Reklama

Jamboree to doroczna, świąteczna manifestacja ducha jazzu, który także w Polsce powstał z potrzeby wolności i cywilizowanego równouprawnienia i zwłaszcza w Polsce przyczynił się do rozwoju świadomości i obyczaju alternatywnych wobec politycznej racji stanu. Dla zdeklarowanej publiczności udział w Jamboree to głos za liberalną, pro aktywną, kosmopolityczną i nieco dekadencką opcją kulturową. Wybierają ją przede wszystkim osoby w wieku 20 – 35 lat, wykształcone i uposażone, o znacznie nadprzeciętnym uczestnictwie w kulturze, ambitne i inicjatywne. Taka jest publiczność Jazz Jamboree, od wyrafinowanych licealistów przez studentów i yuppich, po weteranów alternatywy.

Reklama

Dla najmłodszych - co sobota w kinie Muranów filmy animowane z muzyka graną na żywo przez polskich jazzmenów. To nowa forma nie tylko innego odbioru obrazu filmowego, ale także spotkanie z muzyką, z którą dzieci nie mają kontaktu na co dzień. Rodzice też są mile widziani a spotkanie po filmie z wykonawcami na pewno nie pozostanie bez wpływu na poszerzenie wiedzy muzycznej najmłodszego pokolenia.

Maraton filmowy - historię 50-lecia polskiego jazzu zobaczymy na specjalnym pokazie w kinie Muranów, 10 filmów wybitnego reżysera Andrzeja Wasylewskiego, w których przedstawia najważniejsze wydarzenia z tego okresu z wykorzystaniem unikalnych i niekiedy sensacyjnych materiałów archiwalnych.

Wystawa fotografii - Marka Karewicza – to niemal stały element najważniejszych wydarzeń jazzowych w naszym kraju. Tym razem poświęcona będzie głownie artystom występującym na wszystkich 50 festiwalach Jazz Jamboree i eksponowana podczas trwania całego Festiwalu od 29 października do 7 grudnia 2008r.

Program koncertów i imprez towarzyszących FESTIWALU JAZZ JAMBOREE 2008

29.10: AL JARREAU - Sala Kongresowa PKiN

15.11: MICHEL LEGRAND - Sala Kongresowa PKiN

17.11: TURNIEJ JAZZOWY - Stodoła
(Wydarzenie Towarzyszące) benefis Marka Gaszyńskiego i Witolda Pogranicznego - JAZZ BAND BALL ORCHESTRA kontra OLD TIMERS

18.11: ARTURO SANDOVAL - Palladium
Mid West Quartet Krzysztofa Urbańskiego

28.11: MATT DUSK - Palladium
Wojciech Karolak (50 lat na scenie) i Jarosław Śmietana

7.12: KONCERT JUBILEUSZOWY – KLASYKA I JAZZ - Filharmonia Narodowa
Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Ewa Bem, Grażyna Auguścik, Jadwiga Kotnowska, Lena Ledoff, Agnieszka Wilczyńska, Henryk Miśkiewicz, Orkiestra AUKSO

październik - grudzień: PORANKI JAZZOWE - Kino Muranów
(Wydarzenie Towarzyszące)
sobotnie spotkania z muzyką jazzową ilustrującą animowane filmy dla dzieci: Krzysztof Fetras, Blues Fellows, Lena Ledoff, Borys Janczarski i inni

listopad - grudzień: Wystawa zdjęć Marka Karewicza JAZZOWE DZIEJE POLSKI - Kino Muranów
film Andrzeja Wasylewskiego

Reklama

Historia JAZZ JAMBOREE

Idea Jazz Jamboree pojawiła się, dzięki kilku fanom z warszawskiego klubu „Hybrydy” w lecie 1958, kiedy rozeszła się wieść, że cieszący się powodzeniem przez dwa lata festiwal jazzowy w Sopocie nie będzie mógł się odbyć. Pierwszy festiwal warszawski nazwany po prostu „Jazz ‘58”, miał miejsce we wrześniu 1958 roku w klubie „Stodoła”, a niektóre z koncertów odbywały się również w Krakowie.
Wtedy też Leopold Tyrmand wymyślił obowiązującą do dziś nazwę: JAZZ JAMBOREE. Festiwal szybko stał się jednym z największych i najważniejszych w Europie. Przez pierwsze lata główne koncerty odbywały się w Filharmonii Narodowej. W roku 1965 Festiwal przeniósł się do Sali Kongresowej PKiN. Przez te lata rozprzestrzenił się po całym mieście – zawędrował do klubów i kawiarni, a dzięki radiu i telewizji – zaistniał w całej Polsce. W ciągu dotychczasowych edycji mogliśmy gościć na festiwalowej scenie wszystkie największe światowe gwiazdy jazzu. Wśród najsłynniejszych należy wymienić niezapomniane koncerty: Duke’a Ellingtona, Milesa Davisa, Theloniousa Monka, Charliego Mingusa, Art Blakey’s Jazz Messengers, Sonny Rollinsa, Stana Getza, Dizzy Gillespiego, Gerry Mulligana, Dave Brubecka, Benny Goodmana, Woody Hermana, Sary Vaughan, Ornette Colemana, Wyntona Marsalisa, The Manhattan Transfer, Bobby McFerrina, Raya Charlesa, Keitha Jarretta, Chicka Corei, Herbie Hancocka, Lestera Bowie, Kenny Garretta, Michela Petruccianiego, Diany Krall...- to niekończąca się lista.
Łatwiej wskazać kto z jazzowych mistrzów nie wystąpił na JJ (Louis Armstrong, Count Basie, Charlie Parker, John Coltrane), niż wyliczyć wszystkich, którzy wystąpili.
Pod względem obsady Jazz Jamboree przez 40 z górą lat po dziś dzień nie ma sobie równych wśród organizowanych w Polsce imprez artystycznych, bez względu na dyscyplinę sztuki. W żadnej innej dziedzinie kultury, być może poza kinem, nasze „okno na świat” nie było tak szeroko otwarte. Najwyższy światowy poziom i globalna kompatybilność to podstawa Jazz Jamboree, ale jego słynna na świecie magia to sprawa przede wszystkim publiczności.

Reklama
Reklama
Reklama