TOP 5 aplikacji do rozpoznawania muzyki: koniec z zastanawianiem się, co to za fajny kawałek
Aplikacja do rozpoznawania muzyki na co dzień okazuje się niezwykle użytecznym narzędziem. Ile razy zastanawiałaś się, kto jest wykonawcą piosenki, którą przypadkiem usłyszałaś w radiu lub telewizji? Nie musisz zdawać się na mozolne poszukiwania lub wywiad wśród znajomych, wystarczy że ,,odpalisz" odpowiednią apkę, a twój smartfon w mgnieniu oka poda ci odpowiedź na to pytanie.
- Redakcja
Smartfony stają się coraz bardziej użytecznymi gadżetami. Twój telefon może być nie tylko samochodową nawigacją, multimedialnym kombajnem, wybitnie mobilną alternatywą dla komputera, osobistym trenerem, dietetykiem dbającym o zdrowe odżywianie i prawidłowe nawadnianie organizmu (wystarczy, że w pamięci telefonu znajdzie się aplikacja do picia wody) lub odtwarzaczem muzyki. Z pomocą swojego smart-telefonu łatwo też określisz wykonawcę utworu, który akurat słyszysz, jak i album, z którego pochodzi dana piosenka. Mało tego, z łatwością możesz też dotrzeć do tekstu utworu, który wpadł ci w ucho. Wystarczy, że skorzystasz z aplikacji do rozpoznawania muzyki. Tego typu programy, nazwijmy je cyfrowymi doradcami muzycznymi, analizują swoje bazy danych w poszukiwaniu tekstu, który jest zbieżny z rejestrowanym przez mikrofon urządzenia utworem i w mgnieniu oka serwują ci wszystkie interesujące cię informacje. Na którą pozycję warto się zdecydować? Przedstawiamy listę najlepszych pięciu aplikacji do rozpoznawania muzyki.
Aplikacja do rozpoznawania muzyki - Shazam
To pozycja, od której wszystko się zaczęło. Shazam to pierwsza aplikacja do rozpoznawania muzyki, której nazwa dziś stanowi synonim tego typu programów, zupełnie jak Jeep jest synonimem samochodu terenowego, a Adidas obuwia sportowego. Właśnie po tym można rozpoznać prawdziwą legendę. O klasie Shazama najlepiej świadczy fakt, że mimo iż wywodzi się z niewielkiego studia deweloperskiego, dziś jest własnością Apple, a jak wiemy, gigant z Cupertino nie inwestuje milionów dolarów w coś, co nie działa.
Shazam charakteryzuje się niezwykle intuicyjnym interfejsem, więc z jego obsługą poradzi sobie każdy, nawet niezbyt doświadczony użytkownik smartfona. Rozpoznawanie utworów trwa zaledwie kilka sekund, jednak w tym miejscu nie kończy się funkcjonalność opisywanej aplikacji. Shazam jest zsynchronizowany z najpopularniejszymi serwisami streamingującymi muzykę w tym ze Spotify i Apple Music. Oznacza to, że użytkownik może dodać rozpoznany utwór do playlisty utworzonej w jednym z nich. Aplikacja umożliwia też błyskawiczne odszukanie teledysku nagranego do danego utworu w serwisie YouTube i Apple Music. Nie zabrakło też dostępu do tekstu piosenki.
Aplikacja do wykrywania muzyki - Musixmatch
Kolejna pozycja na naszej liście i kolejny klasyk w swojej kategorii. Musixmatch został stworzony w dwóch celach - rozpoznawania utworów i poznawania słów tekstu. O jej popularności najlepiej świadczy fakt, że w sklepie Google Play to narzędzie pobrało ponad 50 milionów użytkowników, a średnia ocen to bardzo dobre 4,4.
Musixmatch skupia się przede wszystkim na swoich podstawowych funkcjach (które realizuje praktycznie bezbłędnie). Nie zabrakło jednak kilku dodatkowych opcji, w istotny sposób rozszerzających funkcjonalność aplikacji. Do dyspozycji mamy tu szczegółowe informacje na temat rozpoznanego utworu, jak i możliwość synchronizacji ze Spotify.
Aplikacja do odgadywania muzyki - MusicID
Kolejna polecana przez nas aplikacja do rozpoznawania muzyki to MusicID. To jedno z najbardziej rozbudowanych narzędzi tego typu. Po naciśnięciu ikony mikrofonu, aplikacja w mgnieniu oka rozpozna aktualnie słuchany utwór. Gdy to nastąpi, użytkownik może wyświetlić szczegółowe informacje na temat wykonawcy i albumu (łącznie z okładką), dodać własną adnotację (np. gdzie i w jakich okolicznościach usłyszał tę piosenkę), przejrzeć tytuły podobnych utworów reprezentujących ten sam gatunek muzyczny, a nawet zapoznać się z biografią wykonawcy.
Co wyróżnia ją na tle konkurentów? Przede wszystkim niezwykle minimalistyczny interfejs. Wyraźnie widać, że twórcy postawili na użyteczność, nie na efekt wow. Z całą pewnością nie można rozpatrywać tego w kategoriach wady, bo korzystanie z MusicID to czysta przyjemność.
Sprawdź także: 15 najlepszych aplikacji do przerabiania zdjęć na Instagramie - używają ich topowi influencerzy
Aplikacja do rozpoznawania muzyki - SoundHound
Skoro o minimalizmie mowa, tej cechy z całą pewnością nie można też odmówić kolejnej aplikacji na naszej liście. SoundHound charakteryzuje się niezwykle estetycznym interfejsem, którego projekt nie pozostawia żadnych wątpliwości co do obsługi tego programu. Wszystko, co użytkownik musi zrobić, to nacisnąć wielki pomarańczowy przycisk.
SoundHound oferuje właściwie kompletny zestaw funkcji typowych dla tego rodzaju apek. Co zatem czyni go wyjątkowym? Jako jedyne takie narzędzie, opisywana aplikacja umożliwia nie tylko rozpoznawanie aktualnie odtwarzanych utworów. Unikalny algorytm daje też możliwość identyfikacji piosenki, którą śpiewa lub nawet nuci użytkownik! To niezwykle użyteczna funkcja, której nie znajdziemy nigdzie indziej. Żeby zrozumieć jej potencjał, wystarczy wyobrazić sobie prostą sytuację - siedząc w ulubionej kawiarni usłyszałaś piosenkę, ale jej słowa uleciały ci z pamięci. Pamiętasz tylko rytm. To wystarczy, by poznać tytuł i wykonawcę utworu!
Zobacz również: Aplikacja do biegania - darmowa, po polsku i offline. Przedstawiamy najlepsze aplikacje na telefon dla biegaczy
Aplikacja do wykrywania muzyki - Asystent Google
Na dokładkę mamy dla was aplikację, którą posiada każdy użytkownik smartfona z Androidem na pokładzie. Mowa o Asystencie Google. Wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo użyteczne jest to narzędzie. Wystarczy wypowiedzieć magiczne zaklęcie "OK Google...", by twój wirtualny pomocnik sporządził notatkę, dodał wydarzenie do kalendarza, wysłał SMS-a, nawiązał połączenie telefoniczne lub uruchomił żądaną aplikację. Mechanizm rozpoznawania mowy działa niemal perfekcyjnie, a pomyłki należą do rzadkości.
Nie każdy wie, że sprytny asystent potrafi też rozpoznać utwór, który jest odtwarzany w pobliżu. Rola użytkownika ogranicza się wyłącznie do wypowiedzenia komendy wywoławczej i pytania: ,,co to za utwór?". Po zakończeniu identyfikacji, Asystent Google poda nam odpowiedź, umożliwi dodanie piosenki do palylisty YouTube Music lub odtworzy go w wybranej przez użytkownika aplikacji muzycznej.
To Cię również zainteresuje: Aplikacje i skład kosmetyków: ściągnij aplikację, która podpowie ci, jakich składników w kosmetykach powinnaś unikać