż po zupełnie nieodkrytym "niebie Ameryki".
8 z 10
Ruiny i zgliszcza Wells Tower
Każdy chce być porządnym człowiekiem, czasem się to jednak nie udaje – jak bohaterom opowiadań Wellsa Towera. Często czują się samotni i zmęczeni. Mają dosyć kłamstw i póz, tęsknią za choćby chwilą szczerej bliskości i porozumienia. Nie wiedzą jednak, jak je osiągnąć. Jak każdy popełniają więc błędy. Kierują się niezrozumiałymi nawet dla samych siebie impulsami. Zdradzają się, kłócą, wdają w bójki. Przerwana telefoniczna rozmowa z żoną, nieporadny flirt nastolatki z nieznajomym, zakończone fiaskiem polowanie dwóch braci – to w takich pełnych napięcia chwilach bohaterowie opowiadań szukają, czasem desperacko, kontaktu z drugą osobą. Świetne opowiadania, trochę w kafkowskim stylu.
9 z 10
Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu Agnieszka Kościańska
Edukacja seksualna w Polsce wciąż jest na poziomie bliskim zeru. Z takim obrazem naszego kraju zmaga się autorka "Zobaczyć łosia" Agnieszka Kościańska.
Dowiemy się z tej książki, jak to się stało, że nagle na początku stulecia bocian przestał podrzucać dzieci, a opowieści o kwiatkach i pszczółkach już nie wystarczały dorastającym dziewczętom i chłopcom. Poznamy kobiety i mężczyzn, którzy mieli odwagę zmienić to, jak pisano o seksie. Zrozumiemy, co wspólnego z pożyciem ma obserwacja łosi. Zajrzymy do podręcznika szkolnego, który komuniści skazali na przemiał, by nie urazić wiernych, i zobaczymy, że nie wszystkie spiżowe postaci polskiej seksuologii zasługują na bezkrytyczny kult.
10 z 10
Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Izabella Wentz
Czy da się pokonać przewlekłą, trudno wykrywalną chorobę Hashimoto w 90 dni? Z tym problemem mierzy się Izabella Wentz, farmacuetka, która na własnej skórze doświadczyła objawów Hashimoto, które często myli się z depresją, albo bagatelizuje. Ten temat pojawi się coraz częściej, ponieważ na Hashimoto zapada coraz więcej osób. I zaczynają, tak jak np. modelka Marta Dyks, mówić o tym głośno.