Wielki protest kobiet w Cannes: wzruszające przemówienie Cate Blanchett
Cate Blanchett, Salma Hayek, Agnes Varda i Marion Cotillard stanęły na czele protestu kobiet w Cannes. 82 kobiet protestowało przeciwko dyskryminacji w branży filmowej.
Protest kobiet w Cannes: o co walczą kobiety?
Cate Blanchett, Helen Mirren, Marion Cotillard, Kristen Stewart, Salma Hayek, Lea Seydoux - łącznie 82 kobiet związanych ze światem filmu przemaszerowało po czerwonym dywanie i na schodach prowadzących do Pałacu Festiwalowego w Cannes zaprotestowało przeciwko dyskryminacji kobiet w branży. Liczba 82. kobiet nie jest przypadkowa i odnosi się do liczby reżyserek, których filmy startowały w konkursie głównym w ciągu ostatnich 71 lat. Dla porównania reżyserów było 1688.
Cate Blanchett, przewodnicząca tegorocznego jury konkursu wygłosiła przemówienie, które miało uzmysłowić, jak kobiety są dyskryminowane w branży filmowej.
Na tych schodach stoją dzisiaj 82 kobiety. 82 to też liczba filmów zrobionych przez kobiety w konkursie głównym festiwalu od 1966 roku. 1688 reżyserów-mężczyzn wspinało się po tych samych schodach. W ciągu 71-letniej historii tego słynnego festiwalu było 12 kobiet przewodniczących jury. Kobiety nie są mniejszością na świecie. Jednak obecny stan przemysłu świadczy o tym, że jest inaczej. - powiedziała Cate Blanchett
Aktorka w swoim przemówieniu chciała podkreślić rolę kobiet i ich zaangażowanie w to, co robią:
Jako kobiety stawiamy czoła naszym wyjątkowym wyzwaniom, ale dziś na tych schodach stoimy razem. To symbol naszej determinacji i zaangażowania w rozwój branży filmowej. Jesteśmy scenarzystkami, producentkami, reżyserkami, aktorkami, autorkami zdjęć, agentkami gwiazd, redaktorkami, dystrybutorkami, agentkami sprzedaży i wszystkimi innymi uczestnikami sztuki filmowej - mówiła Cate Blanchett
Cate Blanchett przemawiała w języku angielskim, a Agnès Varda od razu tłumaczyła go na francuski. Wszystkie kobiety w tym czasie solidarnie trzymały się za ręce.
Aktorka przypomniała, że od początku istnienia festiwalu w Cannes, Złotą Palmę wręczano 71 razy reżyserom mężczyznom, i tylko dwóm reżyserkom: Jane Campion i Agnès Vardze, obecnej na proteście.
W trakcie protestu, głos zabrała również Agnes Varda, legendarna francuska reżyserka, która powiedziała:
Schody naszej branży muszą być dostępne dla wszystkich. Wejdźmy na nie.
Protest kobiet odbył się przed premierą filmu "Girls of the Sun" Evy Husson, jednej z trzech kobiet spośród grona 21 reżyserów, którzy walczą w konkursie głównym.
Dyskryminacja kobiet na festiwalu w Cannes: liczby
Statystyki pokazują, jak wielka jest dysproporcja jeśli chodzi o rolę kobiet na festiwalu w Cannes w ciągu ostatnich lat. ShopAlike przyjrzało się roli, jaką kobiety odegrały w dotychczasowej historii Festiwalu. W ostatnich 71 latach tylko 4 ze 111 nominacji do nagród za Najlepszą Reżyserię lub Scenariusz zostało przyznane kobietom (3.5%). Zaledwie 11 z 268 nagrodzonych reżyserów w historii Cannes to kobiety (4%). Spośród 1790 nominowanych reżyserów od 1946 roku, 84 było kobietami (4.7%).
Dopiero po 19 latach od istnienia festiwalu pojawiła się pierwsza żeńska przewodnicząca jury - była nią Olivia de Havilland. Tylko 12 kobiet było przewodniczącymi jury (67 mężczyzn). W tym roku po raz pierwszy w jury konkursu głównego było więcej kobiet niż mężczyzn. Miejmy nadzieję, że to duży krok w walce z dyskryminacją kobiet.
Źródło grafiki: ShopAlike.pl
1 z 5
Cannes 2018: protest kobiet
2 z 5
Cannes 2018: protest kobiet
3 z 5
Cannes 2018: protest kobiet
4 z 5
Cannes 2018: protest kobiet
5 z 5
Festiwal Filmowy w Cannes