Reklama

GOTOWANIE W WODZIE

Reklama

+ Warzywa zachowują znaczną ilość antyoksydantów, np. likopenu i beta-karotenu. Gotowanie ułatwia ich wchłanianie. To także dobry sposób na przyrządzanie mięsa, bo nie wymaga dodawania tłuszczu.

- Wysoka temperatura niszczy, a woda wypłukuje z jarzyn witaminy B i C (nawet 70%) oraz niektóre antyoksydanty. Z kolei długo gotowane mięso traci wiele witamin i minerałów, które przechodzą do wywaru.

Można zdrowiej: gotuj warzywa krótko, pod przykryciem, w niewielkiej ilości wody. Wrzucaj je do wrzątku. Mięso wkładaj do gorącej i osolonej wody. W wysokiej temperaturze białko na jego powierzchni szybciej się zetnie, co zapobiegnie utracie składników odżywczych.

GOTOWANIE NA PARZE

+ Najlepszy sposób przygotowywania warzyw, bo tracą niewiele składników odżywczych. Korzystny też dla mięsa (cielęcina, drób), bo dzięki niemu są lekkostrawne i mniej tłuste od smażonych czy pieczonych.

- Na parze gotuje się szybciej niż w wodzie, łatwo więc rozgotować warzywa. Są wtedy mniej wartościowe pod względem odżywczym i mało smaczne. Najlepiej smakują i najzdrowsze są al dente, nieco twarde.

Można zdrowiej: gotując na parze, nie dodawaj tłuszczu i soli, bo tak jest zdrowiej dla serca, a poza tym to zbyteczne. Ten sposób przyrządzania produktów wydobywa z nich naturalny smak, także słony. Możesz za to dodawać do wody zioła, a w przypadku ryb i mięsa – kostkę bulionową, aby danie miało wrazisty smak i aromat.

KUCHENKA MIKROFALOWA

+ Produkty są w mniejszym stopniu wystawione na działanie wysokiej temperatury i wody niż przy tradycyjnym gotowaniu. Zachowują więc więcej witamin i soli mineralnych. Nie trzeba używać tłuszczu.

- Nie można w niej zrumienić pieczeni wołowej czy wieprzowej albo drobiu. Wyglądają więc mniej apetycznie niż potrawy wyjęte z piekarnika.

Można zdrowiej: pokrojone na kawałki warzywa, mięso, ryby możesz włożyć do torebek do gotowania na parze w mikrofalówce. Ten sposób przyrządzania potraw jest równie zdrowy jak klasyczne gotowanie na parze. Jeśli przyrządzasz potrawy w naczyniu, koniecznie je przykrywaj. Produkty będą soczystsze.

SMAŻENIE

+ Dania są pyszne, bo tłuszcz wzmacnia naturalny smak produktów. Białko błyskawicznie ścina się na powierzchni mięsa, dzięki czemu jest ono w środku soczyste i zachowuje składniki odżywcze.

- Stosuj tę metodę przygotowywania potraw jak najrzadziej, bo znaczna ilość tłuszczu (nawet do 80%) zostanie wchłonięta przez potrawę, przez co stanie się wysokokaloryczna oraz ciężkostrawna.

Można zdrowiej: używaj tłuszczu roślinnego, bo nie podnosi poziomu cholesterolu. Rozgrzej go mocno na patelni, zanim zaczniesz smażyć, inaczej mięso i warzywa dużo go wchłoną. Unikaj panierek, bo chłoną tłuszcz jak gąbka, a najlepiej smaż bez tłuszczu na specjalnej patelni.

GRILLOWANIE

+ Podczas pieczenia na ruszcie z mięs wytapia się tłuszcz. Są zatem zdrowsze dla serca i naczyń krwionośnych oraz mniej kaloryczne. Przygotowywane w ten sposób dania mają fantastyczny dymny aromat.

- Przy klasycznym grillu wytapiający się tłuszcz spada na węgle. Tworzą się wówczas substancje rakotwórcze, które wraz z dymem osiadają na mięsie czy rybach.

Reklama

Można zdrowiej: aby uniknąć odkładania się na potrawie substancji rakotwórczych, używaj aluminiowych tacek, zawijaj produkty (np. ryby) w aluminiową folię. Postaraj się nie stosować podpałki. Możesz też używać grilla gazowego lub elektrycznego, które nie mają wspomnianych mankamentów.

Reklama
Reklama
Reklama