6 feministek , które NIE BOJĄ SIĘ otwarcie mówić i pisać
Wiedzą czego chcą i nie boją się głośno wyrażać swoich poglądów. Wybrałyśmy 6 najgorętszych nazwisk polskich feministek.
Są inteligentne, wykształcone i oczytane. Nie są lesbijkami, mają męża, dzieci, swoje pasje i chęć zmieniania świata na lepszy. Zwłaszcza świata kobiet, który dzisiaj też potrzebuje, żeby o niego zawalczyć. Wybrałyśmy sześć kobiet, które zasługują na to, żeby w Światowym Dniu Feministek, który obchodzony jest 7 listopada, docenić ich wkład w walkę o lepszy byt każdej kobiety.
1 z 5
Hanna Bakuła
Kontrowersyjna malarka, pisarka, publicystka. Od 1990 roku rozpoczęła współpracę z magazynem „Playboy”, gdzie przez 17 lat pisała felietony. Współpracowała z Dziennikiem Łódzkim, magazynem Uroda i Joy. Napisała 22 książki, w tym jej dwie powieści „Hazardzistka” (powieść o artystach z czasów Gierka) i „Idiotka miłość w Nowym Jorku” (książka o Nowym Jorku) stały się bestsellerami.
Bakuła ufundowała imienną Fundację Hanny Bakuły, przy której powstał znany Klub Kobiet. Fundacja pomaga dzieciom z domów dziecka.
2 z 5
Małgorzata Domagalik
Dziennikarka prasowa i telewizyjna, felietonistka, pisarka. Autorka i prowadząca programy telewizyjne „Męski Striptiz”, „Tabu”, „Mieszane Uczucia”, „Gorączka”. Jest laureatką Nagrody Wiktora dla największej osobowości telewizyjnej.
Przez 15 lat byłą redaktor naczelną miesięcznika „Pani”. We wrześniu 2017 roku zrezygnowała z pełnionej funkcji.
3 z 5
Krystyna Kofta
Autorka powieści, opowiadań i książek publicystycznych często dotyczących problematyki kobiecej i relacji damsko-męskich oraz książek dla dzieci: „Mój brat”, „Malowanie”, „Istota”.
Maluje, rysuje, bloguje i pasjonuje się polityką. Feministka społeczna, broni kobiet chorych, pokrzywdzonych, doświadczających przemocy. Pomysłodawczyni Marszu Pand akcji mającej na celu doprowadzenie do podpisania Konwencji Antyprzemocowej. Od wielu lat bierze aktywny udział w akcjach profilaktyki raka piersi.
4 z 5
Agnieszka Graff
Autorka wielu esejów i felietonów publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Literaturze na Świecie i Zadrze. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, wraz z którym organizuje coroczne Manify. Członkini Rady Programowej Programu Spraw Precedensowych w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Autorka książek: „Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym”, „Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie”, „Matka Feministka”, „Magma”, „Memy i graffy. Dżender, kasa i seks”.
5 z 5
Kazimiera Szczuka
Znana dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego publikowała w takich gazetach i czasopismach jak Gazeta Wyborcza, Res Publica Nowa, Teksty Drugie, Zadra oraz Pismo Ośrodka Informacji Środowisk Kobiecych.
Wykładowczyni gender studies wInstytucie Badań Literackich PAN oraz na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
Kazimiera Szczuka w 2001 roku zadebiutowała jako dziennikarka telewizyjna, prowadząc magazyn kulturalny „Dobre książki”. Była jedną z prowadzących program „Pegaz” oraz poprowadziła teleturniej „Najsłabsze ogniwo”. W 2004 roku wydała książkę „Milczenie owieczek”, w której porusza tematy aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej.
Chętnie i aktywnie udziela się w mediach oraz portalach społecznościowych i podpisuje się pod różnymi petycjami.