Damą być- savoir-vivre
Grażyna Torbicka uznawana za 'pierwszą damę' szklanego ekranu podpowiada, jak zachowywać się z klasą.
- Claudia
Kogo zaprosić na ślub za granicą
Wymarzyliśmy sobie z ukochanym, że weźmiemy ślub w Rzymie. To, niestety, wiąże się z większymi kosztami i musimy ograniczyć listę gości. Kogo powinniśmy zaprosić, a kogo możemy pominąć? I co powiedzieć pozostałym, by się nie obrazili? Bo chyba nie wypada zaproponować gościom podróżny na własny koszt?
olga@
Wiadomo, że ślub za granicą rządzi się swoimi prawami i trudno zaprosić wszystkich, których by się chciało. Na pewno jednak wypada zaproponować udział w tej ważnej uroczystości najbliższej rodzinie (rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, ewentualnie braciom oraz siostrom rodziców – z ich rodzinami, jeśli je mają). Pozostali powinni podejść do sprawy ze zrozumieniem. Zwłaszcza jeśli powiemy szczerze, jak jest: że to kameralny ślub i musimy ograniczyć listę gości. Nie wypada sugerować nikomu podróży na koszt własny. Jeśli uznamy, że stać nas, by już na miejscu ugościć trochę większą liczbę osób (np. przyjaciół), jeśli same dojadą, to wręczmy im po prostu zaproszenia – bez wspominania o podróży. To będzie się rozumiało samo przez się.
Czy wypada gratulować komuś, że… zeszczuplał
Zdarza się nam zakrzyknąć z entuzjazmem na widok znajomej osoby: „Ojej, ale schudłaś! Świetnie wyglądasz”. To podobno nieeleganckie?
iza@
Tego rodzaju „komplement” jest dość niebezpieczny. Choć mamy dobre intencje, chcemy być mili i docenić czyjąś zmianę na lepsze, to jednak podkreślanie tego faktu jest nie na miejscu. Bo zauważając, że ktoś schudł i lepiej wygląda, przywołujemy jednocześnie fakt, że kiedyś wyglądał dużo gorzej.
KULTURA języka
Czy się odmienia?
✱ Google (czyt. gugl albo gugle)W przypadku nazwy wyszukiwarki (jak i firmy) mamy trzy wyjścia. Po pierwsze, możemy w ogóle nie odmieniać tego wyrazu: Google lub z dodatkiem rzeczownika – wyszukiwarka Google, firma Google (przy tym połączeniu pierwszy człon jest, oczywiście, odmienny). Po drugie, możemy traktować Google jak rzeczownik plurale tantum, czyli taki, który występuje tylko w liczbie mnogiej mimo znaczenia liczby pojedynczej: Googlów, Googlom, Googlami, Googlach. Po trzecie, możemy odmieniać tę nazwę jak rzeczownik męski, a dokładnie męskożywotny (pisany z apostrofem): Google’a, Google’owi, Google’em, Google’u.
Jak jest poprawnie?
✱ postacie czy postaci Możemy powiedzieć i tak, i tak, np.: To wybitne postacie (albo: postaci). Jeśli jednak rzeczownik ten występuje z liczebnikiem, to (uwaga!) dopuszczalna jest tylko forma postacie, np.: Widzę cztery postacie (nie: postaci).
Komu pierwszemu podać płaszcz
Byłem ostatnio w restauracji z moją narzeczoną i jej mamą. Przy wyjściu nie wiedziałem, której z pań pierwszej przytrzymać płaszcz. To Ania jest kobietą mojego życia, ale z drugiej strony jej mama jest starsza. Jak wypadało się zachować?
tomasz@
Należy najpierw „uhonorować” mamę narzeczonej, a dopiero potem służyć pomocą wybrance serca. Obowiązuje tu taka sama zasada pierwszeństwa jak przy przedstawianiu czy podawaniu ręki na powitanie. Uprzywilejowana jest zawsze osoba starsza, wyższa stanowiskiem oraz kobieta (w porównaniu z mężczyzną).
ZASADY BYCIA DOBRYM SĄSIADEM
➥ Przestrzegajmy ciszy nocnej. W ciągu dnia też nie przesadzajmy z głośnym słuchaniem muzyki czy oglądaniem meczu. Jeśli organizujemy imprezę, uprzedźmy sąsiadów i przeprośmy z góry za hałas (nie przesadzajmy też z częstotliwością przyjęć).
➥ Jeśli mamy psa, wyprowadzajmy go na smyczy (a już na pewno nie wypuszczajmy samego na dwór). Pamiętajmy też, by sprzątać po nim z trawnika i chodnika.
➥ Nie pożyczajmy za często cukru, mąki, zapałek itp. Nie przesiadujmy u sąsiadów i nie pozwalajmy dzieciom, by zbyt długo u nich przebywały (np. bawiąc się z ich pociechami). Nawet jeśli oni z uśmiechem zapewniają, że im to nie przeszkadza.
Czy trzeba podziękować za wizytę
Gdy urządziłam imprezę, następnego dnia wiele osób dziękowało mi (SMS-em lub e-mailem) za miły wieczór. Byłam zaskoczona, ale znajoma powiedziała mi, że taki jest zwyczaj. Czy to prawda?
Grażyna T. z Lubartowa
Rzeczywiście, w dobrym tonie jest podziękować następnego dnia za gościnę (mimo że zrobiliśmy to już „na świeżo”, tuż przed wyjściem z imprezy). Możemy zarówno wysłać SMS, e-mail, jak i zadzwonić lub podziękować bezpośrednio (jeśli widzimy się z tym kimś osobiście). Powinniśmy również odwzajemnić się zaproszeniem do siebie.
Czy znasz odpowiedź?
1. Wręcza się parzystą czy nieparzystą liczbę kwiatów?
2. Czy wypada pytać inne osoby, ile zarabiają?
3. Jak mierzymy bieliznę, którą chcemy kupić?