Pyszne, bo... domowej roboty
Chleb, makaron czy szynka własnej roboty? Dlaczego nie! To wcale nie jest takie trudne, jak ci się wydaje.
- Claudia
Szynka babuni
Porcja: 248 kcal
Przygotowanie: 2,5 godziny (bez peklowania)
Na 12 porcji
●1,5 kg mięsa od szynki ●po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego ●łyżka kolendry ●2 liście laurowe ●2 goździki ●4 ziarna jałowca ●3 ząbki czosnku ●3 g saletry ●łyżka cukru ●2 łyżki soli
■Mięso opłukać, usunąć nadmiar tłuszczu. Zioła przyprawowe utłuc. Wymieszać z obranym i przepuszczonym przez praskę czosnkiem oraz saletrą, cukrem i solą. Mieszaniną natrzeć szynkę. Włożyć ją do niewielkiego naczynia (tak, by je prawie wypełniała). Przykryć deseczką, obciążyć. Po dwóch dniach zalać przegotowaną i ostudzoną wodą. Trzymać w zalewie 2 tygodnie (co 2 dni odwracając mięso).
■Szynkę wyjąć z zalewy. Gotować w osolonej wodzie, na małym ogniu pod przykryciem, ok. 2 godzin. Gdy ostygnie, osączyć i odstawić na 24 godziny w chłodne miejsce.
NASZA RADA: Szynkę można też upiec. Nie trzeba jej wtedy wcześniej peklować, wystarczy dobę potrzymać w marynacie z wina i przypraw.
Makaron
Porcja: 128 kcal
Przygotowanie: 30 minut
Na 8–10 porcji
●2 szklanki mąki ●3 jajka ●sól
■Do mąki wbić jajka, posiekać ciasto nożem, dodając ok. 5 łyżek wody i 1/4 łyżeczki soli. Gdy składniki się połączą, zagnieść ciasto. Wyrabiać, aż będzie elastyczne. Odkrawać po kawałku, wałkować na grubość ok. 2 mm, jak najmniej podsypując mąką. Gdy placki podeschną, każdy pokroić w pasy, złożyć i pociąć na paski (węższe lub szersze). Gotować w osolonej wodzie.
Chleb pszenny
Porcja: 64 kcal
Przygotowanie: 2 godziny
Na 10 porcji
●30 g drożdży ●szczypta cukru ●ok. 2 szklanek serwatki ●800 g mąki pszennej ●1 i 1/2 szklanki otrębów pszennych ●purée z 2 ugotowanych ziemniaków ●szczypta pieprzu ●2 łyżki oliwy ●3/4 łyżeczki soli
■Mąkę przesiać, wymieszać z otrębami. Drożdże rozetrzeć z cukrem, solą, 1/2 szklanki serwatki i kilkoma łyżkami mąki. Odstawić w ciepłe miejsce na 10 minut. Wyrośnięty rozczyn dodać do mąki z otrębami. Połączyć z resztą serwatki, ziemniakami i pieprzem. Wyrabiać ok. 20 minut, aż ciasto będzie odstawało od ręki. Posypać mąką, przykryć i znów odstawić w ciepłe miejsce. Gdy ciasto podwoi objętość, podzielić je na 3 części. Z każdej uformować wałek i włożyć go do wysmarowanej oliwą podłużnej foremki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piec ok. godziny.
■Bochenki wyjąć z formy. Boki i wierzch posmarować letnią wodą. Odstawić do ostygnięcia.
Smalec do chleba
Porcja: 410 kcal
Przygotowanie: 50 minut
Na 10 porcji
●po 250 g wędzonej słoniny i boczku ●2 cebule ●2 winne jabłka ●majeranek
■Słoninę i boczek pokroić w kostkę. Włożyć do rondla o grubym dnie. Wlać 1/2 szklanki wody i podgrzewać na średnim ogniu pod przykryciem. Gdy skwarki zaczną się rumienić, dodać obrane i posiekane drobno cebule, starte na tarce o grubych oczkach jabłka oraz majeranek do smaku. Smażyć ok. 20 minut, mieszając, by skwarki nie przylgnęły do dna. Tłuszcz zlać razem ze skwarkami do kamiennego naczynia i odstawić do zastygnięcia.
NASZA RADA: Smalec można doprawiać na wiele sposobów: dodać do niego posiekany drobno czosnek, ostrą paprykę czy suszone śliwki. Jego smak wzbogaci także odrobina kiełbasy wiejskiej (dodajemy ją do boczku i słoniny podczas smażenia).
Majonez
Porcja: 479 kcal
Przygotowanie: 10 minut
Na słoik o poj. 150 ml
●żółtko ●cukier ●łyżeczka musztardy ●szklanka oliwy ●sok z 1/2 cytryny ●biały pieprz ●1–2 łyżki śmietany ●sól
■Do wysokiego naczynia wbić żółtko. Dodać po szczypcie soli i cukru oraz musztardę. Ubijać (widelcem, trzepaczką lub mikserem) najpierw bardzo wolno, stopniowo coraz energiczniej, dolewając do składników cienkim strumieniem oliwę. Gdy masa zacznie gęstnieć, wlać powoli sok wyciśnięty z cytryny. Uwaga! Gdyby majonez robił się za gęsty lub zaczął się warzyć, dodać 1–2 łyżki ciepłej wody (trzeba też wtedy nieco energiczniej go ubijać). Gotowy majonez starannie wymieszać z pieprzem i śmietaną.
Pasztet z orzechami
Porcja: 398 kcal
Przygotowanie: 2 godziny
Na 12 porcji
●duży kurczak (ok. 1,5 kg) ●pieprz w ziarnach ●liść laurowy ●300 g wątróbki ●200 g pieczarek ●2 cebule ●2 łyżki smalcu ●marchewka ●1/2 selera ●300 g surowego boczku ●czerstwa kajzerka ●3 jajka ●pieprz mielony ●gałka muszkatołowa ●mielony imbir ●150 g chudego bekonu w cienkich plastrach ●100 g orzechów włoskich ●masło i tarta bułka do formy ●sól
■Kurczaka umyć, podzielić. Zalać wrzątkiem, posolić, dodać pieprz w ziarnach, listek laurowy i gotować. Wątróbkę opłukać, usunąć błony i tłuszcz. Pieczarki obrać, opłukać, drobno pokroić. Cebule obrać, posiekać. Podsmażyć na smalcu razem z wątróbką i pieczarkami. Przełożyć do kurczaka. Gotować 15 minut.
■Warzywa obrać, opłukać. Pokroić w kawałki. Razem z boczkiem dodać do kurczaka. Gotować, aż mięso i warzywa będą miękkie. Odcedzić. W wywarze namoczyć bułkę, odcedzić. Z kurczaka usunąć kości i skórę. Mięso zemleć z wątróbką, warzywami z boczkiem oraz bułką. Do masy dodać jajka, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i imbir. Dokładnie wyrobić.
■Podłużną formę natłuścić masłem, oprószyć bułką tartą i wyłożyć plastrami bekonu, tak by zwisały poza brzegi formy. Do środka nałożyć połowę masy, na nią orzechy, a następnie pozostałą część masy pasztetowej. Wierzch wyrównać. Przykryć końcami bekonu. Pasztet piec ok. godziny w piekarniku nagrzanym do 180°C. Gdy zupełnie ostygnie, wyjąć z formy.
NASZA RADA: Pasztetową masę można komponować z różnego rodzaju mięs (również dziczyzny). Bardzo smacznym dodatkiem są wieprzowe i cielęce nóżki, a także golonka.
Zobacz też:
Drinki o smaku... sławy
Przy okazji spotkania z przyjaciółi możesz zabawić się w barmana - nie jest to szczególnie trudne. Zabłyśniesz w twarzystwie, gdy podasz koktajle, jakimi raczyli się znani ludzie.
1 z 9
smalec1
2 z 9
pyszne_sg
3 z 9
szynka-babuni
4 z 9
u228_drinki_male
5 z 9
makaron
6 z 9
chleb-domowy
7 z 9
majonez
8 z 9
pasztet
9 z 9
pyszne_kat