Targi Książki w Warszawie: co to za impreza i czy w jej trakcie można zakupić książki w promocji? Wszystko o dniach książek
Raport „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku” pokazuje, że w założonym okresie badawczym 37 proc. osób biorących udział w ankiecie Biblioteki Narodowej zadeklarowało, że czytało przynajmniej jedną książkę. Okazuje się więc, że niewiele zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Na stabilny poziom czytelnictwa mają wpływ między innymi wydarzenia związane z rynkiem wydawniczym w Polsce. Czym są Targi książki i jak wyglądały w poprzednich latach? Jakich wyjątkowych gości można spotkać podczas Targów Książek? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
- Redakcja
Targi Książki: co to za impreza?
Branża wydawnicza w Polsce ma własne święto, jakim są Targi Książki w Warszawie. Jest ono największym międzynarodowym wydarzeniem tej branży w Polsce. Są one okazją dla wszystkich moli książkowych – miłośników zarówno książek, jak i czytania, do zapoznania się z aktualną ofertą różnych wydawnictw i autorów. Odwiedzający Targi Książki mają okazję do tego, aby zdobyć autografy ulubionych pisarzy i pisarek oraz do uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach. Organizatorzy przygotowują w ramach targów nie tylko ofertę sprzedaży książek, ale przede wszystkim spotkania autorskie, debaty, konferencje i warsztaty, a nawet atrakcje dla dzieci, konkursy oraz szeroko rozumiane wydarzenia artystyczno-literackie.
Warszawskie Targi Książki powstały dzięki podjętej przez grupę polskich wydawców inicjatywie, wspieranej przez spółkę targową Murator EXPO z Warszawy. Są organizowane od 2010 roku przez powołaną w tym celu spółkę Targi Książki. W jej strukturze znajdują się liczne czołowe wydawnictwa, jak m.in. Poligraf, Firma Księgarska Olesiejuk, Agencja Edytorska EZOP, BELLONA i inne.
Zobacz też: 5 najlepszych książek dla dzieci na wakacje
Targi książki w poprzednich latach
Pierwsze trzy edycje Targów Książki, tj. w 2010, 2011 i 2012 roku odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Natomiast w 2013 roku Targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym, gdzie dalej są organizowane. Szósta edycja targów zgromadziła 860 wystawców z 29 krajów, blisko 800 autorów i ponad 72 000 odwiedzających.
W 2019 roku odbyła się jubileuszowa edycja targów. Warszawskie Targi Książki gościły na Stadionie PGE Narodowym. Bogatą ofertę dla odwiedzających przygotowało aż 802 wystawców pochodzących z 32 krajów. Pojawiło się ponad 1000 twórców i w ciągu czterech dni targowych, pomiędzy 23 maja a 26 maja zorganizowano 15000 wydarzeń. Organizatorem targów w 2019 roku był Murator EXPO Sp. z o.o. W 2018 roku Targi Książki w Warszawie przyciągnęły ponad 83 500 osób odwiedzających.
Zobacz też: 5 książek, które powinna przeczytać każda przyszła mama
Targi Książki w 2020
W dniach od 21 do 24 maja 2020 roku miały odbyć się Warszawskie Targi Książki. Miała to być 11. edycja tego wydarzenia w stolicy. Zaplanowano wiele ciekawych akcji. Program nie był całkowicie znany. Wiadomo, że Targi Książki 2020 miały być ściśle związane z literaturą czeską.
W roli gościa honorowego Warszawskich Targów Książki miały przedstawić się Czechy. Każdy odwiedzający targi miał zostać powitany okrzykiem „AHOJ!”. Prezentacje na targi były współtworzone we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz bliźniaczymi, czeskimi targami Świat Książki, na których gościem honorowym miała być z kolei Polska.
Za obecność Republiki Czeskiej na Targach Książki Warszawa 2020 odpowiedzialna była Biblioteka Ziemi Morawskiej w Brnie, z upoważnienia Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej. Projekt był współfinansowany z wykorzystaniem środków Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie.
Literaturę czeską mieli reprezentować m.in. tacy autorzy, jak:
- Jáchym Topol,
- Kateřina Tučková,
- Galina Miklínová,
- Alena Mornštajnová,
- Anna Cima,
- Radka Denemarková,
- Michal Ajvaz,
- Petra HůlováIva Procházková,
- Jaroslav Rudiš,
- Petr Stančík,
- Marek Šindelka
- oraz Miroslav Žamboch,
- i wielu innych.
Niestety targi te nie odbyły się w związku z pandemią wywołaną COVID-19. Miłośnicy książek najpewniej muszą czekać kolejny rok na to wielkie wydarzenie umożliwiające im jeszcze lepsze zagłębianie się w swoją pasję. My również z niecierpliwością czekamy na reaktywację tego wydarzenia w Polsce.
Zobacz też: 6 książek, które warto przeczytać, by dowiedzieć się czegoś więcej o sobie