Wigilijne specjały w Beskidach
Kapusta, mak, suszone śliwki, groch lub fasola – te składniki zwykle przesądzają o charakterystycznym smaku góralskich potraw. Przepisy na tradycyjne dania wigilijne opracował dla nas szef kuchni z Osady Czorsztyn w Kluszkowcach.
- Claudia
Juha z grulami: kwaśnica z ziemniakami
● sok osączony z 600 g kiszonej kapusty
● 70 g kiszonej kapusty
● 5 suszonych borowików
● 100 g masła
● 2 łyżki mąki
● sól
● pieprz
● maggi
● 5 ziemniaków
Sok wlać do ok. 1 l wody, dodać pokrojoną kapustę. Wrzucić grzyby i gotować na małym ogniu, aż kapusta będzie miękka. Masło roztopić, dodać mąkę, przesmażyć. Zasmażkę połączyć z zupą, przyprawić do smaku solą, pieprzem i maggi. Obrane ziemniaki pokroić w kostkę, ugotować osobno. Dodać do juhy. Przepisy na tradycyjne dania wigilijne opracował dla nas szef kuchni z Osady Czorsztyn w Kluszkowcach.
● 1 kg ziemniaków
● łyżka mąki ziemniaczanej
● 2 szklanki mąki pszennej
● jajko
● sól
● 100 g masła
● po 50 g maku, rodzynek i orzechów włoskich
● łyżka cukru
Ugotowane ziemniaki ugnieść, dodać mąkę, jajko, wyrobić ciasto. Formować wałeczki o średnicy 2 cm i kroić je na mniejsze kawałki. Wrzucić do osolonego wrzątku. Gotować, aż wypłyną. Masło roztopić, dodać mak, rodzynki, orzechy i cukier. Wymieszać z odcedzonymi kluskami.
Piernik z powidłami
● 2 jajka
● 250 g cukru
● szklanka mleka
● 3 łyżki kakao
● 2 szklanki mąki
● łyżeczka sody oczyszczonej
● torebka przyprawy do piernika
● 125 g margaryny
● tłuszcz do formy
● słoik powideł śliwkowych
Jajka ubić z cukrem, dodać kolejno: mleko, kakao, mąkę wymieszaną z sodą oczyszczoną i przyprawę do piernika. Na koniec – rozpuszczoną i ostudzoną margarynę. Wymieszać. Piec w natłuszczonej blasze przez 60 min w 160–170°C. Gdy przestygnie, przełożyć powidłami.
Groch z kapustą
● ok. 600 g kiszonej kapusty
● 200 g grochu łuskanego
● duża cebula
● 100 g masła
● 2 łyżki mąki pszennej
● sól
● pieprz
Odcedzoną kapustę pokroić i ugotować w niewielkiej ilości wody. W osobnym garnku ugotować groch. Połączyć. Pokrojoną cebulę podsmażyć na maśle, dodać mąkę. Zasmażkę wymieszać z kapustą i grochem, przyprawić danie solą i pieprzem.
Fizoły ze śliwkami
● 500 g fasoli Jaś
● 100 g śliwek suszonych
● 100 g masła
● 2 łyżki mąki
● szklanka śmietany homogenizowanej 18%
● sól
● pieprz
Namoczoną dzień wcześniej fasolę ugotować do miękkości, dodać śliwki. Z masła i mąki zrobić zasmażkę, rozprowadzić ją śmietaną, doprawić solą i pieprzem. Zalać śliwki i fasolę.
wszystkie fotografie potraw, fot. BBS