Modne marchewkowe inspiracje
Marchew – niby pospolite warzywo, a trudno wyobrazić sobie bez niej polską kuchnię. Oprócz walorów smakowych ma też wiele wartościowych składników. I nawet jeśli za nią nie przepadamy, starajmy się przemycać ją w przyrządzanych potrawach bo zwyczajnie warto!
Marchewka, obok, ziemniaka, to jedno z najpopularniejszych warzyw. Jak powszechnie wiadomo, jest skarbnicą przeciwutleniaczy i najbogatszym źródłem beta-karotenu, czyli witaminy A, która odpowiada m.in. za prawidłową kondycję narządu wzroku. Marchew jest także nośnikiem kwasu foliowego i witamin z grupy B, które wpływają dobroczynnie na układ nerwowy oraz poprawiają metabolizm i wykazują właściwości antyrakowe. Włókna pokarmowe marchwi wspomagają z kolei trawienie i leczenie niestrawności, a znajdujące się w niej mikro- i makroelementy oraz flawonoidy opóźniają procesy starzenia się organizmu i mają dobroczynny wpływ na skórę, paznokcie oraz włosy.
Wracając jednak do kuchni. Marchew wyróżnia się charakterystycznym słodkim smakiem, dzięki czemu możemy wykorzystać ją do przyrządzenia różnorodnych potraw, na wiele sposobów. Możemy spożywać marchewkę na surowo, ale bardziej lekkostrawna będzie ta poddana obróbce termicznej. Duszona, gotowana, smażona czy pieczona to już kwestia indywidualnych preferencji. Najważniejsze, aby zagościła w naszym codziennym menu na stałe.
Chrupiące warzywa z woka
Składniki:
- 2 małe marchewki
- 200 g żółtego buraka
- 200 g żółtej marchwi
- 2 małe cukinie
- 100 g groszku cukrowego
- 8 szparagów
- 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek
- 1 łyżka stołowa naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman
Składniki na sos:
- 1 orzech laskowy
- ½ pęczka kolendry
- 20 gałązek pietruszki
- 2 gałązki mięty
- 1 mała biała cebula
- 3 łyżki stołowe naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman
- 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek
- 3 łyżki stołowe soku z cytryny
- 1 łyżka stołowa masła
- pieprz
Sposób przygotowania:
Warzywa obrać, umyć i pokroić w kostkę. W woku rozgrzać oliwę i naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman. Dodać marchewki, buraka oraz żółtą marchew i gotować przez 8 minut na średnim ogniu, nie zapominając o mieszaniu. Następnie dodać cukinię, groszek i szparagi. Gotować jeszcze przez 6 minut, co jakiś czas mieszając (warzywa powinny pozostać chrupiące). Rozdrobnić orzech laskowy. Zioła na sos umyć i posiekać, cebulę obrać i również posiekać, a następnie dodać do miski razem z naturalnie warzonym sosem sojowym Kikkoman, oliwą i sokiem z cytryny. Wszystko wymieszać. Gorące jarzyny włożyć do miski, zalać sosem, posypać rozdrobnionym orzechem laskowym i od razu podawać.Propozycja podania: potrawę można serwować w towarzystwie komosy ryżowej lub orkiszu.
Comber jagnięcy z glazurowaną marchewką
Składniki:
- 2 combry jagnięce (bez kości)
- 1 łyżka stołowa mielonego kminku
- 600 g marchwi
- 8 zielonych cebulek
- 100 g groszku
- 1 łyżka stołowa miodu
- 3 łyżki stołowe naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman
- 4 gałązki mięty
- pieprz
- 1 łyżka stołowa ziarenek kminku
Sposób przygotowania:
Rozgrzać piekarnik do temperatury 180°C. Jagnięcinę obtoczyć w kminku, włożyć do brytfanny i wstawić do piekarnika na 20 minut. Obrać marchew (nie rozdrabniać). Cebulki obrać. Groszek wyłuskać ze strączków i wrzucić na 3 minuty do gotującej się osolonej wody. Następnie odlać wodę. Zagotować na patelni miód i 1 łyżkę stołową naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman, dodać marchewkę i gotować 10 minut na wolnym ogniu. Dodać cebulki i groszek, zamieszać i pogotować na wolnym ogniu kolejne 10 minut.
Comber jagnięcy wyjąć z piekarnika i brytfanny, polać pozostałym sosem sojowym, dodać gałązki mięty oraz pieprz.
Podawać na gorąco: plastry jagnięciny ułożyć z warzywami na talerzach, całość polać sosem i posypać ziarnkami kminku.