Mazurek śliwkowy na Wielkanoc jak z cukierni: ten prosty przepis podbije serca wszystkich domowników!
Mazurek wielkanocny to niezbędny element na polskim stole w czasie świąt. Dla tych, którzy nie przepadają za słodkościami, a którzy nadal chcą cieszyć się z wielkanocnych wypieków mamy rozwiązanie. Mazurek śliwkowy to idealne ciasto dla wszystkich, którzy stronią od kajmaku, czekolady i ciężkich kremów!
- Redakcja
Mazurek wielkanocny to tradycyjne polskie ciasto, przygotowywane w okresie świąt. Jego nadzienia mogą być różne - od kremowych orzechowych i kajmakowych, po owocowe, z wykorzystaniem zarówno owoców sezonowych, jak i suszonych czy mrożonych. Mazurki charakteryzują się swoją niską budową, a to za sprawą przygotowywania ich na kruchym cieście. Tradycyjnie wielkanocne mazurki są prostokątne i wypełnione kremem orzechowym. W sieci roi się jednak od przepisów na mazurki pistacjowe, krówkowe, czekoladowe, malinowe, figowe, kokosowe czy mazurki śliwkowe.
Mazurek śliwkowy – prosty przepis na Wielkanoc
Mazurek śliwkowy to idealny wybór dla fanów tego wakacyjnego owocu. Połączenie kruchego ciasta z suszonymi śliwkami i powidłami śliwkowymi, z dodatkiem orzechów włoskich to niebanalne połączenie, szczególnie na Wielkanoc. Dobrze sprawdzi się dla osób, które nie przepadają za przesłodzonymi ciastami z nadzieniem czekoladowym czy kajmakowym.
Czas przygotowania: 25 minut
Czas pieczenia: 25 minut
Porcja: 290 kcal
Składniki na 12 porcji
- 2 szklanki mąki
- kostka margaryny (250 gram)
- 3/4 szklanki cukru
- 2 jajka
- 3 łyżki drobno pokrojonych suszonych śliwek kalifornijskich
- 4 łyżki powideł śliwkowych
- 10 wyłuskanych orzechów włoskich
- łyżka masła do formy
1. Mąkę przesiać, wymieszać z cukrem i posiekanym masłem. Następnie dodać jajko, suszone śliwki i zagnieść ciasto.
2. Połowę ciasta rozwałkować i ułożyć w formie wysmarowanej masłem. Z pozostałego ciasta utoczyć wałeczki. Uformować z nich brzeg mazurka, a na wierzchu ciasta kratkę. Wałeczki posmarować pozostałym rozmąconym jajkiem. Podpiec 10 minut w temperaturze 190°C.
3. Na podpieczonym cieście kratki między wałeczkami wypełnić powidłami śliwkowymi i piec jeszcze 15 minut.
4. Po upieczeniu miejsca wypełnione powidłami udekorować posiekanymi kawałkami włoskich orzechów.
Mazurek może być przygotowany na kilka dni przed nadejściem gości na Wielkanoc – to ciasto najlepsze jest po upływie kilku dni. Należy jednak pamiętać, aby mazurków nie trzymać w lodówce, wtedy stwardnieją.
Zobacz także:
Wielkanocne menu Magdy Gessler. Złote rady i przepisy na dania wielkanocne, które goszczą na stole restauratorki. Jest pysznie!
Świąteczne śniadanie może być naprawdę magiczne! Wielkanocne menu Magdy Gessler pomoże wam bez większego wysiłku ustalić, co powinno znaleźć się na stole. Jaki obiad wielkanocny przygotować? Jakie sałatki na Wielkanoc najbardziej zasmakują najbliższym? Sprawdźcie koniecznie!Potrawy wielkanocne: co przygotować na Wielkanoc?
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw wielkanocnych. Polska tradycja sprawia, że nasze potrawy wielkanocne bazują co roku na podobnych składnikach. Jeśli nie wiesz, co przygotować na Wielkanoc, postaw na tradycyjne menu. Żurek na zakwasie, jajka, pasztet, biała kiełbasa, babki, mazurki - te potrawy wielkanocne zawsze się obronią. Z naszymi inspiracjami nie będziesz musiała zadawać sobie pytania, co przygotować na Wielkanoc.