Reklama

Przyjęcia zwykle zaczynamy od powitania. Zawsze przedstawiamy mężczyźnie kobiecie, a osobę młodszą tej starszej. W pracy przedstawiamy osobie na wyższym stanowisku tą pracującą na szczeblu niżej. To kobieta wyciąga pierwsza rękę na powitanie. Dużym, choć popularnym nietaktem jest podawanie przez mężczyzn ręki tylko mężczyzną, opuszczając kobiety.
Kiedy już usiądziemy przy stole warto pamiętać o kilku zasadach. Serwetki kładziemy zawsze na kolanach, aby zabezpieczyć ubranie przed ewentualnym poplamieniem. Nigdy pod żadnym pozorem nie wkładamy ich sobie za dekolt! Po skończonym posiłku, kiedy odchodzimy od stołu możemy zostawić ją niezłożoną na stole. Nigdy nie wycieramy serwetką sztućców czy talerzy!
Zupę jemy zawsze końcem łyżki (nie bokiem), nie przechylamy też talerza aby zjeść do końca. Można sobie na to pozwolić w sytuacjach mniej oficjalnych, wtedy talerz przechylamy zawsze od siebie.
Potrawy nie wymagające krojenia (kasze, mięsa pokrojone, jarzyny, ryż) jemy tylko widelcem, trzymanym w prawej ręce. Pozostałe potrawy jemy nożem i widelcem, spaghetti jemy widelcem i łyżką, a ryby widelcem i nożem do ryb.

Reklama

Odpowiednie ułożenie sztućców to kolejny temat. Kiedy robimy sobie tylko przerwę w jedzeniu kładziemy sztućce skrzyżowane a talerzu. Ostrze noża zawsze do środka.
Po skończonym posiłku sztućce układamy równolegle z trzonkami w prawo, wyznaczając godzinę 17. Nigdy nie opieramy sztućców na talerzu, a trzonków na stole, nie kładziemy też ich na obrusie.

Reklama
Reklama
Reklama