Rusza festiwal w Cannes: czy "Zimna wojna" Pawlikowskiego pokona konkurencję?
Rozpoczyna się festiwal filmowy w Cannes. W tym roku w Konkursie Głównym wystartuje polski film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna". To nie jedyny akcent tego festiwalu.
Cannes 2018: czy "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego ma szansę?
Dzisiaj rozpoczyna się 71. międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. To wielkie wydarzenie dla świata filmowego. Festiwal w Cannes 2018 otworzy film "Wszyscy wiedzą" w reżyserii Ashgara Farhadiego z Penelope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych.
W tym roku w Konkursie Głównym po raz pierwszy od 2002 roku, znalazł się film polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych. W 2002 roku w tym prestiżowym konkursie walczył film Romana Polańskiego "Pianista". "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego jest jednocześnie pierwszym od 28 lat filmem w języku polskim, który walczy o Złotą Palmę w Cannes.
„Zimna wojna” to historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W rolach głównych występują Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.
Cannes 2018: kilka polskich akcentów w Cannes!
Film "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego to nie jedyny polski akcent tego festiwalu. Inną polską animacją na festiwalu w Cannes będzie film Marty Magnuskiej "Inny", który zostanie zaprezentowany w sekcji Cinefondation, prezentującej dorobek 17 szkół filmowych z całego świata. To film na podstawie scenariusza współtworzonego przez Paulinę Lewicką, przy współudziale Ewy Golis (montaż) i Anny Nowak (muzyka i dźwięk).
W Cinefondation pokazany zostanie także wyprodukowany w Australii film "Dots" Eryka Lenartowicza, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej - inspirowana m.in. "Dżumą" Alberta Camusa.
W sekcji Un Certain Regard zostanie pokazany film "Żniwa", którego producentem był Mariusz Włodarski (Lava Films) i operator Michał Englert. To debiut grecko-południowoafrykańskiego reżysera Etienne'a Kallosa.
W trakcie festiwalu podczas Pokazów Specjalnych zostanie zaprezentowana pełnometrażowa animacja "Jeszcze dzień życia" (Another Day of Life) Damiana Nenowa i Raula de la Fuente. To koprodukowany przez Polaków film oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli, w przededniu odzyskania niepodległości w 1975 roku.
Szczególnym wydarzeniem w Cannes będzie także pokaz na plaży "Startu" Jerzego Skolimowskiego - pierwszego filmu zrealizowanego przez tego reżysera już na emigracji. Film zostanie pokazany 12 maja w cyklu Cinema de la Plage.
O Złotą Palmę powalczy również film "Ayka" w reżyserii Siergieja Dworcewoja. To rosyjsko-niemiecko-polsko-kazachsko-chińska koprodukcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdjęcia do filmu realizowała Jolanta Dylewska, a za charakteryzację odpowiadał Tomasz Matraszek. Polscy twórcy zajmowali się również dźwiękiem i obrazem w tym filmie.
Cannes 2018: w jury festiwalu zasiądą głównie kobiety
W tym roku w jury festiwalu zasiądą w większości kobiety pod przewodnictwem Cate Blanchett. Skład jury festiwalu Cannes 2018 tworzą również: Kristen Stewart, Chang Chen, Ava DuVernay, Robert Guédiguian, Khadja Nin, Léa Seydoux, Denis Villeneuve i Andriej Zwiagincew. Pierwszy raz w historii festiwalu w Cannes zdarza się taka sytuacja, to ważny krok w walce z dyskryminacją.