Reklama

MAKOWIEC
Mak nie będzie oddzielał się od ciasta, jeśli po rozwałkowaniu posmarujesz je roztrzepanym białkiem. Dopiero na białku rozkładaj masę makową, pozostawiając z każdego boku po 1,5 cm wolnej powierzchni. Zwijaj roladę dość luźno (zawiń ją w papier do pieczenia, zostawiając 1 cm luzu). Odstaw do wyrośnięcia. Kiedy ciasto wypełni luźną przestrzeń papieru, możesz zacząć pieczenie.

Reklama

CIASTO DROŻDŻOWE
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę 20–25 stopni (w niej najlepiej rosną drożdże). Drożdże muszą być świeże, czyli mieć barwę kremową i łatwo się kruszyć na grudki (stare są żółtawe, maziste, wyschnięte). Oprócz masła dodaj do ciasta łyżkę oleju, wówczas po upieczeniu nie wyschnie tak szybko. Pozwól mu ostygnąć w piekarniku, wtedy nie opadnie.

KEKS
Z umiarem dodawaj do niego orzechy, gdyż powodują, że ciasto ciemnieje. Jeśli chcesz, aby było jasne, ogranicz ich ilość do minimum. Posyp nimi wierzch ciasta.

SUSZONE OWOCE NA KOMPOT
Namocz je co najmniej 2 godz. przed gotowaniem; kompot będzie bardziej esencjonalny. Owoce możesz zalewać nawet dwukrotnie – kompot przez cały czas zachowa smak. Taki napój z suszu jest idealny na poświąteczne dolegliwości; pomaga w trawieniu, a nawet łagodzi skutki picia alkoholu w nadmiarze. Nie wyrzucaj pozostałych w garnku owoców – zrobisz z nich pyszny deser, zalewając owoce (możesz je rozdrobnić) galaretką i podając ją z bitą śmietaną i orzechami.

GALARETA
Ryb w galarecie nie wstawiaj do lodówki; zbyt niska temperatura sprawia, że galareta jest twarda z wierzchu, a w środku pozostaje rzadka. Do stężenia pozostaw ją w chłodnym miejscu. Będzie klarowna, jeśli rozpuścisz żelatynę w przecedzonym wywarze, a po 30 min przecedzisz ponownie.

BIGOS, KAPUSTA wigilijna
– jeśli się przypalą, mogą zostać uratowane. Przełóż potrawę do czystego garnka (nie zeskrobuj z dna tego, co przywarło) i wrzuć do niego naturalny korek. Gotuj bigos (albo kapustę) z korkiem ok. 5 minut, stale mieszając, po czym go wyjmij. Aby całe mieszkanie nie przeszło zapachem kapusty, do gotującej się potrawy dodaj kromkę razowca.

WARZYWA Z ROSOŁU
Nie wyrzucaj ich, tylko rozdrobnij widelcem, przypraw do smaku, wymieszaj ze startym żółtym serem i użyj jako farszu do pierogów lub naleśników.

PIECZENIE
Zawsze marynuj mięsa przed pieczeniem, a będą soczyste i aromatyczne. Małe kawałki do 1 kg piecz w folii aluminiowej lub duś na patelni, w piekarniku zbytnio się skurczą i wyschną. Piekąc w folii, zaczynaj od niższej temperatury, a po odwinięciu z niej zwiększ temperaturę, by przyrumienić skórkę. Mięso w brytfannie piecz, zaczynając od wysokiej temperatury (220–2400C), a kiedy skórka mocno się zrumieni – zmniejsz ją do 180C. Pamiętaj, aby często podlewać pieczeń gorącą wodą (lub winem) i wytwarzającym się sosem.

ŚWIEŻY DRÓB
poznasz po tym, że tuszka ma wilgotną, sprężystą skórę o kremowym odcieniu. Nie kupuj drobiu, który ma skórę szarawą, śliską lub z plamami.

ŚWIEŻE RYBY
mają zwarte mięso, po naciśnięciu palcem ślad szybko się rozprostowuje, a ich oczy są wypukłe, jasne i szkliste. Skrzela mają jasnoróżową lub jasnoczerwoną barwę i ściśle przylegają do ciała ryby. Łuski także powinny ściśle przylegać do tuszki. Śluz nie jest lepki, tylko jasny i przezroczysty. Nie kupuj ryby, jeśli ma zapadnięte, mętne oczy, odstające łuski. Gdy na dłoni położysz nieświeżą rybę, jej ogon będzie opadał. Przykry zapach ryb z naczyń i dłoni usuniesz, myjąc je zimną wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu.

Reklama

ŚLEDZIE
Niektórzy uważają, że najlepsze są z beczki. Jednak jest z nimi wiele pracy i długo trzeba je moczyć. Te z beczki moczymy 12–24 godziny, kilkakrotnie zmieniając wodę. Filety matiasa (młode śledzie) tylko 1–2 godziny. Czasem nawet wystarczy je tylko opłukać. Zależy, jakie śledzie lubimy. Najlepiej odkroić kawałeczek fileta i spróbować, jeśli jest za słony, pozostawić go w wodzie jeszcze na godzinę. A jeśli lubisz śledzie bardzo delikatne – zamiast w wodzie namocz je w mleku.

Reklama
Reklama
Reklama