Reklama

Festiwal Filmowy w Gdyni 2018: do kogo trafiły Złote Lwy?

W tym roku o główną nagrodę Festiwalu Filmowego w Gdyni rywalizowały ze sobą m.in. „Kamerdyner” Filipa Bajona, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej czy nagrodzona już wcześniej w Cannes i typowana do Oscara „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. I choć jury nie miało łatwego zadania, nie jest zaskoczeniem, że to właśnie ten obraz otrzymał Złote Lwy, główną nagrodę w konkursie festiwalowym. „Zimna wojna” została też wyróżniona za dźwięk i montaż. Sporym zaskoczeniem jest natomiast brak statuetki dla reżysera, Pawła Pawlikowskiego oraz odtwórczyni głównej roli kobiecej, Joanny Kulig.

Reklama

Festiwal Filmowy w Gdyni 2018: „Kler” z nagrodą specjalną

Choć główna nagroda powędrowała do „Zimnej wojny”, najważniejszym filmem tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni okazał się jednak „Kler”. Najbardziej wyczekiwany i budzący największe emocje nowy film Wojciecha Smarzowskiego wzbudził sporo kontrowersji i podzielił zarówno publiczność, jak i recenzentów. Jego pokazy przeżywały prawdziwe oblężenie, do tego stopnia, że w trakcie festiwalu zorganizowano nawet dodatkowe seanse. I choć „Kler” ostatecznie nie zdobył głównych wyróżnień, Wojciech Smarzowski może czuć się nieformalnym wygranym tegorocznego Festiwalu. O żadnym innym filmie nie mówiono bowiem w tym roku tak wiele. Oprócz tego „Kler” Wojciecha Smarzowskiego otrzymał nagrodę specjalną publiczności i nagrodę dziennikarzy.

Festiwal Filmowy w Gdyni 2018: skandal z Polskim Radiem

Podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nie obyło się też bez skandalu. „Kler” Wojciecha Smarzowskiego prowadził w wyścigu o Nagrodę Klakiera, wyróżnienie od lat przyznawane przez Radio Gdańsk w oparciu o to, jak długo trwają oklaski po każdym filmie. W tym roku nieoczekiwanie prezes radia ogłosił, że Nagroda Klakiera nie zostanie przyznana. Powodem miała być „sytuacja uniemożliwiająca obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości po poszczególnych pokazach filmów prezentowanych podczas FPFF w Gdyni”. Po projekcji „Kleru”, który doczekał się 11-minutowej owacji, nastąpiło zamieszane. Prezenterka zapowiedziała spotkanie z twórcami w trakcie pomiaru oklasków. Po jej wypowiedzi publiczność nadal klaskała. To jednak nie koniec przykrości, jakie spotkały Smarzowskiego podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Festiwal Filmowy w Gdyni 2018: TVP cenzuruje Smarzowskiego

Odbierając Nagrodę Publiczności, Wojciech Smarzowski zażartował, że „nie warto tyle klaskać, bo ktoś to zmierzy”, co było wyraźną aluzją do nieprzyznanej Nagrody Klakiera. TVP poszło jednak o krok dalej. Wczorajsza gala finałowa Festiwalu Filmowego w Gdyni była transmitowana w telewizji publicznej z prawie półgodzinnym poślizgiem. Kolejna wypowiedź Smarzowskiego podczas odbierania Nagrody Publiczności została wycięta.

- W swojej pysze myślałem sobie, że tym razem nagrodę wręczy mi prezez TVP – zażartował reżyser „Kleru”.

Smarzowski odniósł się w tej wypowiedzi do sytuacji z 2016 roku, kiedy to odmówił przyjęcia przyznanej mu na szybko nagrody za film „Wołyń”. Ostatecznie reżyser odebrał ją już po festiwalu. Jego poczucie humoru na tegorocznym festiwalu nie przypadło jednak do gustu prezesowi TVP, bo telewizja publiczna nie pokazała tej wypowiedzi.

Festiwal Filmowy w Gdyni 2018: lista laureatów:

Złote Lwy - "Zimna Wojna", reż. Paweł Pawlikowski

Srebrne Lwy - "Kamerdyner", reż. Filip Bajon

Platynowe Lwy - Jerzy Skolimowski

Konkurs filmów krótkometrażowych - "Zwykłe losy Zofii”, reż. Dominika Gnatek

Nagroda publiczności - "Kler", reż. Wojciech Smarzowski

Debiut reżyserski lub drugi film - „Fuga" reż. Agnieszka Smoczyńska

Charakteryzacja - Ewa Drobiec i Mira Wojtczak, "Kamerdyner" reż. Filip Bajon

Kostiumy - Monika Onoszko, "Ułaskawienie" reż. Jan Jakub Kolski

Scenografia - Jagna Janicka, "Kler" reż. Wojciech Smarzowski

Dźwięk - Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski, "Zimna Wojna" reż. Paweł Pawlikowski

Montaż - Jarosław Kamiński film "Zimna Wojna" reż. Paweł Pawlikowski

Drugoplanowa rola kobieca - Aleksandra Konieczna film "Jak pies z kotem" reż. Janusz Kondratiuk

Drugoplanowa rola męska - Olgierd Łukaszewicz film "Jak pies z kotem" reż . Janusz Kondratiuk

Muzyka - Antonii Komasa-Łazarkiewicz za muzykę do filmów "Kamerdyner" i "Wilkołak"

Zdjęcia - Jacek Podgórski za zdjęcia do filmu „Krew Boga" reż. Bartosz Konopka i Jakub Kijowski za zdjęcia do filmu "Fuga" reż. Agnieszka Smoczyńska

Scenariusz - Jan Jakub Kolski film "Ułaskawienie"

Główna rola kobieca - Grażyna Błęcka-Kolska film "Ułaskawienie" reż. Jan Jakub Kolski

Główna rola męska - Adam Woronowicz film ”Kamerdyner" reż. Filip Bajon

Nagrody specjalne - Marek Koterski za film "7 uczuć" oraz Wojciech Smarzowski za film "Kler”.

Reżyseria - Adrian Panek film "Wilkołak"

Nagrodę Złoty Pazur, przyznaną w konkursie Inne Spojrzenie otrzymała reżyserka filmu "Nina" Olga Hajdas oraz jego producent Dariusz Pietrykowski.

Reklama

Nagrodę specjalną w konkursie Inne Spojrzenie przyznano filmowi "Monument" Jagody Szelc. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych istnieje od 1974 roku i jest jedną z najstarszych imprez filmowych w Europie.

Reklama
Reklama
Reklama