Przepisy na chleb bezglutenowy. Sprawdzone receptury nie tylko dla osób na diecie gluten-free
Jeśli nie tolerujesz glutenu, a po zjedzeniu produktów zbożowych odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości pokarmowe, z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, że koniecznie musisz odstawić pieczywo. Tradycyjne wypieki rzeczywiście opierają się na pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą ci szkodzić. Są to najpopularniejsze składniki, lecz, na szczęście, niejedyne. Te przepisy na chleb bezglutenowy powinny ci się spodobać i z powodzeniem zastąpić tradycyjny chleb.
- Małgorzata Góra
W tym artykule:
- 1. Przepisy na chleb bezglutenowy: bezglutenowy chleb na zakwasie
- 2. Przepisy na chleb bezglutenowy: bezglutenowy chleb z miodem
- 3. Przepisy na chleb bezglutenowy: bezglutenowy chleb z żurawiną
- Sezon na szparagi: jak przyrządzić szparagi, aby nie straciły koloru i smaku?
Zła reakcja na gluten może mieć podłoże genetyczne lub być sklasyfikowana jako nietolerancja pokarmowa. W pierwszym przypadku mówimy o celiakii, nieuleczalnej chorobie autoimmunologicznej, której konsekwencją jest całkowity brak umiejętności przyswajania białek roślinnych. Druga przyczyna z kolei oparta jest na schorzeniach przeciwciał IgG i, jak donoszą najnowsze badania, dzięki odpowiedniej kuracji może być odwracalna. Do objawów nietolerancji glutenu należą przewlekłe bule brzucha, biegunki, bóle kości i stawów oraz chroniczne zmęczenie. Jeśli podejrzewasz u siebie tą dolegliwość, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W oczekiwaniu na wizytę zacznij powoli przestawiać się na produkty bezglutenowe. Zwłaszcza pieczywo, w którym glutenu jest najwięcej. Poznaj przepisy na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem zastąpi tradycyjny.
1. Przepisy na chleb bezglutenowy: bezglutenowy chleb na zakwasie
Składniki:
Zaczyn:
- 150 g zakwasu w temperaturze pokojowej
- 50 g mąki owsianej bez glutenu lub zmielonych płatków górskich bezglutenowych
- 50 g mąki ryżowej
- 100 g letniej wody
Ciasto:
- 240 g mąki bezglutenowej (można wymieszać owsianą, ryżową, gryczaną i ziemniaczaną)
- 8 g łusek babki jajowatej
- 8 g soli
- 200 g maślanki w temperaturze pokojowej
- 100 ml letniej wody
- 50 g ziaren słonecznika
Sposób przygotowania:
- Na dzień przed pieczeniem do zakwasu dodaj mąkę i wodę. Wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na 24 godziny.
- Do zaczynu wmieszaj pozostałe składniki. Wyrabiaj ciasto przez chwilę, a następnie przełóż je do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i pozostaw na 3 godziny do wyrośnięcia. Wyrośnięty chlebek posyp ziarnami słonecznika (lub innymi ulubionymi nasionami).
- Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Na spodzie ustaw naczynie żaroodporne z wodą. Chlebek piecz przez około 70 minut. Jeśli chcesz, pod koniec pieczenia możesz wyjąć do z formy i dopiekać na samym papierze. Po upieczeniu owiń go czystą ściereczką i odstaw do ostygnięcia.
2. Przepisy na chleb bezglutenowy: bezglutenowy chleb z miodem
Przepisy na dania dla osób z nietolerancjami pokarmowymi, alergiami lub określonymi preferencjami wbrew pozorom nie są nadzwyczaj trudne. Sklepowe półki pełne są zamienników dostosowanych do osobistych preferencji, a internetowi twórcy prześcigają się w tworzeniu nowych, innowacyjnych przepisów. Dzięki temu możemy cieszyć się pysznymi wegańskimi słodyczami, dietetycznymi fast foodami, a także doskonałymi bezglutenowymi wypiekami.
Składniki:
- 320 g mąki bezglutenowej (można wymieszać różne rodzaje, np. ryżową, ziemniaczaną, kukurydzianą)
- 15 g świeżych drożdży (lub 6 g suchych)
- 22 g zmielonego siemienia lnianego
- 40 g miodu
- 120 ml ciepłego mleka
- 200 ml ciepłej wody
- 7 g soli
- płatki owsiane
Sposób przygotowania:
- Jeśli używasz świeżych drożdży, przygotuj zaczyn. Pokrusz je do miseczki, wymieszaj z 2 łyżkami mąki i zalej mlekiem (około 50 ml). Przykryj ściereczką i odstaw na około 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- W dużej misce wymieszaj mąki, miód, siemię lniane, wodę oraz pozostałe mleko. Wlej wyrośnięty zaczyn i połącz wszystkie składniki w jednolitą, gęstą masę. Tak przygotowane ciasto przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Odstaw do wyrośnięcia na około 2 godziny.
- Po tym czasie wierzch wyrośniętego ciasta delikatnie skrop wodą i obsyp płatkami owsianymi.
- Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Piecz chleb przez 50 minut, a następnie wyjmij go z blaszki i na samym papierze podpiekaj jeszcze 10 minut.
3. Przepisy na chleb bezglutenowy: bezglutenowy chleb z żurawiną
Podczas pieczenia chleba trzeba uzbroić się w cierpliwość. Aby wypiek się udał, musimy pozwolić ciastu dojrzewać, wyrastać i nabierać pęcherzyków powietrza, gwarantujących jego sprężystość i lekkość. Nawet kiedy z cieknącą ślinką wyciągamy z piekarnika pachnące pieczywo, musimy zapanować nad burczeniem w brzuchu i odstawić je do ostygnięcia. Ma to jednak duże znaczenie dla walorów smakowych – temperatura chleba wpływa na jego konsystencję, a zbyt gorący może okazać się gumowatym.
Śniadanie bezglutenowe nie musi oznaczać rezygnacji z chleba. Sprawdzony przepis na chleb bezglutenowy z wypiekacza z pewnością pozwoli ci osiągnąć efekt miękkiego pieczywa z chrupiącą skórką. Jeśli jednak nie posiadasz specjalnego sprzętu, nie martw się. Przypieczony z zewnątrz, a miękki w środku chlebek możesz przygotować w domowych warunkach, nawet jeśli dysponujesz jedynie piekarnikiem. Kluczem do sukcesu jest sprytny trik, który zawarliśmy w naszych propozycjach. Delikatne ochlapanie chleba przed pieczeniem oraz powolne dopiekanie go po wyjęciu z formy gwarantują idealnie zarumienioną, pyszną skórkę.
Składniki:
Zaczyn:
- 150 g zakwasu w temperaturze pokojowej
- 50 g mąki owsianej bez glutenu
- 50 g mąki ryżowej
- 100 ml lekko ciepłej wody
Ciasto:
- cały zaczyn
- 60 g mąki owsianej bez glutenu
- 70 g mąki ryżowej
- 60 g mąki gryczanej
- 50 g skrobi ziemniaczanej
- 300 ml lekko ciepłej wody
- 7 g łusek babki jajowatej
- 8 g soli
- 60 g suszonej żurawiny
- 60 g posiekanych orzechów włoskich
Sposób przygotowania
- Na dzień przed pieczeniem przygotuj zaczyn. Zakwas wymieszaj z mąką i wodą, a następnie przykryj go czystą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Zaczyn powinien wyrastać minimum 18 godzin.
- Do gotowego zaczynu dodaj mąki, wodę, łuski babki jajowatej i sól, a następnie dokładnie wymieszaj. Dodaj suszoną żurawinę i posiekane orzechy. Delikatnie połącz wszystkie składniki.
- Gotowe ciasto przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Odstaw do wyrośnięcia na około 3 godziny.
- Piekarnik nagrzej do 250 stopni. Włóż formę z wyrośniętym ciastem i zmniejsz temperaturę do 180 stopni. Piecz przez około 60 minut. Po upieczeniu chleb wyjmij z formy, owiń czystą ściereczką i pozostaw do ostygnięcia.
CZYTAJ TAKŻE: