Reklama

Reklama

Kaczka w sosie śliwkowym
Porcja: 570 kcal Przygotowanie: 35 minut Na 6 porcji
duży filet z piersi kaczki
●łyżeczka miodu
●kilka kropli soku z cytryny
●łyżka sosu sojowego
●10 suszonych śliwek kalifornijskich
●szklanka czerwonego wina
●sól
●pieprz

■Miód wymieszać z sokiem z cytryny i sosem sojowym. Dodać po1/2 łyżeczki soli i rozbitego w moździerzu pieprzu. Marynatą posmarować kaczkę. Odstawić na 12 godzin. Śliwki opłukać, zalać winem i ugotować. Zmiksować i ostudzić.
■Kaczkę obsmażyć. Piec 20 minut w 180°C (polewać wytopionym tłuszczem). Wystudzić i pokroić w plastry. Ułożyć na półmisku. Polać sosem śliwkowym doprawionym sosem z pieczenia.

Jajka marynowane
Porcja: 95 kcal Przygotowanie: 20 minut Na 6–8 porcji

250 ml białego wina
łyżka miodu
●2 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
●łyżeczka ziela angielskiego
●1/2 łyżeczki imbiru w proszku
●2–3 liście laurowe
●2–3 ostre papryczki
●gałązka koperku
●2 gałązki rozmarynu
●10 pomidorków koktajlowych
●12 jajek na twardo

■1/2 l wody zagotować z winem i miodem. Wrzucić pieprz, ziele angielskie, imbir, liście laurowe, pokrojone w kawałki papryczki, koperek i rozmaryn. Gotować 10 minut.
■Jajka razem z pomidorkami włożyć do słoika. Zalać ciepłą (nie gorącą) zalewą. Przykryć i wstawić do lodówki (na tydzień).

Pożegnanie z postem
Staropolskie wielkanocne śniadanie, tzw. święcone, składało się wyłącznie z potraw podawanych na zimno (wyłom robiono dla barszczu i żurku). Królowały na nim pieczone mięsiwa i pasztety. Słynne były surowe szynki litewskie, wędzone w dymie i podawane w cieniutkich plastrach. Z daniami wiązały się też rozmaite wierzenia: jedzenie kiełbasy miało np. chronić od… ukąszenia węża, a chrzanu od… pcheł.

Szynka pieczona
Porcja: 190 kcal Przygotowanie: 20 minut Na 6–8 porcji

udziec wieprzowy ze skórą (2 kg)
●2 opakowania Staropolskiej marynaty do mięsa (w płynie)
●2 łyżki oleju
●po łyżce rozmarynu i tymianku
●0,3 l jasnego piwa
●sól
●pieprz

■Mięso natrzeć marynatą. Odstawić na 24 godziny. Wyjąć, osączyć. Skórę ponacinać w romby, posmarować olejem. Mięso oprószyć solą i pieprzem, natrzeć ziołami. Następnie ułożyć na blasze (skórą do góry) i wlać piwo. Piec ok. 2 godzin, podlewając wytopionym w trakcie pieczenia tłuszczem – najpierw w 220°C, a gdy skóra się zrumieni, temperaturę zmniejszyć do 150°C. Szynkę kroić, gdy dobrze wystygnie.

Pasztet z królika z pistacjami
Porcja: 512 kcal Przygotowanie: 2 godziny 30 minut Na 8–10 porcji

królicze mięso bez skóry (ok. 2 kg)
●50 ml koniaku
●500 g łopatki cielęcej
●200 g wątróbki cielęcej lub drobiowej
●250 g słoniny
●warzywa (marchewka, zielona część pora, kawałek selera, dymka) ●ząbek czosnku
●125 ml białego wytrawnego wina
●50 g orzechów pistacjowych
●2 jajka
●łyżka masła
●po gałązce natki, tymianku i majeranku
●listek laurowy
●sól
●pieprz
●masło do formy

■Królika opłukać, skropić koniakiem. Odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce.
■Pozostałe mięso opłukać. Słoninę pokroić w plastry. Obłożyć nią królika i razem z resztą mięsa ułożyć na blasze. Obok umieścić obraną i grubo pokrojoną marchewkę, cebulę i czosnek. Piec ok. 10–15 minut w 220°C. Przełożyć do rondla. Blachę opłukać winem, sos zlać do rondla. Dolać 200 ml wody, dodać pozostałe warzywa (oprócz dymki), przyprawy i zioła. Gotować na małym ogniu ok. godziny.
■Dymkę obrać. Podsmażyć na łyżce masła. Razem z podpieczonym mięsem i warzywami przepuścić 2 razy przez maszynkę. Wyrobić z jajkami. Dodać wyłuskane pistacje. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
■Formę wysmarować masłem. Do środka włożyć masę mięsną. Na 15 minut formę z mięsem wstawić do lodówki. Wierzch wyrównać. Piec 55 minut (najpierw 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 220°C, następnie temperaturę obniżyć do 190°C).


Polędwica wołowa w miodowej zalewie
Porcja: 296 kcal Przygotowanie: 25 minut Na 6–8 porcji

●polędwica wołowa (ok. 700 g)
●sól
●pieprz
●sok z cytryny
●oliwa
●liście sałaty lodowej, roszponki i botwiny
Sos:
●2 łyżki kremowej musztardy
●4 łyżki oliwy
●4 łyżki sosu worchester
●łyżka sosu sojowego


■Polędwicę opłukać, wytrzeć papierowym ręcznikiem. Oprószyć solą i grubo zmielonym pieprzem.
■Składniki sosu wymieszać, polać nim mięso. Odstawić na 24 godziny w chłodne miejsce.
■Polędwicę wyjąć z sosu, wytrzeć. Zawinąć w przezroczystą folię i zamrozić. Do sosu dolać ewentualnie jeszcze 1–2 łyżki oliwy, doprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Zagotować. Wystudzić. Odstawić do lodówki.
■Polędwicę lekko rozmrozić. Pokroić w cienkie plasterki. Ułożyć na udekorowanym liśćmi półmisku. Polać sosem.


Jajka faszerowane

Porcja: 210 kcal Przygotowanie: 30 minut Na 4 porcje

8 jajek
●cebula lub 2 dymki
●łyżka oleju
●łyżka masła
●1/2 pęczka koperku lub szczypiorku
●2 łyżki tartej bułki
●sól
●pieprz
●liście sałaty do dekoracji

■Jajka ugotować na twardo. Wystudzić. Przekroić wzdłuż na pół (ostrym nożem, by nie uszkodzić skorupek). Ze środka wyjąć jajka. Skorupki odłożyć.
■Cebulę lub dymkę obrać. Drobno posiekać. Podsmażyć na rozgrzanym oleju.
■Jajka posiekać. Wymieszać z cebulą i masłem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Koperek lub szczypiorek opłukać, osuszyć, drobno posiekać. Dodać do masy jajecznej.
■Masą jajeczną napełnić skorupki. Wierzch posypać tartą bułką. Połówki jajek układać (stroną z bułką) na rozgrzanym maśle. Rumienić ok. 5 minut. Podawać na liściach sałaty.

Zupa z tradycją
W dawnej Polsce żur był zupą postną. Robiono go z mąki żytniej i zabielano mlekiem. Nie kraszono. W Wielki Piątek odbywał się jego symboliczny „pogrzeb” – rozbijano garnek z zupą. Z czasem do żurku zaczęto dodawać kiełbasę i jajka i podawać go na święcone.

Żurek z białą kiełbasą i jajkami
Porcja: 270 kcal Przygotowanie: 50 minut Na 4 porcje

●marchewka
●kawałek selera
●2 pietruszki
●cebula
●kilka suszonych grzybów
●50 g wędzonego boczku
●300 g białej kiełbasy
●2 szklanki żuru
●2 ząbki czosnku
●listek laurowy
●kilka ziaren ziela angielskiego
●łyżka majeranku
●łyżeczka chrzanu
●śmietana
●4 jajka na twardo
●sól
●pieprz (mielony i w ziarnach)

■Warzywa obrać, pokroić. Grzyby opłukać. Razem z warzywami zalać 4 szklankami wody. Wrzucić listek laurowy i ziele angielskie. Dodać 1/4 łyżeczki soli i kilka ziaren pieprzu. Gotować 35 minut.
■Wywar przecedzić. Połączyć z żurem. Dodać pokrojone w paseczki grzyby, nakłutą widelcem kiełbasę, pokrojony w kostkę boczek, czosnek przepuszczony przez praskę i majeranek. Gotować 10 minut.
■Wyjąć kiełbasę. Zupę doprawić śmietaną, solą i pieprzem. Zagotować. Jajka pokroić w ósemki i rozłożyć do bulionówek lub na talerze. Zalać zupą (kiełbasę podać osobno lub pokroić razem z jajkami i wrzucić do zupy).

Mazurek kajmakowy
Porcja: 446 kcal Przygotowanie: 50 minut Na 6–8 porcji Ciasto: ●500 g mąki krupczatki

●250 g masła
● jajko
●3 żółtka
●2 łyżki cukru pudru
●opakowanie cukru waniliowego
●białko
●tłuszcz do formy
●Kajmak:
●szklanka tłustego mleka lub słodkiej śmietanki
●10 łyżek cukru
●60 g masła
●opakowanie gotowego lukru

■Z podanych składników zagnieść ciasto. Wstawić do lodówki na 30 minut. Kawałek ciasta odłożyć, resztę rozwałkować. Ułożyć na natłuszczonej formie. Z pozostałego ciasta uformować rant. Brzegi ciasta posmarować białkiem. Przylepić rant. Ciasto piec ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 220°C.
■Mleko albo śmietankę gotować z cukrem 25–30 minut z na dużym ogniu, energicznie mieszając. Gdy masa zgęstnieje, dodać rozpuszczone masło i ucierać pałką. Kajmak wylać na ciasto. Lukier przygotować wg przepisu na opakowaniu. Narysować nim ozdobny motyw na cieście. Mazurek zostawić do zastygnięcia.


Pole do wyobraźni

J
ako spód mazurków idealnie sprawdzi się ciasto ucierane lub drożdżowe (pieczemy z nich cienki blat). Możesz też wykorzystać tzw. opłatek (kupisz go przed świętami w cukierni). Do przybierania nadają się nie tylko rozmaite polewy (np. czekolada roztopiona z kremówką), ale też marcepan, masa makowa, twarożek, smażone w cukrze owoce (wiśnie, plastry pomarańczy, cytryn), ugotowane i zmiksowane daktyle.

Mazurek wiśniowy

Porcja: 399 kcal Przygotowanie: 40 minut Na 6–8 porcji

●200 g płatków owsianych
●50 g mąki
●200 g cukru
●opakowanie cukru waniliowego
●6 białek
●sok z 1 cytryny
●2 krople aromatu migdałowego
●duży wafel
●6 łyżek konfitury z wiśni
Pomada:
●szklanka cukru
●1/2 szklanki śmietany kremówki
●łyżka soku malinowego


■Płatki przyrumienić na suchej patelni. Wystudzić i wsypać do plastikowego woreczka. Zmiażdżyć za pomocą wałka.
■2 łyżki białka odłożyć. Resztę roztrzepać, wsypać mąkę, jeden i drugi cukier, dodać sok z cytryny i aromat. Zagnieść ciasto. Formować z niego wałeczki o średnicy ok. 1 cm.
■Wafel ułożyć na blasze. Posmarować odłożonym białkiem. Na waflu układać dość ciasno wałeczki, tak by utworzyły ukośną kratkę.
■Śmietanę zagotować z cukrem, zmniejszyć ogień i gotować 11 minut. Zdjąć ognia, wymieszać z sokiem malinowym. Kratki wypełniać na przemian malinową pomadą i konfiturami. Zostawić do zastygnięcia.

Pascha
Porcja: 460 kcal Przygotowanie: 40 minut Na 6–8 porcji

●5 żółtek
●250 g cukru pudru
●szklanka śmietany
●łyżeczka startej wanilii
●kilogram tłustego sera (dwukrotnie zmielonego)
●200 g masła
●po 100 g rodzynek, obranych migdałów i smażonej skórki pomarańczowej
●suszona żurawina, płatki migdałów (do dekoracji)

■Żółtka utrzeć z cukrem i wanilią na jednolitą masę. Dodać śmietanę. Ucierać na parze drewnianą pałką, aż masa zgęstnieje.
■Masło utrzeć, dodając po łyżce ser i masę żółtkową. Włożyć rodzynki, migdały i 2/3 skórki pomarańczowej. Masę przełożyć do przepłukanej wodą formy w kształcie stożka. Wstawić na 12 godzin do lodówki.
■Paschę delikatnie wyjąć na talerz. Udekorować żurawinami, płatkami migdałów i pozostałą skórką pomarańczową.

Specjał nad specjały
„Wysokie na łokieć, walcowatego kształtu, szafranowe, przybrane w białe czepce z lukru, różnobarwnego maku i konfitur domowych” – tak opisywał wielkanocne baby Zygmunt Gloger. Były ozdobą wielkanocnego stołu. Staropolska kuchnia znała na nie ponad 30 przepisów. Do ich pieczenia wykorzystywano najprzedniejsze składniki, a pilnie strzeżone receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Baba szafranowa
Porcja: 312 kcal Przygotowanie: 65 minut Na 8–10 porcji

●3 szklanki mąki pszennej
●szczypta szafranu
●2 łyżki wódki
●50 g rodzynek
●50–60 g drożdży
●2/3 szklanki mleka
●150 g cukru
●10 żółtek
●150 g masła
●laska wanilii
●50 g smażonej skórki pomarańczowej
●masło i tarta bułka do formy
●cukier puder do posypania

Reklama

■Mąkę przesiać do miski. Szafran namoczyć w łyżce gorącej wody, dodać wódkę, wsypać rodzynki, wymieszać i odstawić.
■Drożdże utrzeć z łyżeczką cukru, wymieszać z łyżką mąki i ciepłym mlekiem. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia.
■Żółtka utrzeć z cukrem do białości. Wanilię rozciąć, nożem wyskrobać zawartość i dodać do jajek. Z mąką połączyć wyrośnięty rozczyn oraz jaja utarte z cukrem. Wymieszać, a następnie wyrabiać 15–20 minut. Dodać letnie rozpuszczone masło, skórkę pomarańczową i rodzynki z szafranem i wódką. Wyrabiać tak długo, aż ciasto stanie się elastyczne, lśniące i będzie odklejać się od rąk.
■Formę z kominkiem (jedną dużą lub dwie mniejsze) wysmarować masłem, oprószyć tartą bułką. Wypełnić do połowy ciastem i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piec 40 minut w 180°C. Babę szafranową wyjąć z formy. Lekko wystudzić i oprószyć cukrem pudrem.
Odwiedź serwis: wielkanoc.kobieta.pl/">www.wielkanoc.kobieta.pl

Reklama
Reklama
Reklama