Naturalne barwniki do jajek: znalazłyśmy aż 8 składników, które możesz wykorzystać do wielkanocnego barwienia pisanek. Na pewno masz je w swojej kuchni!
Jeśli nie chcesz barwić pisanek chemicznie, wykorzystaj stare sposoby, czyli naturalne barwniki do jajek. Są nie tylko zdrowsze i bezpieczniejsze dla organizmu, ale też zapewniają oryginalny, niejednolity wygląd każdej pisanki. Znalazłyśmy aż osiem sprawdzonych składników, które możesz wykorzystać do naturalnego barwienia jajek tej Wielkanocy. Większość składników masz w zasięgu ręki.
W tym artykule:
- Naturalne barwniki do jajek na Wielkanoc
- Jak używać naturalnych barwników do jaj?
- Naturalny sposób barwienia jajek
Naturalne barwniki do jajek na Wielkanoc
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo na naszych stołach stanie babka wielkanocna i mazurek, będziemy sadzić pyszną rzeżuchę, a jajka będą królować w naszych kuchniach. Wielkanoc oznacza także świąteczne dekorowanie domu. Tradycją jest, że co roku ozdabiamy mieszkania pisankami. Co zrobić, jeśli mamy dość plastikowych naklejek i sztucznych barwników do jajek? Warto postawić na naturę i wykorzystać to, co daje nam natura. Jakie są naturalne barwniki do jajek?
Kolory jajek uzyskane z poszczególnych naturalnych barwników:
• żółty - kurkuma, curry
• różowy – burak
• niebieski – czerwona kapusta
• zielony – szpinak,
• brązowy – zewnętrzne liście cebuli
• fioletowy – jagody
• złoty - łupiny orzecha włoskiego i łupiny z cebuli (cebuli musi być więcej niż orzecha)
• pomarańczowy - sok z marchwi, dynia
Dlaczego malujemy jajka na Wielkanoc? Skąd wzięła się ta świąteczna tradycja?
Malowanie pisanek to idealnie spędzony czas z rodziną przed Wielkanocą. Zamiast pośpiesznych przygotowań - sprzątania i gotowania, można wtedy zgodnie ze świąteczną tradycją, podarować swój czas najbliższym, a przy tym świetnie się bawić. Zastanawialiście się jednak dlaczego właściwie farbujemy jajka na święta?Jak używać naturalnych barwników do jaj?
Naturalny sposób barwienia jajek nie jest skomplikowany. Wystarczy wiedzieć, jak należy używać każdego „barwnika”. Inaczej barwić będzie cebula a inaczej jagoda. Należy przede wszystkim pamiętać, że w przeciwieństwie od sztucznych barwników, świeże składniki nie zapewniają jednolitych rezultatów. Oznacza to, że każde jajko będzie wyglądać odrobinę inaczej, ale dzięki temu bardziej oryginalnie! Jeśli chcecie upewnić się, że barwa otrzymana z naturalnych składników będzie trwała, do wody dodajcie kilka kropli octu. Dodatkowo, po ugotowaniu zimne jajka warto przetrzeć ściereczką nasączoną tłuszczem. Dzięki temu będą one pięknie błyszczeć.
Najpopularniejszym naturalnym barwnikiem jest cebula. Tutaj wystarczy jedynie wrzucić łupiny do gotującej się wody wraz z jajkami. Jeśli chodzi natomiast o buraka, podczas barwienia należy dodać jedynie jego sok. Jeśli chodzi o czerwoną kapustę, pół główki gotuj w litrze wody przez 30 minut, a następnie odcedź wodę i do takiego wywaru dopiero dodaj jajka. Kiedy zależy ci na czasie, postaw na przyprawy. Kurkumę wystarczy wymieszać z wodą, solą i spiritusem i naturalny żółty barwnik gotowy!
Wielkanocne menu Magdy Gessler. Złote rady i przepisy na dania wielkanocne, które goszczą na stole restauratorki. Jest pysznie!
Świąteczne śniadanie może być naprawdę magiczne! Wielkanocne menu Magdy Gessler pomoże wam bez większego wysiłku ustalić, co powinno znaleźć się na stole. Jaki obiad wielkanocny przygotować? Jakie sałatki na Wielkanoc najbardziej zasmakują najbliższym? Sprawdźcie koniecznie!Naturalny sposób barwienia jajek
Naturalne barwienie jajek to świetny sposób na wspólne, rodzinne spędzenie czasu przed Wielkanocą. Dzięki temu, że zabieg jest niezwykle prosty, mogą w nim uczestniczyć nawet najmłodsi członkowie rodziny. O czym warto pamiętać przed naturalnym barwieniem jajek? Uwaga, jajka przed farbowaniem gotujemy na twardo. Aby jajka nie pękały podczas gotowania, trzeba włożyć je wcześniej do słonej wody. Dany barwnik (pokrojony w drobne kawałki lub starty na tarce) należy przełożyć do garnka i zalać wodą (ok. 1 litr) – woda powinna zakryć barwniki (można zostawić je tak na 24 godziny). Następnie wodę zagotować, pogotować 20-30 minut, dodać 3 łyżki octu i 3 łyżki soli, wymieszać i przecedzić. W takim wywarze zanurzyć jajko.
Intensywność koloru zależy od tego, jak długo jajko jest zanurzone w kąpieli, od ilości barwnika, a także od koloru skorupki – im jaśniejsza skorupka, tym lepsza intensywność przyszłego koloru. Zafarbowane jajko należy wyjąć metalową łyżką, delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem i ułożyć na stojaku do wyschnięcia. Aby jajka miały piękny i błyszczący kolor, po wyschnięciu przetrzyj je natłuszczoną (masłem, margaryną lub olejem) szmatką. Można też natłuścić je skórką od słoniny.