Reklama

Magda Gessler restauratorka
Prowadzone przez nią restauracje znane są nie tylko z wyśmienitej kuchni, ale też z niezwykłej dbałości o wygląd potraw - również tych na słodko.
Strucla malinowa
Porcja: 497 kcal
Przygotowanie: 75 minut
Na 10 porcji
15 g drożdży, 100 ml mleka, 90 g cukru, 400 g mąki pszennej, 3 jajka, 2 żółtka, 100 g masła, słoik (ok. 400 g) konfitur z malin, cukier puder, masło do formy
Kruszonka: po 100 g mąki, masła i cukru
Do pokruszonych drożdży dodać podgrzane mleko, łyżkę cukru i 100 g mąki. Wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut.
2 jajka wymieszać z 2 żółtkami oraz resztą cukru. Stopniowo dodawać do masła i ucierać. Połączyć z rozczynem i resztą mąki. Wyrobić ciasto. Odstawić na 10 minut.
Z ciasta uformować gruby placek. Posmarować go konfiturami. Zwinąć w roladę. Włożyć do wysmarowanej masłem formy i odstawić do wyrośnięcia.
Składniki na kruszonkę zagnieść i drobno pokruszyć. Ciasto posmarować jajkiem, posypać kruszonką. Piec 30-40 minut w 170°C. Ciepłe posypać cukrem pudrem.
Andrzej Malec aktor, autor wielu przepisów kulinarnych
Gotowanie, obok aktorstwa, jest jego wielką pasją. Współpracował z wieloma restauracjami, dla których opracował receptury na oryginalne dania.
Dwukolorowa baba
Porcja: 614 kcal
Przygotowanie: 70 minut
Na 10-12 porcji

Reklama

35 g drożdży, 150 g cukru, 1/8 l mleka, 500 g mąki tortowej, 5 żółtek, 1/8 l śmietany, 2 kieliszki rumu, skórka starta z cytryny, 150 g masła, gotowy lukier, szczypta soli, tłuszcz do formy
Drożdże wymieszać z łyżeczką cukru, razem z podgrzanym mlekiem dodać do mąki. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut.
Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem, solą i śmietaną. Dodać rum, skórkę z cytryny, rozpuszczone masło. Połączyć z przygotowaną mąką z drożdżami. Wyrobić ciasto, umieścić w natłuszczonej formie. Odstawić do wyrośnięcia.
Piec ok. 50 minut w 180°C. Wystudzić, wyjąć z formy. Polukrować, a kiedy lukier zastygnie, po- lać babkę białą i ciemną polewą (przepis w ramce obok).
Karol Okrasa szef kuchni w restauracji Malinowa w hotelu Bristol
Specjalizuje się głównie w przyrządzaniu dań wytrawnych. Stąd też wytrawny akcent nawet w ciastach. Jego tartę z gruszką można podawać zarówno jako deser, jak i przystawkę.
Sernik z płatkami migdałowymi
Porcja: 480 kcal
Przygotowanie: 80 minut
Na 12 porcji
Ciasto: 300 g mąki pszennej, 250 g masła, 150 g cukru pudru, 2 żółtka, tłuszcz do formy
Obłożenie: 800 g półtłustego twarogu, 100 ml śmietany kremówki, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 4 jajka, 300 g cukru pudru, łyżka cukru waniliowego, 100 g rodzynek, 150 g podprażonych płatków migdałowych, 6 łyżek cukru na karmel
Z podanych składników zagnieść ciasto. Wstawić je na 30 minut do lodówki. Potem wylepić natłuszczoną formę. Piec 10 minut w 200°C.
Ser dwukrotnie zemleć. Wymieszać ze śmietaną i mąką ziemniaczaną. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i waniliowym, połączyć z serem. Białka ubić na pianę, dodać do sera. Wsypać sparzone rodzynki.
Masę ułożyć na cieście. Piec ok. godziny w 180°C. Po wystudzeniu sernik posypać cukrem pudrem i płatkami migdałowymi.
Cukier rozpuścić na patelni z odrobiną wody. Podgrzewać tak długo, aż zacznie gęstnieć. Z gorącego karmelu formować widelcem nitki i ozdobić nimi sernik.
Bożena Sikoń cukiernik z restauracji Hotelu Jan III Sobieski
Jej wyrafinowane desery i wypieki zyskują najwyższe oceny na krajowych i międzynarodowych zawodach cukierniczych. Z czekolady, karmelu, ciasta i bitej śmietany potrafi wyczarować prawdziwe dzieła sztuki.
Kruchy tort ze śmietaną
Porcja: 657 kcal
Przygotowanie: 45 minut
Na 12 porcji
Ciasto: 300 g mąki pszennej, 100 g masła, płaska łyżka proszku do pieczenia, 150 g cukru pudru, jajko, 2 łyżki mleka
Krem: 1 l śmietany kremówki, 100 g cukru pudru, cukier waniliowy, 300 g posiekanych orzechów (arachidowe, laskowe), truskawki do dekoracji
Z podanych składników zagnieść ciasto, uformować w kulę i wstawić na godzinę do lodówki. Schłodzone ciasto podzielić na 4 części, każdą rozwałkować na placek o średnicy 26 cm (nożem lub tortownicą wyciąć równe koło). Pojedynczo upiec w 180°C na złoty kolor.
Śmietanę ubić z cukrem pudrem i waniliowym. Połączyć z posiekanymi orzechami (2-3 łyżki orzechów zostawić). W tortownicy układać krążki ciasta, przekładając je kremem (2-3 łyżki kremu odłożyć). Wstawić do lodówki na 12 godzin. Wierzch i boki tortu posmarować odłożonym kremem, posypać orzechami. Udekorować truskawkami.
Misia Zielińska właścicielka cukierni Misianka
Cała Warszawa zna jej ciastka - można ich skosztować w Misiance, ale też w najlepszych bistrach i barkach kawowych stolicy. O wyjątkowym charakterze tych deserów decyduje oryginalne połączenie wielu smaków.
Pascha z białą czekoladą
Porcja: 493 kcal
Przygotowanie: 25 minut
Na 10 porcji
2 l tłustego mleka, 6 jajek, 0,6 l śmietany (22%), szklanka cukru pudru, kostka masła, aromat (cytrynowy, pomarańczowy lub waniliowy - do wyboru), 150 g rodzynek, opakowanie podłużnych biszkoptów, garść płatków migdałowych, tabliczka białej czekolady
Mleko zagotować. Jajka zmiksować ze śmietaną i zalać gorącym mlekiem. Chwilę gotować na małym ogniu, aż masa się zwarzy. Następnie wylać ją na kilkakrotnie złożoną gazę i dobrze odcisnąć.
Rodzynki sparzyć. Masło utrzeć z cukrem pudrem, wymieszać z serem, częścią rodzynek i aromatem. Tortownicę wyłożyć biszkoptami, rozsmarować na nich masę serową.
Paschę polać rozpuszczoną na parze czekoladą, posypać rodzynkami i płatkami migdałów. Odstawić na kilka godzin do lodówki.
Ewa Wachowicz producentka programów kulinarnych
Jak mówi, jest uzależniona od słodyczy. Uwielbia je jeść, ale i rzygotowywać. W książce "Słodki świat Ewy Wachowicz" można znaleźć przepisy m.in. na jej ulubione ciasta i desery.
Tort prezydent
Porcja: 612 kcal
Przygotowanie: 85 minut
Na 12 porcji
Ciasto: 125 g masła, 4 jajka, 400 g cukru pudru, 400 g mąki, 2 płaskie łyżeczki sody, 60 g kakao, 2 szklanki mleka
Poncz: 150 g cukru, sok z 1/2 cytryny, kieliszek spirytusu ew. kilka kropli dowolnego aromatu
Masa: 800 g masła, 450 g cukru pudru, 2 jajka, 2 żółtka, 2 cukry waniliowe, 60 g mąki ziemniaczanej, budyń śmietankowy, 1 l mleka, łyżka żelatyny, 2 tabliczki czekolady, puszka ananasów, 100 g posiekanych orzechów włoskich, kieliszek spirytusu, łyżka kakao, sok z cytryny, tłuszcz do formy
Dekoracja: czekolada w proszku, 2 tabliczki gorzkiej czekolady
Żółtka oddzielić od białek. Utrzeć je z cukrem pudrem i masłem. Dodać przesianą mąkę, wymieszaną z sodą i kakao, a potem letnie mleko.
Z białek ubić pianę i połączyć ją z ciastem. Przełożyć je do natłuszczonej formy. Piec ok. godziny w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Upieczone ciasto wyjąć z blachy, wystudzić.
Cukier na poncz rozpuścić w szklance wrzątku. Gdy ostygnie, dodać sok z cytryny, spirytus i ewentualnie aromat.
Masło na krem utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym.
Jajka i żółtka ubić z mąką ziemniaczaną i budyniem. Powoli wlewać wrzące mleko i ubijać, aż masa zgęstnieje. Ostudzić. Zimną dodawać po łyżce do kremu maślanego, ciągle ucierając.
Krem wymieszać ze spirytusem i żelatyną rozpuszczoną w małej ilości wody. Masę podzielić na dwie części. Do jednej dodać kakao, orzechy i posiekaną czekoladę. Do drugiej sok z cytryny i pokrojone drobno ananasy.
Ciasto przekroić na dwa placki i skropić je ponczem. Na dolny placek wyłożyć najpierw ciemną masę (4 łyżki odłożyć), a potem jasną. Przykryć drugim plackiem. Wierzch i boki tortu posmarować odłożoną masą, posypać czekoladą w proszku.
Czekoladę do dekoracji rozpuścić w rondelku na parze, odstawić na kilka minut. Jeszcze ciepłą rozsmarować na gładkiej powierzchni, np. na tacy. Gdy zastygnie, zeskrobywać ją ostrym nożem, tworząc ruloniki. Udekorować nimi wierzch tortu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama