53 edycja legendarnego festiwalu Jazz Jamboree
W tym roku wystąpią David Sanborn, jednen z czołowych saksofonistów jazzowych, Lalah Hathaway, dama R&B i jazzu, Lena Ledoff znana pianistka o wybitnej wrażliwości jazzowego ducha, Retro Funk, młodzi polscy muzycy odpowiadający na wyzwania muzyczne James Browna.
- kobieta.pl
Takiej edycji festiwalu Jazz Jamboree jeszcze nie było. 30 listopada po ostatnim koncercie warszawskiego festiwalu odbędzie się aukcja dwóch prac Andrzeja Wajdy, którą zorganizuje Dom Aukcyjny Abbey House, strategiczny partner imprezy.
Początki festiwalu Jazz Jamboree sięgają 1958 roku, co czyni go jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Od 1965 roku stałym miejscem koncertów jazzowych stała się Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jak również mniejsze, ale także nobliwe kluby i kawiarnie w stolicy. Idea festiwalu zrodziła się z potrzeby promowania wyrafinowanej i ambitnej muzyki jazzowej, która w Polsce ma ogromną rzeszę fanów. Przez lata odbiorcami Jazz Jamboree stały się osoby wykształcone, o wyraźnie ponadprzeciętnej aktywności w kulturze, ambitne i inicjatywne, od licealistów poprzez studentów i yuppich, po weteranów alternatywy i melomanów sztuki intelektualnej. Podczas ponad 50 edycji festiwalu wzięły w nim udział najbardziej znamienite osobowości Jazzu zarówno światowe m.in.: Miles Davis , Thelonious Monk, Dizzy Gillespie, Ornette Coleman, Ray Charles, jak również polskie: Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Stanisław Soyka, Włodzimierz Nahorny, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Wojciech Młynarski czy Jan Ptayszyn Wróblewski.
1 z 1
PLAKAT_JJ_2011