Reklama

Zupa, często niestety zapomniany, ale jak ważny element naszych posiłków. Pierwsza pociecha dla naszego spragnionego pożywienia żołądka. Latem schłodzi, zimą nasyci i rozgrzeje, a wiosną będzie nas cieszyć smakiem świeżych warzyw.
Odpowiednio przygotowana zupa jest niskokaloryczna, dostarcza organizmowi błonnika, potasu, żelaza, magnezu, witamin z grupy B, witaminy E oraz beta-karotenu. Dostarcza organizmowi płynu, którego spożycie w polskiej diecie jest niewystarczające.
Dlaczego płyn jest tak ważny dla naszego organizmu? Ponieważ komórki, z których zbudowane jest nasze ciało w 80% złożone są z wody. Aby komórki mogły prawidłowo funkcjonować muszą mieć dostarczony pokarm i to jest zadaniem naszej krwi, która składa się w 60% z wody. Jednocześnie produkty przemiany materii, które powstają w wyniku funkcjonowania komórek muszą być z organizmu usunięte. Tak, więc w naszym organizmie odbywa się ciągła wymiana płynów. Woda jest podstawowym nośnikiem przy odżywianiu komórek, oraz oczyszczającym organizm z produktów przemiany materii. Dlatego tak ważne jest spożywanie codziennie dużych ilości wody. Jedząc zupę uzupełniamy płyn w organizmie.
A witaminy? Są nam niezbędne do normalnego rozwoju naszego organizmu. Poza węglowodanami, białkami, tłuszczami i składnikami mineralnymi potrzebujemy również substancji organicznych zwanych witaminami. Ponieważ nie mogą być wytwarzane przez organizm, muszą być dostarczane z pożywieniem. Długotrwały brak witamin w organizmie może prowadzić do zjawiska zwanego awitaminozą. Poszczególne witaminy odpowiadają za różne funkcje w naszym organizmie, takie jak np.: wzrost, ogólny rozwój, rozwój kości, przemiana materii, regulacja procesów krzepnięcia krwi, przemiany metaboliczne glukozy we krwi, oraz wiele innych czynników pozwalających prawidłowo funkcjonować naszemu organizmowi.
Dla naszego organizmu również bardzo ważna jest obecność błonnika. Błonnik często nazywany jest włóknem pokarmowym. Ze względu na rozpuszczalność w wodzie dzieli się na nierozpuszczalny i rozpuszczalny. Dzienne zapotrzebowanie na włóknik w naszej diecie wynosi 20-40g. Pomimo, że nie ulega strawieniu i jest wydalany jego obecność w organizmie chroni nas przed chorobami jelita grubego, obniża poziom cholesterolu we krwi, oraz zapobiega zaparciom. Błonnik występuje np. w marchwi, ziemniakach, brązowym ryżu, ziarnach nasion strączkowych, a więc często podstawowych składnikach zup.
Zupa jest sycąca. Zjadając zupę dostarczysz swojemu organizmowi informację, że pierwszy głód został zaspokojony. Twój organizm nie będzie się domagał wielkiej porcji drugiego dania, tylko wystarczy mu znacznie mniej tego, co zjadłbyś zwykle nie jedząc zupy. Czyli w konsekwencji zjesz sycący obiad, z dużo mniejszą dawką kalorii. Może znajdzie się jeszcze miejsce na jakiś lekki deser np. truskawki lub mus jabłkowy, a nie jak zwykle bardzo kalorycznego, czekoladowego batona.
Jedząc zupy codziennie łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała.
Talerz zupy (200g) o wartości kalorycznej 75-80 kcal to tyle ile szklanka soku jabłkowego.
Czytaj więcej >>

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama