Przepis na Tłusty Czwartek: faworki Magdy Gessler. Są tak pyszne, lekkie i chrupiące, że będziesz robić je cały rok!
Tłusty Czwartek już za moment. Jeśli nadal nie wiecie, czym sprawić sobie przyjemność i zachwycić bliskich, koniecznie wykonajcie faworki Magdy Gessler. Nie pożałujecie! Są obłędne!
- Xymena Borowiecka
W tym artykule:
Magda Gessler jest ikoną polskiej gastronomii. Wszystkie jej przepisy stają się hitami i zachęcają fanów znakomitej kuchni do ich odtworzenia. Wystarczy wspomnieć na przykład o jej naleśnikach i sekretnym składniku, dzięki któremu stają się puszyste i chrupiące. Do tego, oczywiście kultowe już pączki z różą, czy właśnie faworki, które wykonacie z przepisu Magdy zamieszczonego poniżej.
Faworki - skąd pochodzą, kto wymyślił?
Faworki, określane również jako chrust do Polski dotarły najprawdopodobniej z terenów Litwy. Kształtem przypominają kokardkę lub wstążkę i dlatego tak właśnie je określamy. Nazwa została zapożyczona z języka francuskiego, gdzie faveur oznacza właśnie cienką, jedwabną wstążkę lub tasiemkę.
Faworki - jak głosi miejska legenda - powstały przez przypadek. Początkujący cukiernik, smażąc pączki przypadkowo wrzucił do rozgrzanego oleju wąski pasek ciasta na pączki.
Przepis na Tłusty Czwartek: faworki Magdy Gessler
Zachęcamy do wypróbowania przepisu na pyszne faworki, które z pewnością zachwycą waszych bliskich. Złocisty i chrupiący chrust jest niezwykle prosty w przygotowaniu, nie wymaga kupowania drogich składników ani brudzenia sterty naczyń.
Oto przepis na pyszne karnawałowe faworki Magdy Gessler!
Składniki:
- 600 g mąki pszennej
- 2 łyżki smalcu
- 15 żółtek
- 200 g cukru
- 6 łyżek śmietany
- 2 łyżki spirytusu
- 1 łyżka araku
- 500 g smalcu do smażenia
- 100 g cukru pudru
- 1 laska wanilii
Sposób przygotowania:
- Smalec przełożyć do miski i ucierać mikserem do momentu utrzymania gładkiej, śmietanowej masy. Następnie wbijać do miski po jednym żółtku, a potem cukier i śmietanę.
- Dodać alkohol i mąkę, a potem dokładnie zagnieść ciasto.
- Rozwałkować gotowe ciasto. Wyciąć z niego paski o szerokości ok 3cm, następnie na środku każdego paska wykonać nacięcie. Przewlec przez nie jedną końcówkę faworka, aby nadać mu charakterystyczny kształt.
- W garnku rozgrzać smalec. Faworki smażyć na obu stronach, na średnim ogniu, aby ich nie przypalić.
- Gotowe faworki przełożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, dzięki czemu odsączą się z nadmiaru tłuszczu.
- Posypać cukrem pudrem z dodatkiem wanilii i gotowe!
TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: