Wegetariańskie święta: Przepis na barszcz czerwony według Rozkosznego
Gdy kolejny raz podczas wigilijnej kolacji usłyszysz tradycyjne pytanie: "Dlaczego nie jesz mięsa?", poczęstuj dociekliwego wujka lub babcię jednym z tych przepisów Michała Korkosza z książki „Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami”. Klasyczny bigos, barszcz z uszkami w wersji wege czy pierogi jarskie gwarantują jedno - prośbę o dokładkę. Poznaj przepis na wyjątkowy barszcz czerwony, którym oczarujesz wszystkich w te święta.
Wegetariańskie święta: Przepis na barszcz wigilijny
W pierwszej części cyklu wegetariańskich pomysłów na święta Michała Korkosza - autora bloga Rozkoszny.pl i książki „Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami” (wyd. Otwarte), przedstawiamy przepis na wyjątkowy czysty barszcz czerwony.
„Gdybym miał wskazać moje ulubione danie wigilijne, to prawdopodobnie byłby to barszcz czerwony. Czysty jak łza, o pełnym smaku buraczanego zakwasu i borowikowego wywaru podkreślającego nadzienie uszek. To najszlachetniejsza polska zupa, która z przyjemnością przyrządzam wszystkim moim zagranicznym gościom – zawsze są zachwyceni, nie mogąc nadziwić się jej złożonego, szaleńczo umamicznego smaku. Sekretem mojego barszczu jest intensywny wywar borowikowy, kilka wędzonych śliwek i porządny zakwas buraczany.
Zobacz też: Piernikowy deser z kaszy jaglanej
Barszcz czerwony czysty z przepisu Michała Korkosza
Składniki na 4 porcje:
KISZONE BURAKI
900 g buraków, obranych i pokrojonych w plastry
4 ząbki czosnku
1 liść laurowy
2 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
1 łyżka soli
około 3 szklanek (720 ml) wody mineralnej
ZUPA
1,5 litra warzywnego bulionu lub wody
900 g buraków, obranych i przekrojonych na połówki
2 goździki
1 gwiazdka anyżu
3 ziarna ziela angielskiego
1/2 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
3 liście laurowe
30 g suszonych borowików
5 wędzonych śliwek
1 łyżka sosu sojowego
2 szklanki (500 ml) soku z kiszonych buraków
ocet z czerwonego wina
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
Zobacz też: 5 najlepszych przepisów na świąteczne pierniki
Czas gotowania: 1,5 godziny
1. Aby przygotować kiszone buraki, umieść je w czystym dużym słoju z zakrętką. Dodaj czosnek, liście laurowe, ziarna pieprzu i sól. Wlej do słoja tyle wody mineralnej, by buraki znalazły się w całości pod jej powierzchnią.
Zobacz też: Wegetariańskie przepisy na Boże Narodzenie: 6 pomysłów czym zastąpić mięso
2. Zakręć słój i odstaw w temperaturze pokojowej do czasu, aż na wierzchu pojawi się piana – na około 6 dni. Zdejmij pianę i pozbądź się jej. Przechowuj buraki w lodowce maksymalnie przez kilka tygodni.
3. Aby przygotować zupę, zagotuj bulion warzywny w dużym garnku razem z burakami, goździkami, anyżem, zielem angielskim, ziarnami pieprzu i liśćmi laurowymi. Gotuj, aż buraki zmiękną – 1–1. godziny. Przecedź płyn i wyrzuć przyprawy oraz buraki (możesz je zachować do innego dania, np. do sałatki z pieczonych buraków, jabłka i bryndzy).
4. W tym czasie w średnim garnku zalej grzyby i śliwki wodą, wlewając jej tylko tyle, by je przykryć (2–3 szklanki). Gotuj na wolnym ogniu do miękkości, około 30 minut. Wyrzuć grzyby i śliwki lub zachowaj je do innego dania.
5. Dodaj do zupy płyn z gotowania grzybów, sos sojowy i sok z kiszonych buraków. Podgrzej, ale nie zagotowuj płynu, by nie stracił smaku. Dopraw solą,
Zobacz też: Przepisy na Święta: Kultowa pizza na słodko SNOWBALL DOUGH BALLS i inne "śnieżne kulki mocy"!
Wskazówka: Możesz użyć grzybów z gotowania, by przygotować nadzienie do uszek z borowikami. Kiszone buraki, które ci zostaną, świetnie się sprawdzą w sałatkach, na przykład z rukolą, kozim serem i dressingiem miodowym. Możesz też pokroić je w plastry i dodać jako mocny akcent do kanapek.